Kaszel mokry a suchy - jak rozpoznać, z którym mamy do czynienia?

Kaszel mokry a suchy

Kaszel kaszlowi nierówny – warto o tym pamiętać, walcząc z sezonowymi dolegliwościami. Czym objawia się kaszel mokry, a czym suchy? Jak leczyć oba rodzaje kaszlu? Sprawdź nasze porady i nie daj się jesiennemu przeziębieniu!

Kaszel nie jest jednostką chorobową, a objawem, mogącym towarzyszyć różnym chorobom układu oddechowego. Przy przeziębieniu najczęściej występuje w parze z podwyższoną temperaturą ciała, katarem, bólem gardła i bólami mięśniowymi. Może jednak stanowić występujący pojedynczo objaw. Katar może również świadczyć o alergii.

Skąd bierze się kaszel?

Kaszel jest objawem świadczącym o podrażnieniu receptorów kaszlowych zlokalizowanych w oskrzelach. Może dojść do niej na skutek infekcji, ale też na przykład zakrztuszenia się. Kaszlem reagujemy również na wszelkie substancje drażniące znajdujące się w powietrzu.

Rozpoznanie rodzaju kaszlu to pierwszy krok do zdefiniowania charakteru dolegliwości i doboru odpowiedniego leczenia. Na początek należy przyporządkować kaszel do jednego z dwóch typów. Suchy czy mokry? To pytanie należy zadać sobie jako pierwsze.

Kaszel mokry – jak go rozpoznać?

W przypadku kaszlu mokrego, podrażnienie dróg oddechowych skutkuje nadmiernym wydzielaniem śluzu, który gromadzi się w drogach oddechowych. Zazwyczaj nie ma on charakteru napadowego, w przeciwieństwie do kaszlu suchego. Najczęściej ma charakter śluzowy. Bardziej niebezpieczny jest kaszel ropny, który świadczy o tym, że w drogach oddechowych rozwija się infekcja bakteryjna. W takim przypadku niezbędne może okazać się zastosowanie antybiotyku.

Przy kaszlu mokrym bardzo ważne jest odkrztuszanie. Leki hamujące odruch kaszlu, jak na przykład kodeina, mogą bardziej zaszkodzić w jego przypadku niż pomóc. Jeśli wydzielina będzie zalegać w drogach oddechowych, może dojść do rozwoju ciężkiej infekcji. Regularne jej usuwanie może temu zapobiec.

Jak skutecznie leczyć kaszel mokry?

W przypadku kaszlu mokrego warto zastosować preparaty stymulujące odkrztuszanie. Mogą być to na przykład syropy czy tabletki musujące. Dobrym sposobem na leczenie kaszlu mokrego są również inhalacje. Można zastosować do tego nebuliaztor lub zwyczajną ,,parówkę". Do środków rozrzedzających wydzielinę i tym samym ułatwiających odkrztuszanie należy między innymi wyciąg z kopru czy z liści bluszczu.

Kaszel suchy – jak go rozpoznać?

Kaszel suchy najczęściej ma charakter napadowy. Jego powodem jest podrażnienie dróg oddechowych przy jednoczesnej suchości śluzówki. Gdy jest ona wysuszona, staje się bardziej podatna na zakażenia bakteryjne. Częstym powodem suchego kaszlu jest przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach.

Więcej informacji w tym temacie znajdziesz na stronie https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/kaszel-suchy-mokry/.

Jak skutecznie leczyć kaszel suchy?

Przy kaszlu suchym bardzo ważne jest nawilżanie śluzówki. Możesz zrobić to na przykład poprzez parówkę czy inhalację nebulizatorem z wykorzystaniem soli fizjologicznej. Dobrym pomysłem może być również zastosowanie nawilżacza powietrza. Ogrzewanie pomieszczeń w zimie wysusza powietrze, a nawilżacz może zniwelować ten efekt. W przypadku uciążliwego kaszlu suchego można sięgnąć po leki hamujące odruch odkrztuszania. Te stymulujące odkrztuszanie raczej pogorszą sytuację.

Skuteczne rozpoznanie rodzaju kaszlu to podstawa doboru leczenia! Pamiętaj, że suchy kaszel może przerodzić się w mokry – wtedy trzeba dostosować metodę łagodzenia objawów.

Tworząc ten materiał źródłem naszej informacji były artykuły zawarte w Aptece Internetowej Gemini

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.