Objawy bólu gardła. Co cię czeka, gdy dopadnie cię infekcja?

Objawy bólu gardła. Co cię czeka, gdy dopadnie cię infekcja?

gardło infekcje górnych dróg oddechowych ból gardła przeziębienie grypa

Powody bólu

To, jaki ból odczuwamy, w dużej mierze jest zależne od tego, co jest przyczyną problemów. A tych może być całe mnóstwo. Ból gardła mogą powodować zarówno przemęczenia krtani i strun głosowych, infekcje wirusowe lub zapalenia, jak i groźniejsze zapalenia bakteryjne, którego przykładem jest angina. Stan zapalny może mieć również tło grzybicze. Tego rodzaju problemy mogą być wywołane również przez komplikacje w jamie ustnej, jak zapalenie dziąseł lub ropień zęba. W niektórych przypadkach ból gardła towarzyszy chorobom nerek i chorobom związanym z przemianą materii. Nie możemy zapominać również, że gardłowe dolegliwości mogą być pokłosiem zanieczyszczenia środowiska i palenia tytoniu.

Jak boli gardło?

Dyskomfort gardła może być odczuwany w różny sposób, w zależności od jego przyczyny. W najczęściej spotykanych przypadłościach, czyli stanie zapalnym spowodowanym infekcją wirusową, chora osoba może odczuwać: drapanie i pieczenie, suchość w gardle, chrypkę i przekrwienie błony śluzowej. Dyskomfort nasila się szczególnie przy przełykaniu i mówieniu. W przypadku bardziej przewlekłej formy zapalenia, do tych objawów mogą dołączyć także: gorączka, suchy kaszel, pochrząkiwanie czy nawet uczcie ciała obcego w gardle. Inny typ zapalenia wirusowego - zapalenie krtani - można natomiast rozpoznać po atakach suchego kaszlu nasilających się szczególnie nocą, charakterystycznym świszczącym odgłosie wydobywający się z krtani, przyspieszonemu oddechowi, rozciąganiu się skrzydełek nosa podczas oddychania, bezgłosie, wciąganiu przestrzeni międzyżebrowych podczas wdechu. Nieco inaczej objawia się angina, która jest zapaleniem bakteryjnym. W poczet jej symptomów wchodzą: uczucie drapania i pieczenia, wysoka temperatura ponad 38 st. C, nalot ropny na migdałkach, powiększone węzły chłonne i brak kaszlu.

W niektórych, rzadszych schorzeniach, np. w przypadku ropienia okołomigdałkowego, standardowo rozumianemu bólowi gardła mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, których z pewnością nie należy bagatelizować. Należą do nich: ograniczona możliwość otwarcia ust (szczękościsk), nieświeży zapach z ust, obrzęk szyi lub twarzy w okolicach żuchwy, kurcz szyi oraz deformację głosu. Ból gardła może oddziaływać także na inne okolice i powodować dolegliwości głowy, ucha czy zębów.      

Nie zawsze do lekarza

Czy każdy ból gardła wymaga konsultacji medycznej? To kwestia indywidualna. Pierwsze objawy zapalenia gardła można próbować zwalczyć samodzielnie. Z pomocą przychodzi cała paleta produktów leczniczych na czele ze sprayami i tabletkami na ból gardła. W przypadku zauważenia bardziej skomplikowanych symptomów, wystąpienia gorączki, obrzęku czy powiększenia węzłów chłonnych, należy bezdyskusyjnie skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub laryngologiem. Podobnie ma się sprawa w razie powracających objawów o mniejszej intensywności. Niezaleczone dolegliwości mogą wracać ze zdwojoną siłą i powikłaniami, dlatego przeciągające się problemy z gardłem należy zawsze przedstawić medykowi.

Podobnie ma się kwestia jeśli chodzi o choroby małych dzieci. W ich przypadku domowe sposoby leczenia powinny być obdarzone mniejszym zaufaniem, a dolegliwości maluchów warto konsultować z lekarzem częściej niż w przypadku dorosłych.

Wielu komplikacjom związanym z bólem gardła można zapobiec odpowiednią profilaktyką. Regularne nawilżanie narządu mowy oraz powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, treningi intonacji głosu czy stosowanie suplementów diety, to wszystko zabiegi, które mogą okazać się skuteczną tarczą antyinfekcyjną.  

Ranking zamienników Najlepsze produkty - ból gardła

Natur-sept

4.717 opinii:
Natur-sept gardło to wyrób medyczny w postaci pastylek do ssania stosowanych w...
Zobacz ofertę

GeloVox Ochrona gardła i głosu

4.676 opinii:
GeloVox Ochrona gardła i głosu to wyrób medyczny w postaci tabletek do ssania. Tabletki...
Zobacz ofertę

Plantaginis

4.6411 opinii:
Plantaginis to lek dostępny w postaci syropu. Preparat rekomendowany jest dla osób,...
Zobacz ofertę

Tinctura Salviae

4.56 opinii:
Tinctura Salviae to lek roślinny stosowany w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i...
Zobacz ofertę

Septolete

4.56 opinii:
Septolete to produkt leczniczy, który dostępny jest w formie pastylek do ssania. Preparat...
Zobacz ofertę

Tabletki Emskie z Wadowic

4.58 opinii:
Tabletki Emskie z Wadowic to wyrób medyczny w postaci tabletek do ssania. Tabletki...
Zobacz ofertę

Lactoangin

4.449 opinii:
Lactoangin jest specjalistycznym wyrobem medycznym przeznaczonym do wspomagania leczenia infekcji...
Zobacz ofertę

Febrisan

4.4314 opinii:
Febrisan to  lek w postaci proszku musującego do przyrządzenia ciepłego napoju. Stosowany...
Zobacz ofertę

Tantum Verde Forte

4.297 opinii:
Tantum Verde Forte to preparat dostępny w postaci aerozolu. Preparat przeznaczony jest do...
Zobacz ofertę

Tabletki Emskie z Wadowic

4.229 opinii:
Tabletki Emskie z Wadowic w szczególności rekomendowane dla osób,...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.