Na co mogą pomóc leki przeciwwirusowe?

Na co mogą pomóc leki przeciwwirusowe?

Statystyki mówią, że co roku, w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę, dzieci chorują nawet kilka razy częściej niż dorośli. Dzieje się tak dlatego, że mały organizm dopiero zaczyna się „zbroić", co oznacza, że jego układ odpornościowy jest wystawiony na wiele prób, zanim stanie się prawdziwym obrońcą przed drobnoustrojami. Wszystko to sprawia, że w czasie jesieni i zimy nasze pociechy częściej borykają się z infekcjami, a my, strapieni rodzice, często dramatycznie szukamy rozwiązania na walkę z bakteriami i wirusami.

Antybiotyki vs leki przeciwwirusowe

Warto wiedzieć, że w rozgrywce antybiotyki kontra leki przeciwwirusowe nie ma zwycięzców i przegranych. Dlaczego? To oczywiste. Oba typy lekarstw nie rywalizują w tej samej kategorii. Antybiotyki są bowiem przeznaczone do leczenia chorób o podłożu bakteryjnym, a leki przeciwwirusowe, jak sama nazwa mówi, pomogą podczas infekcji, których przyczyną jest zakażenie wirusowe. Warto o tym pamiętać, zanim zaczniemy uparcie prosić lekarza o przepisanie antybiotyku dla naszego dziecka. Należy wiedzieć, że bezzasadne podawanie tych substancji może mieć bardzo negatywne skutki dla organizmu dziecka (dotyczy to także dorosłych). Antybiotyki zabijają bowiem nie tylko szkodliwe bakterie, ale również te dobre, odpowiadające za szereg procesów w organizmie. Ponadto antybiotykoterapia w czasie infekcji wirusowej może doprowadzić do wyjałowienia flory bakteryjnej i zwiększenia podatności na działanie drobnoustrojów, co przedłuża proces chorobowy oraz niesie ryzyko kolejnego zakażenia.

Kiedy można stosować leki przeciwwirusowe?

Leki przeciwwirusowe (zobacz: http://www.hartujmisie.pl/porady/zdrowie/stosowanie-antybiotykow-leki-przeciwwirusowe), jak nietrudno się domyślić, należy stosować w czasie zakażenia wirusami. Na długiej liście infekcji sezonowych oraz dolegliwości wieku dziecięcego królują choroby wywołane wirusami. Należą do nich powszechne przeziębienie i grypa, a także ospa wietrzna, odra, opryszczka, różyczka oraz wiele innych dolegliwości, na które mogą zachorować dzieci. Pamiętajmy, by w przypadku zdiagnozowania jednej z powyższych chorób, nie nalegać na przepisanie antybiotyku, ponieważ bezskuteczny. W tej sytuacji najlepiej sprawdzą się bowiem leki przeciwwirusowe uderzające bezpośrednio w przyczynę dolegliwości.

Mówiąc o infekcjach, nazywamy drobnoustroje wirusami i bakteriami, nie zważając na ich różnicę. Stosowanie tych dwóch pojęć jako zamienników jest niepoprawne i mylące. Może doprowadzić do wielu nieporozumień. Podpowiadamy: bakterie i wirusy to nie to samo. Różni je ich natura oraz sposób działania na organizm ludzki, choć może się wydawać, że są tak samo szkodliwe dla człowieka. Pamiętajmy zatem, że infekcje bakteryjne leczymy antybiotykami, a w czasie dolegliwości wywołanych wirusami podajemy leki przeciwwirusowe. Podczas choroby najważniejsze jest bowiem zastosowanie leczenia, które uderzy w jej przyczynę i pozwoli na szybki powrót do zdrowia.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.