Na co mogą pomóc leki przeciwwirusowe?

Na co mogą pomóc leki przeciwwirusowe?

Dodano: 29-12-2016

opryszczka grypa przeziębienie przeciwwirusowe

Antybiotyki vs leki przeciwwirusowe

Warto wiedzieć, że w rozgrywce antybiotyki kontra leki przeciwwirusowe nie ma zwycięzców i przegranych. Dlaczego? To oczywiste. Oba typy lekarstw nie rywalizują w tej samej kategorii. Antybiotyki są bowiem przeznaczone do leczenia chorób o podłożu bakteryjnym, a leki przeciwwirusowe, jak sama nazwa mówi, pomogą podczas infekcji, których przyczyną jest zakażenie wirusowe. Warto o tym pamiętać, zanim zaczniemy uparcie prosić lekarza o przepisanie antybiotyku dla naszego dziecka. Należy wiedzieć, że bezzasadne podawanie tych substancji może mieć bardzo negatywne skutki dla organizmu dziecka (dotyczy to także dorosłych). Antybiotyki zabijają bowiem nie tylko szkodliwe bakterie, ale również te dobre, odpowiadające za szereg procesów w organizmie. Ponadto antybiotykoterapia w czasie infekcji wirusowej może doprowadzić do wyjałowienia flory bakteryjnej i zwiększenia podatności na działanie drobnoustrojów, co przedłuża proces chorobowy oraz niesie ryzyko kolejnego zakażenia.

Kiedy można stosować leki przeciwwirusowe?

Leki przeciwwirusowe (zobacz: http://www.hartujmisie.pl/porady/zdrowie/stosowanie-antybiotykow-leki-przeciwwirusowe), jak nietrudno się domyślić, należy stosować w czasie zakażenia wirusami. Na długiej liście infekcji sezonowych oraz dolegliwości wieku dziecięcego królują choroby wywołane wirusami. Należą do nich powszechne przeziębienie i grypa, a także ospa wietrzna, odra, opryszczka, różyczka oraz wiele innych dolegliwości, na które mogą zachorować dzieci. Pamiętajmy, by w przypadku zdiagnozowania jednej z powyższych chorób, nie nalegać na przepisanie antybiotyku, ponieważ bezskuteczny. W tej sytuacji najlepiej sprawdzą się bowiem leki przeciwwirusowe uderzające bezpośrednio w przyczynę dolegliwości.

Mówiąc o infekcjach, nazywamy drobnoustroje wirusami i bakteriami, nie zważając na ich różnicę. Stosowanie tych dwóch pojęć jako zamienników jest niepoprawne i mylące. Może doprowadzić do wielu nieporozumień. Podpowiadamy: bakterie i wirusy to nie to samo. Różni je ich natura oraz sposób działania na organizm ludzki, choć może się wydawać, że są tak samo szkodliwe dla człowieka. Pamiętajmy zatem, że infekcje bakteryjne leczymy antybiotykami, a w czasie dolegliwości wywołanych wirusami podajemy leki przeciwwirusowe. Podczas choroby najważniejsze jest bowiem zastosowanie leczenia, które uderzy w jej przyczynę i pozwoli na szybki powrót do zdrowia.

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.