Dlaczego warto sięgać po orzeszki piniowe?

Dlaczego warto sięgać po orzeszki piniowe?

bakalie sypkie zdrowe odżywianie

Orzeszki piniowe znane też jaki piniole charakteryzują się licznymi właściwościami odżywczymi. W przeciwieństwie do innych gatunków odżywczych charakteryzują się jednak sporą zawartością cynku, a ten znany jest między innymi ze znakomitego wpływu, jaki wywiera na męską płodność. Często uważane są zatem za afrodyzjak ceniony za swoją skuteczność. Naukowcy wspominają jednak o jeszcze jednej ich charakterystycznej cesze, zwracają bowiem uwagę na to, że orzechy piniowe są znakomitym poczęstunkiem dla osób odchudzających się.

Pod nazwą tą kryją się jadalne nasiona kilku rodzajów sosny. Na naszym kontynencie najczęściej jest to sosna pinia rosnąca na północnym wybrzeżu Morza Śródziemnego od Hiszpanii aż po Cypr, a także na południowym wybrzeżu Morza Czarnego. Z innymi orzeszkami pinii mamy do czynienia w Rosji, Japonii, Chinach i Korei, okazuje się przy tym, że są one znacznie tańsze.

Tak samo, jak inne orzechy, również orzeszki pinii mają działanie prozdrowotne. Tu warto wspomnieć choćby o tym, że są bogatym źródłem witaminy K, która w wielu orzechach nie występuje, a nawet, jeśli się pojawia, nie można nie zgodzić się z tym, że jej ilości są śladowe. Sama witamina K nie jest zresztą wspomniana w tym miejscu przypadkowo. Odpowiada nie tylko za proces krzepnięcia krwi, ale również przyczynia się do tego, że nadmierne krwawienie miesiączkowe ulega zmniejszeniu. Okazuje się przy tym, że uwapnia kości i może hamować rozwój nowotworów. Fani orzeszków piniowych zwracają uwagę również na bogactwo niacyny, ta bowiem wpływa pozytywnie nie tylko na nasz układ nerwowy, ale również na stan, w jakim znajduje się nasza skora. Nie bez znaczenia jest też bogactwo potasu, który skutecznie obniża ciśnienie tętnicze oraz wspomnianego już cynku znanego z tego, że poprawia męską płodność.

Cynk zasługuje zresztą na to, aby poświęcić mu nieco więcej uwagi, nie ulega bowiem wątpliwości, że jest to jeden z najważniejszych pierwiastków w męskiej diecie. Panowie zdają się często o tym zapominać, a przecież to właśnie cynk odgrywa kluczową rolę w produkcji testosteronu, tworzenia spermy, a przede wszystkim – przedłużaniu żywotności plemników. Problemem cynku jest przy tym między innymi to, że już krótkotrwały niedobór tego mikroelementu w męskiej diecie nie pozostaje bez wpływu na poziom testosteronu przyczyniając się do jego zmniejszenia. Zmniejsza się też objętość męskiego nasienia, co nie pozostaje bez wpływu na szanse spłodzenia potomstwa.

Badania, które naukowcy przeprowadzili wśród zdrowych mężczyzn potwierdzają zresztą, że przy zbyt małym poziomie cynku w organizmie objętość nasienia spada nawet do trzydziestu procent tego, na co można liczyć, gdy ilość cynku jest odpowiednia. Okazuje się przy tym, że suplementacja cynku jest dobrym pomysłem na poprawę tego stanu rzeczy, pierwiastek jest bowiem dość dobrze przyswajany przez organizm. Nietrudno się domyślić, że w takim przypadku najlepsza jest jego naturalna postać, a właśnie taką mogą nam zagwarantować orzechy pinii. Ich znaczenie jest więc trudne do przecenienia.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - bakalie

Mieszanka studencka

4.789 opinii:
Dlaczego warto sięgać po mieszankę studencką? Mieszanka studencka to przekąska dobrze...
Zobacz ofertę

Łuskane Pestki Dyni

4.7713 opinii:
Właściwości pestek z dyni Pestki z dyni to niezwykle smaczna przekąska, która...
Zobacz ofertę

Orzechy Włoskie

4.710 opinii:
Orzech włoski dla zdrowia i urody Orzech włoski niemal zawsze budzi pozytywne skojarzenia....
Zobacz ofertę

Chipsy Bananowe

4.679 opinii:
Banany – zdrowe owoce Banany lubimy chyba wszyscy! To przepyszne owoce, które...
Zobacz ofertę

Rodzynki

4.679 opinii:
Rodzynki – właściwości i wartości odżywcze. Zagraniczne badania naukowe udowodniły,...
Zobacz ofertę

Śliwka Suszona

4.58 opinii:
Suszone śliwki - pyszne i pełne zalet Śliwki są niezwykle smakowite zarówno w...
Zobacz ofertę

Orzechy Pecan

4.449 opinii:
Właściwości i zastosowanie orzechów pecan Orzechy to jeden z największych...
Zobacz ofertę

Daktyle Bez Pestek

4.437 opinii:
Daktyle, choć wciąż mało popularne w naszym kraju, mają mnóstwo drogocennych...
Zobacz ofertę

Pestki Moreli

4.388 opinii:
Pestki moreli można spożywać na surowo lub zmielić i stosować w formie dodatku do zup,...
Zobacz ofertę

Cieta Żurawina suszona

4.339 opinii:
Prozdrowotne właściwości żurawiny Żurawina to coraz częściej występujący w składzie...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.