5 najlepszych sposobów na oparzenia słoneczne

5 najlepszych sposobów na oparzenia słoneczne

po opalaniu oparzenia słoneczne

Chyba każdy z nas nabawił się kiedyś oparzenia słonecznego...zbyt długie przebywanie na słońcu lub brak odpowiedniej ochrony mogą zakończyć się nieprzyjemnymi i bolesnymi zmianami na skórze. Poznaj 5 najlepszych sposobów na oparzenia słoneczne, aby przyspieszyć proces regeneracji i w pełni cieszyć się wakacjami!

Czym jest oparzenia słoneczne?

Oparzenie słoneczne spowodowane jest głównie promieniowaniem UVB. Zmiany rumieniowo-zapalne pojawiają się po kilku godzinach od ekspozycji, osiągając największą intensywność po 14-20 godzinach. Po 1-2 dniach rumień zaczyna zanikać. W zależności od stopnia nasilenia zmian wyróżniamy oparzenia słoneczne I i II stopnia. 

Rodzaje oparzeń słonecznych

– Oparzenia słoneczne I stopnia dotyczą wyłącznie naskórka, czyli powierzchownej warstwy skóry. Skóra staje się zaczerwieniona i obrzęknięta. Rumieniowi może towarzyszyć pieczenie oraz świąd. Zmiany mogą być bolesne, ale zazwyczaj ustępują samoistnie, nie pozostawiając śladów.

Oparzenia II stopnia obejmują naskórek i skórę właściwą. Zmiany rumieniowe są rozległe i nasilone, a w ich obrębie tworzą się bolesne pęcherze z wysiękiem surowiczym. Powstające nadżerki goją się do kilku tygodni. 

7 zasad bezpiecznego opalania

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy krótką infografikę, w której prezentujemy "7 zasad bezpiecznego opalania", które każdy wczasowicz planujący opalanie się powinien wziąć sobie do serca.  

Poniższą infografikę możesz skopiować na własną stronę internetową. Możesz to zrobić po przez skopiowanie poniższego kodu i wklejenie go w edytorze.

 

 

Najlepsze sposoby na oparzenia słoneczne

1. Dobrze wyposażona domowa apteczka
Powinny znaleźć się w niej preparaty z d-pantenolem, który regeneruje uszkodzoną skórę, dodatkowo nawilżając ją. W aptece pytaj o d-panthenol w formie pianki, kremu, bądź aerozolu (jak np. krem Panthenol, krem Linoderm Plus).
Oparzonej skórze ulgę przyniosą również środki z alantoiną, która wykazuje właściwości przeciwzapalne (jak np. krem Alantandermoline), kosmetyki o działaniu chłodzącym (jak np. Ziaja Sopot Sun żel łagodzący po opalaniu) oraz produkty zawierające ekstrakt propolisowy, który przyspiesza czas gojenia (jak np. maść Propolisowa).


Zobacz także: 8 sposobów na lepszą opaleniznę


2. Schłodzenie skóry
Pierwsza pomoc w oparzeniach słonecznych polega na schłodzeniu skóry. Pomocny jest w tym delikatny, chłodny prysznic, który dodatkowo usunie zanieczyszczenia, pot i resztki kosmetyków w jej powierzchni. W obniżeniu temperatury oparzonej skóry pomoże również zmoczony w wodzie, wyciśnięty ręcznik, który możemy położyć na zmienioną słońcem skórę.

3. Okłady
Wypróbowanym i skutecznym sposobem są okłady z jogurtu naturalnego lub chłodnego mleka. Ta wykorzystywana od pokoleń metoda zarówno przynosi ulgę poparzonej skórze, jak i wspaniale ją nawilża. Jeśli jednak nie masz czasu na stosowanie naturalnych okładów, możesz śmiało sięgnąć po gotowe kosmetyki pielęgnacyjne z alantoiną, pantenolem i odżywczą witaminą E. Takie preparaty ukoją rozpaloną skórę, dogłębnie ją nawilżając oraz stymulując rozpoczęcie procesów naprawczych.

4. Sok z aloesu
Jeśli posiadasz aloes na parapecie lub balkonie, nie wahaj się go użyć! Sok z aloesu wykazuje działanie kojące, łagodzi podrażnienia i pomaga w regeneracji oparzonej słońcem skóry. Liść najlepiej jest schłodzić w lodówce, po czym przepołowić go i wycisnąć sok na jałowy gazik. Taka forma świetnie nadaje się na okłady oraz opatrunki.


5. Duża ilość płynów
Nawadniaj się! W przypadku oparzenia słonecznego musisz przyjmować większą ilość płynów, zwłaszcza niegazowanej wody mineralnej. Zwracaj uwagę na oznaki odwodnienia, jak zwiększone pragnienie, suche usta, senność, zawroty głowy i zmniejszone oddawanie moczu. 


Może zainteresuje Cię również: ranking najlepszych produktów do opalania


Kiedy do lekarza?

Przy rozległych oparzeniach II stopnia mogą pojawić się dodatkowo objawy ogólne, a nawet wstrząs. Jeśli podwyższona temperatura ciała utrzymuje się przez dłuższy czas, skóra silnie piecze i pojawiają się na niej pęcherze, ból nie ustępuje po podaniu środków przeciwbólowych, dodatkowo towarzyszą Ci nudności i ogólne złe samopoczucie, nudności, gorączka — nie zwlekaj! To objawy, które wymagają zasięgnięcia opinii lekarza.

 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - oparzenia słoneczne

Dermopanten 5%

4.910 opinii:
Maść Dermopanten 5% to lek wskazany do stosowania w następujących sytuacjach: -...
Zobacz ofertę

Rumianek Fix

4.888 opinii:
Rumianek Fix to tradycyjny produkt leczniczy roślinny dostępny w postaci suszu ziołowego do...
Zobacz ofertę

Heel Calendeel

4.758 opinii:
Heel Calendeel to produkt leczniczy dostępny w postaci żelu. Preparat w szczególności...
Zobacz ofertę

Asept - Płyn Do Dezynfekcji i Oczyszczania Skóry

4.710 opinii:
Asept - Płyn Do Dezynfekcji i Oczyszczania Skóry to preparat bakteriobójczy i...
Zobacz ofertę

Alantan Maść

4.710 opinii:
Maść Alantan słynie z silnego działania kojącego. Niniejszy produkt leczniczy stosowany jest w...
Zobacz ofertę

Avilin Balsam Szostakowskiego

4.610 opinii:
Avilin to dermokosmetyk dostępny w postaci balsamu, zawierający recepturę powszechnie znanego...
Zobacz ofertę

Thermi

4.577 opinii:
Żel Thermi to preparat hydrożelowy, który wykazuje działanie nawilżające i chłodzące...
Zobacz ofertę

Neoviderm

4.56 opinii:
Neoviderm to wyrób medyczny dostępny w postaci emulsji do stosowania zewnętrznego....
Zobacz ofertę

Equilibra Extra Aloe Dermo-Gel Multi-Active żel

4.512 opinii:
Equilibra Extra Aloe Dermo-Gel Multi-Active to produkt dostępny w postaci żelu do stosowania...
Zobacz ofertę

Revaxil

4.56 opinii:
Hydrożel Revaxil to wyrób medyczny przeznaczony do leczenia oraz łagodzenia...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.