Permanentny niedobór białka oraz deficyt kaloryczny również mogą przyczynić się do nadmiernej utraty włosów. Bardzo ważne jest poznanie źródła problemu, ponieważ tylko na podstawie prawidłowej diagnozy można wyeliminować przyczynę nadmiernego wypadania włosów za pomocą zastosowania skutecznie metody leczenia. Wizyta u trychologa jest więc najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wszelkie schorzenia skóry głowy oraz włosów.

Szukasz gabinetu trychologicznego? Sprawdź: drTrycholog.pl - Trycholog z Gdańska

Łysienie przyczyną  nadmiernego wypadania włosów

Najczęstszym rodzajem łysienia jest łysienie androgenowe, które dotyka głównie mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia. Okazuje się, że u około pięćdziesięciu procent populacji męskiej obserwuje się z ten typ łysienia. Przyczyną łysienia androgenowego jest stopniowe i trwałe zmniejszanie się liczby mieszków włosowych na skórze głowy, za co odpowiada nadmierne działanie androgenów. Łysienie androgenowe wiąże się z uwarunkowaniami genetycznymi, wiekiem oraz poziomem androgenów. Charakterystyczne dla tego typu łysienia jest wypadanie włosów w okolicy czołowo-ciemieniowej.

Z kolei łysienie plackowate dotyka obu płci i jest to schorzenie zapalne, które objawia się już u dzieci i młodzieży. Jako pierwsze widoczne są ogniska wyłysienia na owłosionej skórze głowy. Chociaż nie są jeszcze znane przyczyny powstawania tego schorzenia, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że winne są predyspozycje genetyczne.

Sposoby na przeciwdziałanie nadmiernemu wypadaniu włosów, czyli zaufaj sile drzemiącej w ziołach

Łysienie może być leczone najróżniejszymi lekami, jednak warto włączyć także kurację opartą na ziołach. W łysieniu androgenowym poleca się bocznię piłkowaną, która działa przeciwzapalnie, antyandrogenowo oraz przeciwwysiękowo. Sprawdzą się także wyciągi z palmy sabałowej, która wykazuje właściwości antyandrogenne i blokujące aktywność enzymów przyczyniających się do powstawiania tego typu łysienia. Natomiast w przypadku łysienia plackowatego stosuje się wyciągi z dziurawca. Miejsca pozbawiane włosów smaruje się wyciągiem, a następnie poddaje się je naświetlaniu promieniami nadfioletowymi. Oczywiście wszystkie kuracje są przeprowadzane pod ścisłą kontrolą lekarza.

Bardzo ważna jest też prawidłowa pielęgnacja w przypadku osłabionych i wypadających włosów. Do mycia stosuje się łagodne szampony, które nie są nafaszerowane szkodliwą chemią. Sprawdzi się w roli szamponu wywar z korzenia mydlicy lekarskiej i pokrzywy zwyczajnej. Taki domowy szampon z odwaru tych roślin przyczynia się do wzmocnienia włosów oraz leczenia łojotoku i łupieżu. Dodatkowo działa oczyszczająco i sciągająco, poprawia ukrwienie skóry, wzmacnia cebulki i przeciwdziała nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Stosując ten domowy szampon można liczyć także na pogłębienie barwy ciemnych włosów.

Jako środka przeciwłupieżowego i przeciwłojotokowe można użyć odwaru z tataraku zwyczajnego, który wykazuje właściwości hamujące łysienie, poprawiające ukrwienie krwi oraz odżywiające. 

Przy problemach z włosami poleca się stosowanie korzenia łopianu, który działa przeciwłupieżowo, a do tego hamuje wypadanie włosów. Z kolei rozmaryn lekarski działa antyseptycznie i ściągająco, przyśpiesza odnowę komórek skóry głowy, a także wzmacnia włosy i nadaje im połysk. Olejki z rozmarynu stymulują krążenie, dzięki czemu cebulki włosowe stają się lepiej odżywione.

Godnym polecenia surowcem jest także brzoza brodawkowata, która ma właściwości sciągające i przeciwzapalne, a dodatkowo nadaje włosom naturalnego połysku. Natomiast żeń-szeń zapobiega łysieniu oraz wypadaniu włosów, dzięki temu że pobudza ukrwienie skóry głowy i wzmacnia strukturę włosów.

Do usuwania łojotoku oraz leczenia łojotokowego zapalenia skóry używa się chmielu zwyczajnego, który wykazuje działanie przeciwzapalne oraz wzmacniające na skórę głowy. Nawet czosnek i cebula stymulują wzrost włosów, a do tego pomagają zwalczyć łupież.
                                                                      

Ranking zamienników Najlepsze produkty - wypadanie włosów

NOVOphane

4.5317 opinii:
NOVOphane to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Suplement przyczynia się do...
Zobacz ofertę

Olimp Skrzyp PLUS

4.388 opinii:
Kapsułki Olimp Skrzyp PLUS to suplement diety opracowany z myślą o osobach pragnących...
Zobacz ofertę

Skrzypolen z biotyną

4.388 opinii:
Skrzypolen z biotyną to suplement diety w postaci kapsułek, który wspomaga zachowanie...
Zobacz ofertę

Amocon Forte

4.2246 opinii:
Amocon Forte to suplement diety, który ma postać saszetek przeznaczonych do...
Zobacz ofertę

Serum ziołowe

4.176 opinii:
Serum Bioxsine zostało stworzone z myślą o osobach, które borykają się z...
Zobacz ofertę

Skrzyp + VIT z Bambusem

4.0911 opinii:
Bogata kompozycja ekstraktów roślinnych oraz niezbędnych witamin w produkcie Skrzyp +...
Zobacz ofertę

Plastry Dermastic

4.013 opinii:
Plastry Dermastic to produkt przecw wypadaniu włosów. Plaster stopniowo...
Zobacz ofertę

Priorin Extra

4.019 opinii:
Priorin Extra to suplement diety, który pomaga wzmocnić cebulki włosów od...
Zobacz ofertę

Vitapil z Biotyną + Bambus

4.029 opinii:
Suplement diety Vitapil zawiera w swoim składzie składniki, które...
Zobacz ofertę

Klorane Quinoral

4.010 opinii:
Klorane Quinoral to suplement diety dostępny w postaci kapsułek jako kuracja. Produkt...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.