Objawy bólu gardła. Co cię czeka, gdy dopadnie cię infekcja?

Objawy bólu gardła. Co cię czeka, gdy dopadnie cię infekcja?

Bolące gardło to problem, z którym każdy z nas mierzył się wielokrotnie. Jego objawy mogą  być różnorodne, w zależności o przyczyny, intensywności infekcji i specyfiki organizmu. Sprawdźmy, jak może się przejawiać ból gardła i co oznaczają konkretne symptomy.

Powody bólu gardła

To, jaki ból odczuwamy, w dużej mierze jest zależne od tego, co jest przyczyną problemów. A tych może być całe mnóstwo. Ból gardła mogą powodować zarówno przemęczenia krtani i strun głosowych, infekcje wirusowe lub zapalenia, jak i groźniejsze zapalenia bakteryjne, którego przykładem jest angina. Stan zapalny może mieć również tło grzybicze. Tego rodzaju problemy mogą być wywołane również przez komplikacje w jamie ustnej, jak zapalenie dziąseł lub ropień zęba. W niektórych przypadkach ból gardła towarzyszy chorobom nerek i chorobom związanym z przemianą materii. Nie możemy zapominać również, że gardłowe dolegliwości mogą być pokłosiem zanieczyszczenia środowiska i palenia tytoniu.

Jak boli gardło?

Dyskomfort gardła może być odczuwany w różny sposób, w zależności od jego przyczyny. W najczęściej spotykanych przypadłościach, czyli stanie zapalnym spowodowanym infekcją wirusową, chora osoba może odczuwać: podrażnienie, drapanie i pieczenie, suchość w gardle, chrypkę i przekrwienie błony śluzowej. Dyskomfort nasila się szczególnie przy przełykaniu i mówieniu. W przypadku bardziej przewlekłej formy zapalenia, do tych objawów mogą dołączyć także: gorączka, suchy kaszel, pochrząkiwanie czy nawet uczcie ciała obcego w gardle. Inny typ zapalenia wirusowego – zapalenie krtani – można natomiast rozpoznać po atakach suchego kaszlu nasilających się szczególnie nocą, charakterystycznym świszczącym odgłosie wydobywającym się z krtani, przyspieszonemu oddechowi, rozciąganiu się skrzydełek nosa podczas oddychania, bezgłosie, wciąganiu przestrzeni międzyżebrowych podczas wdechu. Nieco inaczej objawia się angina, która jest zapaleniem bakteryjnym. W poczet jej symptomów wchodzą: uczucie drapania i pieczenia, wysoka temperatura ponad 38 st. C, nalot ropny na migdałkach, powiększone węzły chłonne i brak kaszlu.

W niektórych, rzadszych schorzeniach, np. w przypadku ropnia okołomigdałkowego, standardowo rozumianemu bólowi gardła mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, których z pewnością nie należy bagatelizować. Należą do nich: ograniczona możliwość otwarcia ust (szczękościsk), nieświeży zapach z ust, obrzęk szyi lub twarzy w okolicach żuchwy, kurcz szyi oraz deformację głosu. Ból gardła może oddziaływać także na inne okolice i powodować dolegliwości głowy, ucha czy zębów.      

Nie zawsze do lekarza

Czy każdy ból gardła wymaga konsultacji medycznej? To kwestia indywidualna. Pierwsze objawy zapalenia gardła można próbować zwalczyć samodzielnie. Z pomocą przychodzi cała paleta produktów leczniczych przeznaczonych do ochrony gardła, na czele ze sprayami i tabletkami na ból gardła. W przypadku zauważenia bardziej skomplikowanych symptomów, wystąpienia gorączki, obrzęku czy powiększenia węzłów chłonnych, należy bezdyskusyjnie skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub laryngologiem. Podobnie ma się sprawa w razie powracających objawów o mniejszej intensywności. Niezaleczone dolegliwości mogą wracać ze zdwojoną siłą i powikłaniami, dlatego przeciągające się problemy z gardłem należy zawsze przedstawić medykowi.

Podobnie ma się kwestia jeśli chodzi o choroby małych dzieci. W ich przypadku domowe sposoby leczenia powinny być obdarzone mniejszym zaufaniem, a dolegliwości maluchów warto konsultować z lekarzem częściej niż w przypadku dorosłych.

Wielu komplikacjom związanym z bólem gardła można zapobiec odpowiednią profilaktyką. Regularne nawilżanie narządu mowy oraz powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, treningi intonacji głosu czy stosowanie suplementów diety, to wszystko zabiegi, które mogą okazać się skuteczną tarczą antyinfekcyjną.  

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.