Czy wiesz jak radzić sobie z bólem zatok?

Czy wiesz jak radzić sobie z bólem zatok?

zatoki ból zatok zatkany nos zapalenie zatok inhalacja

Zatoki to przestrzenie w czaszce, które powinny być wypełnione powietrzem. Pokryte są błoną produkującą śluz, wspomagający oczyszczanie ich z alergenów i zanieczyszczeń. Kiedy dochodzi do bólu zatok, oznacza to, że nastąpiło zapalenie tkanek. Powoduje to obrzmienie i nadprodukcję śluzu. Czasem dochodzi też do zablokowania zatok potocznie zwanego zatkaniem zatok. Powoduje to silny ból oraz uczucie ciśnienia w górnej części twarzy, szczególnie odczuwalne podczas pochylania się. Przez gromadzącą się w zatokach wydzielinę, może dojść do rozwoju infekcji. Czy wiesz jak radzić sobie z bólem zatok?

 

Rodzaje bólu zatok

W zależności od długości trwania bólu wyróżnia się ostre zapalenie zatok, które trwa do 4 tygodni, oraz przewlekłe. Objawy zwykle są podobne, szczególnie na początku. Główne z nich to uczucie ucisku w okolicy twarzowej (nosa, skroni, czoła), ból zatok, żółta wydzielina z nosa oraz uczucie zatkanego nosa. Objawy, które występują w początkowym stadium, można pokonać przy użyciu sprawdzonych domowych sposobów na zapalenie zatok. Dzięki temu możemy też zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważniejszej infekcji, przejścia choroby w przewlekłe zapalenie zatok oraz pojawienia się groźnych powikłań.


Sprawdź także jak pokonać katar alergiczny!


3 najlepsze (sprawdzone) domowe sposoby na chore zatoki:

1. Inhalacje przynoszące ukojenie

Pomagają odzyskać komfort oddychania. Najlepszy domowy sposób na sporządzenie takiej inhalacji to połączenie wody z solą kuchenną (na litr wody ok. 7 łyżek soli). Pochylamy się nad parującym roztworem i wdychamy opary. Ważne by taka mikstura nie była gorąca ale ciepła. Dla wzmocnienia efektu możemy dodać kilka kropli olejku mentolowego lub wrzucić saszetkę miętowej herbaty. Taka inhalacja zadziała odkażająco i znacznie ułatwi oddychanie. Taki zabieg należy wykonywać codziennie przez przynajmniej pięć dni.

2. Nawilżanie od wewnątrz

Ważne jest dbanie o dobre nawilżenie śluzówki nosa, tak by stanowiła ochronę przed drobnoustrojami. Ważne jest zatem odpowiednie nawodnienie organizmu, zaleca się pocie nawet trzech litrów płynów dziennie. Najlepiej sprawdzi się zwykła woda i napar lipno-malinowy. Istotne jest również zadbanie o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy. Do tego najlepiej sprawdzi się nawilżacz powietrza lub położenie mokrych ręczników na grzejnik.

3. Okłady przeciwbólowe

Okłady ze specjalnej soli leczniczej, dostępnej w aptece nie tylko rozprawiają się z bólem ale też sprzyjają oczyszczaniu nosa. Można również samemu przygotować okład. Do skarpety wsypujemy kilka łyżek grochu, a następnie rozgrzewamy nasz okład w piekarniku w temperaturze ok. 60°C. Taki domowy okład uśmierzy ból szczególnie u nasady. 


 

Może chcesz dowiedzieć się: co powoduje alergie?


Jeśli domowe sposoby to za mało

Jeśli domowe sposoby na zatkane zatoki już na nas nie działają, warto zapoznać się z ofertą preparatów przeznaczonych na tę dolegliwość. Na początek warto sprawdzić, jak działają na nas suplementy. Tutaj z pomocą może przyjść Zatoxin czy Sinulan Forte. Oba suplementy dostępne są w postaci tabletek. Skutecznie nawilżają one błonę śluzową nosa oraz pomagają w usuwaniu zalegającej wydzieliny. Jeśli suplement to wciąż za mało na nasz ból, możemy sięgnąć po leki. Warto wcześniej skonsultować taki zakup z lekarzem lub farmaceutą, który pomoże dobrać lek do naszych potrzeb. Febrisan Zatoki to lek dostępny w formie tabletek powlekanych. Udrożnia zatoki przynosowe oraz działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Sudafet natomiast jest lekiem, który stosowany jest w celu zmniejszenia przekrwienia błony śluzowej górnych dróg oddechowych, głównie nosa. Stosowany jest przede wszystkim na nieżyt nosa, nieżyt zatok, alergie i przeziębienie. W przypadku, kiedy środki farmakologiczne również nie przynoszą oczekiwanego działania, warto udać się do lekarza specjalisty, który może zalecić nam wykonanie zabiegu na nawracające bóle zatok. 


Przeczytaj także: Sinupret vs Sudafed – jak udrożnić nos przy zapaleniu zatok?


Chociaż ból zatok najczęściej ujawnia się jesienią i zimą, to również wiosną i latem może nas dopaść. Szczególnie w dni, kiedy ciśnienie atmosferyczne jest nikorzystne. Przesilenie wiosenne natomiast sprzyja przeziębieniom, które również powodują bóle zatok. Warto zatem zainteresować się też domowymi sposobami na przeziębienie oraz regularnie dbać o swoją odporność, w czym pomoże nam np. Biostymina.

 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - zatoki

Sinufast

4.9314 opinii:
Sinufast to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego dostępny w formie...
Zobacz ofertę

RenoPuren Zatoki

4.789 opinii:
RenoPuren Zatoki to suplement dostępny w formie tabletek. Preparat dba o właściwe funkcjonowanie...
Zobacz ofertę

Bocheńska lecznicza sól jodowo-bromowa

4.758 opinii:
Bocheńska lecznicza sól jodowo-bromowa to produkt leczniczy przeznaczony do użytku...
Zobacz ofertę

Olbas Oil

4.6913 opinii:
Olbas Oil to produkt leczniczy w postaci płynu zawierającego w swoim składzie lotne olejki...
Zobacz ofertę

Acatar Acti Tabs

4.676 opinii:
Tabletki Acatar Acti Tabs to produkt leczniczy, który łagodzi dokuczliwe i...
Zobacz ofertę

Apselan

4.4314 opinii:
Lek Apselan dostępny jest w formie tabletek łatwych do połykania. Preparat zmniejsza przekrwienie...
Zobacz ofertę

Nasivin Soft 0,025%

4.3614 opinii:
Nasivin Soft 0,025% to lek dostępny w formie areozolu do nosa, dedykowany dla dzieci w wieku...
Zobacz ofertę

Pumo Vap Bebe

4.3225 opinii:
Pumo Vap Bebe to preparat dostępny w postaci żelu rozgrzewającego. Preparat przeznaczony jest do...
Zobacz ofertę

Gripex SinuCaps

4.2818 opinii:
Gripex SinuCaps to produkt leczniczy w postaci kapsułek twardych o działaniu przeciwgorączkowym...
Zobacz ofertę

Xylometazolin 0,05%

4.2128 opinii:
Xylometazolin 0,05% to produkt leczniczy w postaci kropli do nosa. Niniejszy produkt wskazany...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.