Sposoby wykorzystania orzechów piorących

Sposoby wykorzystania orzechów piorących

Dozowanie orzechów piorących uzależnione jest od tego, czy stosujemy je jako środek czyszczący, płyn do kąpieli, ekstrakt do prania bądź szampon.

Orzechy piorące – pranie w pralce

Od 5 do 6 połówek pokruszonych łupin wkładany do wykonanego z bawełny woreczka, a następnie umieszczamy w bębnie pralki. Orzechy piorące doskonale sprawdzają się w przypadku prania zarówno białych, jak i kolorowych ubrań w temperaturze od 30 do 90 stopni. Zawarte w nich saponiny pochodzenia naturalnego nie prowadzą do rozpuszczania się farb znajdujących się w tkaninach. W efekcie można prać różne kolory nawet wtedy, kiedy pranie zamierzamy gotować. W przypadku prania białych rzeczy należy dodać 1,5 łyżki sody oczyszczonej. Dzięki temu tkaniny odzyskają śnieżnobiały odcień. Nie trzeba wyjmować orzechów z pralki – mogą pozostać w niej przez cały cykl prania. Płukanie to etap, w czasie którego woda jest zimna i bardzo często wymieniana. W efekcie dochodzi do wydzielania się znikomej ilości saponin. Skutecznie zmiękczają one pranie.

Orzechy piorące – mycie naczyń w zmywarce

W przegrodzie zmywarki umieszczamy 3-4 łupiny orzechów, a następnie wybieramy program dostosowany do mycia w zwiększonej temperaturze. Warto dodać również łyżeczkę octu bądź sody oczyszczonej. W przypadku orzechów w formie proszku, do szuflady wsypujemy dwie łyżeczki i również wybieramy program o zwiększonej temperaturze.

Orzechy piorące – ręczne mycie naczyń

W tym wypadku rozpoczynamy od przygotowania wywaru. Sięgamy po 5-6 łupin orzechów, zalewamy je wrzącą wodą i gotujemy na niewielkim ogniu przez około minutę. Wywar odstawiamy do ostudzenia i ponownie gotujemy. Tym razem pozostawiamy na całą noc. Kiedy wywar jest zimny, możemy dodać do niego łyżeczkę kwasku cytrynowego bądź parę kropel olejku cytrusowego. W przypadku orzechów w proszku jedną łyżeczkę wsypujemy do szklanki i zalewamy wrzątkiem lub rozpuszczamy w gorącej wodzie, a następnie czekamy, aż wystygnie. Po wystudzeniu można dodać kwasek cytrynowy lub olejek cytrusowy.

Wywar z orzechów piorących do sprzątania i porządkowania mieszkania

25 gram orzechów piorących zlewamy pół litra wrzącej wody. Gotujemy na niewielkim ogniu przez około 10 – 15 minut. Kiedy wywar przestygnie, gotujemy go ponownie. Odcedzamy i pozostawiamy na całą noc. Do tak przygotowanego wywaru można dodać kilka kropli wybranego olejku eterycznego.

W przypadku orzechów w proszku dwie łyżki zalewamy pół litra wrzącej wody. Wywar przecedzamy i odstawiamy na całą nos. Przyjemny zapach zapewni dodanie kilku kropli wybranego olejku eterycznego.

Orzechy piorące – wywar do czyszczenia biżuterii

3-4 łupiny orzechów zalewamy pół litra wrzącej wody. Następnie wywar odstawiamy na całą noc, aby dobrze przestygł. 

Biżuterię płuczemy w wywarze, a następnie dokładnie osuszamy. Kiedy jest sucha, polerujemy ją miękką ściereczką. W przypadku orzechów w proszku niezbędne jest przygotowanie pasty czyszczącej. Proszek z orzechów mieszamy z wodą, stosując równe proporcje. Biżuterię czyścimy pastą, a następnie dokładnie polerujemy, używając do tego celu miękkiej ściereczki.

Orzechy piorące – peeling do twarzy i ciała

Aby go przygotować, orzechy mielimy w młynku do kawy lub wykorzystujemy blender.

Do przygotowania peelingu do twarzy potrzebujemy jedną czwartą szklanki orzechów piorących w proszku. Dodajemy taką samą ilość suszonej i zmielonej skóry z cytryny, pomarańczy bądź grejpfruta. Dolewamy kilka kropli oliwy z oliwek i mieszamy, aż uzyskamy kremową konsystencję. Unikamy kontaktu preparatu z oczami.

Do przygotowania peelingu do ciała, potrzebujemy trzy łyżki proszku i kilka kropli gorącej wody. Dodajemy dwie łyżki cukru, łyżkę oliwy z oliwek i mieszamy aż powstanie kremowa konsystencja. Peeling dokładnie wcieramy w ciało, pamiętając, aby omijać skórę głowy oraz twarz. Po użyciu dokładnie spłukujemy.

Wywar z orzechów piorących do stosowania w ogrodzie

Szkodniki z ogrodu usuniemy, spryskując rośliny słabym wywarem przygotowanym z orzechów piorących. Do jego przygotowania potrzebne są 3-4 łupiny, które wrzucamy do litra wody i gotujemy na niewielkim ogniu przez koło dziesięć minut. Następnie studzimy.

W przypadku orzechów w proszku 1-2 łyżeczki rozpuszczamy w litrze wody i dobrze mieszamy. Wywarem można spryskiwać rośliny pokojowe oraz te w ogrodzie.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.