Doskonałe właściwości olejku rycynowego

Doskonałe właściwości olejku rycynowego

Większość ludzi zna olejek rycynowy, jako środek używany na przeczyszczenie. Można go dostać w aptece za niewielką cenę. Nie wszyscy jednak wiedzą, że oprócz właściwości przeczyszczających znakomicie uśmierza ból głowy oraz krzyża. Jest także używany do produkcji kosmetyków. Jakie jeszcze właściwości posiada olejek rycynowy i jak go używać?

Olejek rycynowy to nie tylko doskonały środek przeczyszczający, ale również świetnie pielęgnuje wszelkie zakątki skóry. Ma znakomity wpływ na włosy, brwi oraz rzęsy, a także jest dobrym sposobem na oczyszczenie twarzy. Ma działanie zmiękczające skórę również tą najtwardszą, która jest zazwyczaj na piętach.

Olejek rycynowy – pielęgnacja brwi i rzęs

Najlepszym sposobem na aplikowanie olejku rycynowego na rzęsy jest użycie w tym celu szczoteczki po starym tuszu do rzęs, którą musimy oczywiście wpierw umyć. Nie należy jednak przesadzać z nakładaną ilością olejku, ponieważ może powodować po dostaniu się do oczu łzawienie oraz przekrwienie. Uważajmy również z nakładaną ilością olejku w przypadku nakładania go na brwi. Co daje aplikowanie olejku rycynowego? Włoski zarówno brwi, jak i rzęs stają się grubsze, ciemniejsze, a także dłuższe.

Olejek rycynowy na skórę głowy oraz włosy

Olejek rycynowy doskonale komponuje się z wszelkimi maskami do włosów ze względu na swoją kleistą i dość ciężką konsystencję. Najlepsze efekty daje zmieszany wraz z naftą kosmetyczną, oliwką do włosów lub zwykłą oliwą, którą olejujemy włosy przed myciem. Gdzie możemy wsmarować taki olejek?

Przede wszystkim w partie włosów, które są szczególnie wysuszone i narażone na niszczenie się, czyli końcówki. Jeśli chodzi o wsmarowywanie olejku w skalp to najlepiej wymieszać go z oliwką do włosów. Można także zrobić domową maseczkę przy użyciu żółtka, nafty oraz olejku rycynowego. Taką maskę nakładamy na całą długość.

Maska z olejku rycynowego – efekty

Włosy stają się lśniące, puszyste, miękkie, grubsze i ciemniejsze, łuski włosów są zamknięte, znacznie mniej zniszczonych końcówek, a przede wszystkim włosy rosną szybciej. 

Jednak olejku rycynowego nie powinny stosować osoby, którym wypadają intensywnie włosy. Jest to spowodowane niebezpieczeństwem utraty jeszcze większej ilości włosów ze względu na ciężką konsystencję olejku. 

Olejek rycynowy na skórę pięt, łokcie i kolana

Już kilka kropel oleju wtarte w miejsca, gdzie skóra jest szczególnie twarda, pozwoli ją znacznie zmiękczyć. Na szczególnie twarde i zniszczone pięty najlepiej nałożyć krem wymieszany z olejkiem rycynowym, okręcić folią i założyć skarpetki bawełniane. Zabieg ten robimy wieczorem i kładziemy się spać z okładem.

Olejek rycynowy – pielęgnacja twarzy

Oil Cleaning Method, czyli OCM oznacza mycie twarzy olejami. Na czym to polega i jaki ma to sens? Zapewne wiele osób zastanawia się jak tłustą cerę umyć olejem. Jest to jednak bardzo dobry sposób nawet na usuwanie makijażu, a przy okazji pielęgnację twarzy. Jak zrobić taką mieszankę olei? Używamy do tego 1/10 części olejku rycynowego oraz 9/10 oleju jojoba, jeśli nasza cera jest tłusta, oleju z pestek winogron, jeśli jest sucha oleju ze słodkich winogron, jeśli jest normalna. Na taką twarz z nałożonymi olejami nakładamy mokry, ciepły ręcznik, a po 2-3 minutach ścieramy dokładnie. Po takim zabiegu skóra jest elastyczna i miłą w dotyku.
Lecznicze właściwości olejku rycynowego

Olejek rycynowy – właściwości przeczyszczające

Dlaczego olejek rycynowy powoduje przeczyszczenie? Jest to wywołane przez zmydlanie się olejku w jelitach. Enzymy z trzustki działają na olej w efekcie, czego zamienia się on na mydła potasowe oraz sodowe. Poprzez podrażnienie przez te związki ścian jelit jest znacznie wzmagana ich perystaltyka. Następnie mamy do czynienia z przedostawaniem się wody do ścian jelita, co powoduje zwiększanie ich objętości, a co za tym idzie efekt przeczyszczenia. 

Olejek rycynowy na ból głowy i ból brzucha

Jeśli dokuczają nam bóle krzyża czy głowy lub brzucha to najlepszym naturalnym środkiem uśmierzającym ból jest okład z olejku rycynowego. Jak zrobić taki okład? Najpierw podgrzewamy olejek rycynowy, aby był dobrze ciepły, następnie nasączamy nim gazę i przykładamy do miejsca, gdzie dokucza nam ból. Najlepiej taki okład przyłożyć folią, ponieważ wtedy dłużej utrzymuje się ciepła temperatura.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.