Naturalne sposoby na siwe włosy

Naturalne sposoby na siwe włosy

Siwienie to naturalny proces, który jest udziałem każdej osoby. Naturalna pielęgnacja włosów oraz przyjmowanie suplementów mogą go spowolnić. Siwe włosy można też przykryć farbą, przy czym należy to robić jak najmniej inwazyjnie.

Kiedy włosy zaczynają siwieć i dlaczego tak się dzieje?

Pierwsze srebrne nitki na głowie pojawiają się najczęściej między 30 a 40 rokiem życia. Kiedy nastąpi ten traumatyczny dla niektórych osób moment, zależne jest od kilku czynników. Przede wszystkim wpływ ma tu genetyka i zmiany hormonalne, ale siwienie może też przyspieszyć chroniczne zmęczenie, stres oraz nieprawidłowa dieta, uboga w składniki, które wpływają na powstawanie melanocytów – komórek odpowiedzialnych za pigmentację włosów.

Jak w sposób naturalny zatrzymać proces siwienia?

Jeśli chcemy, aby siwizna pojawiła się możliwie najpóźniej, powinniśmy dbać o zrównoważony rozwój całego organizmu. Pomocne będzie:

  • unikanie używek, które zaburzają wszystkie procesy;
  • eliminowanie stresu, wprowadzenie w życie metod relaksacyjnych;
  • prawidłowa pielęgnacja włosów. Można zadziałać szamponem DX2 w aptekach online dostępnym;
  • zbilansowana dieta, ewentualnie w okresach wzmożonego zapotrzebowania – suplementacja.

Naturalna pielęgnacja

Pielęgnowanie włosów polega na regularnym ich oczyszczaniu, a także stosowaniu raz na jakiś czas zabiegów nawilżających, odżywiających i regeneracyjnych. Do mycia najlepsze będą szampony oparte na naturalnych składnikach. Świetne efekty w opóźnianiu siwienia daje mycie szamponem DX2. Zawiera on roślinne wyciągi z korzenia kramerii, żarnowca miotlastego oraz orzecha włoskiego. Każda z tych roślin ma w składzie fitopigmenty, przyciemniające włosy. Działają też fotoochronnie, co ważne przy ochronie anty UV. Warto ich szukać w kosmetykach pielęgnacyjnych do włosów.

Zastosowanie witamin i suplementów

Witaminy, głównie witamina E, są bardzo ważne dla prawidłowego wzrostu włosów i utrzymania właściwego poziomu melanocytów. Aby utrzymać je w dobrej kondycji i jak najdłużej cieszyć się ich naturalnym kolorem bez siwizny, należy też dostarczać organizmowi cynku, krzemu i biotyny. Za ich zdrowie odpowiada też keratyna – białko budulcowe, które niestety w pewnym momencie życia przestaje być produkowane (uśredniając – około 70 roku życia). Warto zadbać o to, aby za pomocą diety i ewentualnie suplementów, utrzymywać odpowiedni poziom tych niezbędnych składników.

Naturalne sposoby na farbowanie

Jeśli siwizna już się pojawiła i pokryła całą głowę, to wciąż nie jest proces nieodwracalny. Poza opisanymi wyżej krokami można wówczas dołączyć naturalne metody farbowania. Powinny być one jednak jak najmniej inwazyjne, a więc lepiej tu nie sięgać po farby na bazie amoniaku, który zbyt mocno rozchyla łuskę włosa i owszem – daje drogę pigmentom, ale też otwiera ją dla zanieczyszczeń i ucieczki z łodygi włosa potrzebnych jej składników.

Henna – farba z natury

Naturalnym środkiem na zmianę koloru włosów jest henna. Trzeba ją stosować dosyć często, ale w niczym to nie przeszkadza, ponieważ nie podrażnia ona skóry, nie wysusza, a wręcz zmiękcza skórę głowy i włosy. Po wykonaniu testu skórnego, który potwierdzi, że nie występuje uczulenie na hennę – można śmiało jej używać.

Cassia jako ochrona przy farbowaniu

Alternatywnie można sięgać po syntetyczne farby do włosów bez amoniaku. Jeśli chcemy zwiększyć bezpieczeństwo ich użycia, możemy sięgnąć po cassię – sproszkowane, indyjskie zioło, które podbija kolor, jednocześnie pielęgnując włosy.

Materiał zewnętrzny

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.