Czy wiesz jak radzić sobie z bólem zatok?

Czy wiesz jak radzić sobie z bólem zatok?

zatoki ból zatok zatkany nos zapalenie zatok inhalacja

Zatoki to przestrzenie w czaszce, które powinny być wypełnione powietrzem. Pokryte są błoną produkującą śluz, wspomagający oczyszczanie ich z alergenów i zanieczyszczeń. Kiedy dochodzi do bólu zatok, oznacza to, że nastąpiło zapalenie tkanek. Powoduje to obrzmienie i nadprodukcję śluzu. Czasem dochodzi też do zablokowania zatok potocznie zwanego zatkaniem zatok. Powoduje to silny ból oraz uczucie ciśnienia w górnej części twarzy, szczególnie odczuwalne podczas pochylania się. Przez gromadzącą się w zatokach wydzielinę, może dojść do rozwoju infekcji. Czy wiesz jak radzić sobie z bólem zatok?

 

Rodzaje bólu zatok

W zależności od długości trwania bólu wyróżnia się ostre zapalenie zatok, które trwa do 4 tygodni, oraz przewlekłe. Objawy zwykle są podobne, szczególnie na początku. Główne z nich to uczucie ucisku w okolicy twarzowej (nosa, skroni, czoła), ból zatok, żółta wydzielina z nosa oraz uczucie zatkanego nosa. Objawy, które występują w początkowym stadium, można pokonać przy użyciu sprawdzonych domowych sposobów na zapalenie zatok. Dzięki temu możemy też zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważniejszej infekcji, przejścia choroby w przewlekłe zapalenie zatok oraz pojawienia się groźnych powikłań.

 

3 najlepsze (sprawdzone) domowe sposoby na chore zatoki:

 

1. Inhalacje przynoszące ukojenie

Pomagają odzyskać komfort oddychania. Najlepszy domowy sposób na sporządzenie takiej inhalacji to połączenie wody z solą kuchenną (na litr wody ok. 7 łyżek soli). Pochylamy się nad parującym roztworem i wdychamy opary. Ważne by taka mikstura nie była gorąca ale ciepła. Dla wzmocnienia efektu możemy dodać kilka kropli olejku mentolowego lub wrzucić saszetkę miętowej herbaty. Taka inhalacja zadziała odkażająco i znacznie ułatwi oddychanie. Taki zabieg należy wykonywać codziennie przez przynajmniej pięć dni.

 

2. Nawilżanie od wewnątrz

Ważne jest dbanie o dobre nawilżenie śluzówki nosa, tak by stanowiła ochronę przed drobnoustrojami. Ważne jest zatem odpowiednie nawodnienie organizmu, zaleca się pocie nawet trzech litrów płynów dziennie. Najlepiej sprawdzi się zwykła woda i napar lipno-malinowy. Istotne jest również zadbanie o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy. Do tego najlepiej sprawdzi się nawilżacz powietrza lub położenie mokrych ręczników na grzejnik.

 

3. Okłady przeciwbólowe

Okłady ze specjalnej soli leczniczej, dostępnej w aptece nie tylko rozprawiają się z bólem ale też sprzyjają oczyszczaniu nosa. Można również samemu przygotować okład. Do skarpety wsypujemy kilka łyżek grochu, a następnie rozgrzewamy nasz okład w piekarniku w temperaturze ok. 60°C. Taki domowy okład uśmierzy ból szczególnie u nasady. 

 

Jeśli domowe sposoby to za mało

Jeśli domowe sposoby na zatkane zatoki już na nas nie działają, warto zapoznać się z ofertą preparatów przeznaczonych na tę dolegliwość. Na początek warto sprawdzić, jak działają na nas suplementy. Tutaj z pomocą może przyjść Zatoxin czy Sinulan Forte. Oba suplementy dostępne są w postaci tabletek. Skutecznie nawilżają one błonę śluzową nosa oraz pomagają w usuwaniu zalegającej wydzieliny. Jeśli suplement to wciąż za mało na nasz ból, możemy sięgnąć po leki. Warto wcześniej skonsultować taki zakup z lekarzem lub farmaceutą, który pomoże dobrać lek do naszych potrzeb. Febrisan Zatoki to lek dostępny w formie tabletek powlekanych. Udrożnia zatoki przynosowe oraz działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Sudafet natomiast jest lekiem, który stosowany jest w celu zmniejszenia przekrwienia błony śluzowej górnych dróg oddechowych, głównie nosa. Stosowany jest przede wszystkim na nieżyt nosa, nieżyt zatok, alergie i przeziębienie. W przypadku, kiedy środki farmakologiczne również nie przynoszą oczekiwanego działania, warto udać się do lekarza specjalisty, który może zalecić nam wykonanie zabiegu na nawracające bóle zatok. 

 

Chociaż ból zatok najczęściej ujawnia się jesienią i zimą, to również wiosną i latem może nas dopaść. Szczególnie w dni, kiedy ciśnienie atmosferyczne jest nikorzystne. Przesilenie wiosenne natomiast sprzyja przeziębieniom, które również powodują bóle zatok. Warto zatem zainteresować się też domowymi sposobami na przeziębienie oraz regularnie dbać o swoją odporność, w czym pomoże nam np. Biostymina.

 

 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - zatoki

Sinufast

4.9314 opinii:
Sinufast to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego dostępny w formie...
Zobacz ofertę

RenoPuren Zatoki

4.789 opinii:
RenoPuren Zatoki to suplement dostępny w formie tabletek. Preparat dba o właściwe funkcjonowanie...
Zobacz ofertę

Bocheńska lecznicza sól jodowo-bromowa

4.717 opinii:
Bocheńska lecznicza sól jodowo-bromowa to produkt leczniczy przeznaczony do użytku...
Zobacz ofertę

Olbas Oil

4.679 opinii:
Olbas Oil to lek dostępny w postaci płynu do inhalacji parowej. Płyn Olbas Oil składa się z...
Zobacz ofertę

Sinulan Express Forte

4.577 opinii:
Sinulan Express Forte to wyrób medyczny dostępny w postaci aerozolu do nosa. Preparat...
Zobacz ofertę

Apselan

4.3813 opinii:
Lek Apselan dostępny jest w formie tabletek łatwych do połykania. Preparat zmniejsza przekrwienie...
Zobacz ofertę

Pumo Vap Bebe

4.3324 opinii:
Pumo Vap Bebe to preparat dostępny w postaci żelu rozgrzewającego. Preparat przeznaczony jest do...
Zobacz ofertę

Gripex SinuCaps

4.2818 opinii:
Gripex SinuCaps to produkt leczniczy w postaci kapsułek twardych o działaniu przeciwgorączkowym...
Zobacz ofertę

Xylometazolin 0,05%

4.2128 opinii:
Xylometazolin 0.05% to produkt leczniczy w postaci kropli do nosa. Niniejszy produkt wskazany...
Zobacz ofertę

Nasivin Soft 0,025%

4.1811 opinii:
Nasivin soft 0,025% to lek dostępny w formie areozolu do nosa. Lek Nasivin soft...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.