Wszystko o depilacji woskiem

Wszystko o depilacji woskiem

Depilacja woskiem jest jedną z najskuteczniejszych metod usuwania owłosienia na ciele – rozgrzany wosk usuwa bowiem włos razem z cebulką, co zapobiega jego szybkiemu odrastaniu i pozwala nam dłużej cieszyć się doskonałą, gładką skórą. Zabieg depilacji należy jednak przeprowadzać w odpowiedni sposób – dzięki temu unikniemy podrażnień. Jak właściwie się do tego zabrać?

Depilacja woskiem krok po kroku

Za pomocą wosku możemy depilować nawet najwrażliwsze części ciała, ale wówczas należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • skóra przed depilacją musi zostać odpowiednio oczyszczona i odtłuszczona, ponieważ wówczas wosk będzie się jej lepiej trzymał;
  • jako że najskuteczniejsza depilacja woskiem to taka, gdy będzie miał on do czego się przyczepić, najlepiej odczekać aż włoski urosną na długość przynajmniej 5 mm;
  • rozgrzany wosk należy nałożyć zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, a następnie oderwać go w kierunku przeciwnym do jego wzrost;
  • na podrażnioną po depilacji skórę należy nałożyć odpowiedni balsam – na przykład zawierający łagodzący aloes lub lidokainę;
  • zabieg depilacji powinien być powtarzany co około 3 lub 4 tygodnie – tyle właśnie powinny utrzymywać się efekty (kluczem do ich osiągnięcia jest jednak regularne stosowanie, które stopniowo osłabia cebulki włosa i zapobiega ich szybkiemu odrastaniu).

Błędy w depilacji – czego unikać?

W czasie samodzielnej depilacji najczęściej popełniany jest jeden błąd – temperaturę wosku powinno się przed nałożeniem na przykład na nogi sprawdzić na nadgarstku, a wiele osób o tym zapomina. W ten sposób można się, niestety, nabawić poważnych poparzeń, jako że wosk szybko przywiera do skóry i niełatwo go natychmiast usunąć, gdy jest bardzo nagrzany. 

Często też domowa depilacja kończy się podrażnieniami skóry ze względu na niewłaściwą ilość nakładanego preparatu. Wosku nie można nałożyć zbyt mało (bo wówczas depilację trzeba będzie powtarzać, gdyż nie wszystkie włoski zostaną usunięte), ale nie można też nałożyć go zbyt dużo (bo mógłby w trakcie usuwania zerwać naskórek, odsłaniając warstwę żywą skóry i w konsekwencji doprowadzić do powstania bardzo nieestetycznych przebarwień). Trzeba zatem nauczyć się nakładać optymalną ilość wosku – w przeciwnym wypadku niezwykle podrażnimy naszą skórę, wielokrotnym jego użyciem, albo też doprowadzimy do jej bardzo bolesnego uszkodzenia. 

Nieumiejętne usunięcie wosku może również doprowadzić do powstania nieestetycznych wybroczyn i siniaków. Dzieje się tak zazwyczaj wówczas, gdy pasek wosku zostanie zerwany pionowo (należy to robić poziomo!), nałożony na przykład na zgięcia łokcia, albo na kolana, albo też zapomnimy o odpowiednim napięciu skóry w trakcie jego odrywania. 

Balsamy nawilżające o działaniu łagodzącym są prawdziwą koniecznością i nie wolno zapominać o ich użyciu! W szczególności miejsca intymne narażone są na powstanie przeróżnych podrażnień, zatem powinniśmy bardzo dbać o nie w trakcie depilacji, a po niej zastosować środki antybakteryjne, aby uchronić się przed jakimś zapaleniem. 

Wiele osób zapomina również o odpowiedniej ochronie wydepilowanej skóry w czasie ekspozycji na słońce – zaraz po depilacji najlepiej w ogóle się nie opalać, jak również powstrzymać się przed depilacją, gdy dopiero co wróciliśmy z opalania. Skórę poddaną depilacji trzeba chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV specjalnymi filtrami – koniecznie tymi z barierą ochronną 50+. 

Depilacja woskiem – przeciwwskazania

Niestety, nie wszyscy mogą używać tego sposobu depilacji, by pozbyć się włosków na dłużej. Przeciwwskazania obejmują między innymi osoby uczulone na wosk, bądź też posiadające problemy żylne i skórne – żylaki, zapalenie żył, rozszerzone naczynka, zapalenie mieszków włosowych, stany zapalne skóry oraz ropnie.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.