
Sposoby wykorzystania orzechów piorących
Dodano: 29-12-2015
sklep ze zdrową żywnością zdrowe odżywianie sypkie bakalieDozowanie orzechów piorących uzależnione jest od tego, czy stosujemy je jako środek czyszczący, płyn do kąpieli, ekstrakt do prania bądź szampon.
Pranie w pralce
Od 5 do 6 połówek pokruszonych łupin wkładany do wykonanego z bawełny woreczka, a następnie umieszczamy w bębnie pralki. Orzechy doskonale sprawdzają się w przypadku prania zarówno białych, jak i kolorowych ubrań w temperaturze od 30 do 90 stopni. Zawarte w nich saponiny pochodzenia naturalnego nie prowadzą do rozpuszczania się farb znajdujących się w tkaninach. W efekcie można prać różne kolory nawet wtedy, kiedy pranie zamierzamy gotować. W przypadku prania białych rzeczy, należy dodać 1,5 łyżki sody oczyszczonej. Dzięki temu tkaniny odzyskają śnieżnobiały odcień. Nie trzeba wyjmować orzechów z pralki – mogą pozostać w niej przez cały cykl prania. Płukanie to etap, w czasie którego woda jest zimna i bardzo często wymieniana. W efekcie dochodzi do wydzielania się znikomej ilości saponin. Skutecznie zmiękczają one pranie.
Mycie naczyń w zmywarce
W przegrodzie zmywarki umieszczamy 3 4 łupiny orzechów, a następnie wybieramy program dostosowany do mycia w zwiększonej temperaturze. Warto dodać również łyżeczkę octu bądź sody oczyszczonej. W przypadku orzechów w formie proszku, do szuflady wsypujemy dwie łyżeczki i również wybieramy program o zwiększonej temperaturze.
Ręczne mycie naczyń
W tym wypadku rozpoczynamy od przygotowania wywaru. Sięgamy po 5 – 6 łupin orzechów, zalewamy je wrzącą wodą i gotujemy na niewielkim ogniu przez około minutę. Wywar odstawiamy do ostudzeniu i ponownie gotujemy. Tym razem pozostawiamy na całą noc. Kiedy wywar jest zimny, możemy dodać do niego łyżeczkę kwasku cytrynowego bądź parę kropel olejku cytrusowego. W przypadku orzechów w proszku jedną łyżeczkę wsypujemy do szklanki i zalewamy wrzątkiem lub rozpuszczamy w gorącej wodzie, a następnie czekamy aż wystygnie. Po wystudzeniu można dodać kwasek cytrynowy lub olejek cytrusowy.
Wywar z orzechów do sprzątania i porządkowania mieszkania
25 gram orzechów piorących zlewamy pół litra wrzącej wody. Gotujemy na niewielkim ogniu przez około 10 – 15 minut. Kiedy wywar przestygnie, gotujemy go ponownie. Odcedzamy i pozostawiamy na całą noc. Do tak przygotowanego wywaru można dodać kilka kropli wybranego olejku eterycznego.
W przypadku orzechów w proszku, dwie łyżki zalewamy pół litra wrzącej wody. Wywar przecedzamy i odstawiamy na całą nos. Przyjemny zapach zapewni dodanie kilku kropli wybranego olejku eterycznego.
Wywar do czyszczenia biżuterii
3 – 4 łupiny orzechów zalewamy pół litra wrzącej wody. Następnie wywar odstawiamy na całą noc, aby dobrze przestygł.
Biżuterię płuczemy w wywarze, a następnie dokładnie osuszamy. Kiedy jest sucha, polerujemy ją miękką ściereczką. W przypadku orzechów w proszku niezbędne jest przygotowanie pasty czyszczącej. Proszek z orzechów mieszamy z wodą, stosując równe proporcje. Biżuterię czyścimy pastą, a następnie dokładnie polerujemy, używając do tego celu miękkiej ściereczki.
Peeling do twarzy i ciała
Aby go przygotować, orzechy mielimy w młynku do kawy lub wykorzystujemy blender.
Do przygotowania peelingu do twarzy potrzebujemy jedną czwartą szklanki orzechów piorących w proszku. Dodajemy taką samą ilość suszonej i zmielonej skóry z cytryny, pomarańczy bądź grejpfruta. Dolewamy kilka kropli oliwy z oliwek i mieszamy aż uzyskamy kremową konsystencję. Unikamy kontaktu preparatu z oczami.
Do przygotowania peelingu do ciała, potrzebujemy trzy łyżki proszku i kilka kropli gorącej wody. Dodajemy dwie łyżki cukru, łyżkę oliwy z oliwek i mieszamy aż powstanie kremowa konsystencja. Peeling dokładnie wcieramy w ciało, pamiętając, aby omijać skórę głowy oraz twarz. Po użyciu dokładnie spłukujemy.
Wywar z orzechów piorących do stosowania w ogrodzie
Szkodniki z ogrodu usuniemy, spryskując rośliny słabym wywarem przygotowanym z orzechów piorących. Do jego przygotowania potrzebne są 3 – 4 łupiny, które wrzucamy do litra wody i gotujemy na niewielkim ogniu przez koło dziesięć minut. Następnie studzimy.
W przypadku orzechów w proszku 1 – 2 łyżeczki rozpuszczamy w litrze wody i dobrze mieszamy. Wywarem można spryskiwać rośliny pokojowe oraz te w ogrodzie.
Popularne tematy
Przemysł farmakologiczny oferuje cały szereg środków na potencję bazujących na naturalnych... czytaj więcej
Palenie papierosów jest coraz bardziej rozpowszechnione na całym świecie. Palacze nie zdają sobie... czytaj więcej
Zespół niespokojnych nóg (łac. asthenia crurum paraesthetica), określane również mianem zespołu... czytaj więcej
Zazwyczaj bakalie spożywamy tylko w razie świąt i różnych uroczystości. Rzadko jednak zjadane są... czytaj więcej
Mniszek pospolity, znany lepiej jako mlecz lub dmuchawiec, to roślina na tyle powszechna, że... czytaj więcej
Niestety w naszym kraju żurawina to nadal mało popularny owoc. Większość nie zdaje sobie sprawę z... czytaj więcej
Regularne jedzenie kilku łyżeczek otrąb dziennie przyczynia się do lepszej pracy układu... czytaj więcej
Moda na dietę bezglutenową nie przemija. Za sprawcę całego zamieszanie uważany jest prof. Peter... czytaj więcej
Nie, to nie będzie tekst rodem z bloga podróżniczego. Nie wracam też myślami do serialu sprzed... czytaj więcej
Trudności z zasypianiem to zmora blisko połowy dorosłych Polaków. Całe szczęście nie jest to... czytaj więcej
Popularne produkty
VITRUM Calcium 1250 + Vitaminum D3
Curiosin
Pyrosal
Durex Play O
Acodin tabletki
Resvega
Cirrus tabletki
Lactoangin
Gardimax Medica
Inni oglądali też
Radirex
Loxon 2%
Collaflex
Melatonina LEK-AM
Pulneo syrop
Essentiale Forte
LipiForma Plus
Mucosolvan
Supremin
Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.