Objawy bólu gardła. Co cię czeka, gdy dopadnie cię infekcja?

Objawy bólu gardła. Co cię czeka, gdy dopadnie cię infekcja?

Dodano: 13-07-2016

suche gardło ochrona gardła podrażnienie gardła infekcje górnych dróg oddechowych gardło grypa przeziębienie ból gardła

Powody bólu

To, jaki ból odczuwamy, w dużej mierze jest zależne od tego, co jest przyczyną problemów. A tych może być całe mnóstwo. Ból gardła mogą powodować zarówno przemęczenia krtani i strun głosowych, infekcje wirusowe lub zapalenia, jak i groźniejsze zapalenia bakteryjne, którego przykładem jest angina. Stan zapalny może mieć również tło grzybicze. Tego rodzaju problemy mogą być wywołane również przez komplikacje w jamie ustnej, jak zapalenie dziąseł lub ropień zęba. W niektórych przypadkach ból gardła towarzyszy chorobom nerek i chorobom związanym z przemianą materii. Nie możemy zapominać również, że gardłowe dolegliwości mogą być pokłosiem zanieczyszczenia środowiska i palenia tytoniu.

Jak boli gardło?

Dyskomfort gardła może być odczuwany w różny sposób, w zależności od jego przyczyny. W najczęściej spotykanych przypadłościach, czyli stanie zapalnym spowodowanym infekcją wirusową, chora osoba może odczuwać: podrażnienie, drapanie i pieczenie, suchość w gardle, chrypkę i przekrwienie błony śluzowej. Dyskomfort nasila się szczególnie przy przełykaniu i mówieniu. W przypadku bardziej przewlekłej formy zapalenia, do tych objawów mogą dołączyć także: gorączka, suchy kaszel, pochrząkiwanie czy nawet uczcie ciała obcego w gardle. Inny typ zapalenia wirusowego - zapalenie krtani - można natomiast rozpoznać po atakach suchego kaszlu nasilających się szczególnie nocą, charakterystycznym świszczącym odgłosie wydobywający się z krtani, przyspieszonemu oddechowi, rozciąganiu się skrzydełek nosa podczas oddychania, bezgłosie, wciąganiu przestrzeni międzyżebrowych podczas wdechu. Nieco inaczej objawia się angina, która jest zapaleniem bakteryjnym. W poczet jej symptomów wchodzą: uczucie drapania i pieczenia, wysoka temperatura ponad 38 st. C, nalot ropny na migdałkach, powiększone węzły chłonne i brak kaszlu.

W niektórych, rzadszych schorzeniach, np. w przypadku ropienia okołomigdałkowego, standardowo rozumianemu bólowi gardła mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, których z pewnością nie należy bagatelizować. Należą do nich: ograniczona możliwość otwarcia ust (szczękościsk), nieświeży zapach z ust, obrzęk szyi lub twarzy w okolicach żuchwy, kurcz szyi oraz deformację głosu. Ból gardła może oddziaływać także na inne okolice i powodować dolegliwości głowy, ucha czy zębów.      

Nie zawsze do lekarza

Czy każdy ból gardła wymaga konsultacji medycznej? To kwestia indywidualna. Pierwsze objawy zapalenia gardła można próbować zwalczyć samodzielnie. Z pomocą przychodzi cała paleta produktów leczniczych przeznaczonych do ochrony gardła, na czele ze sprayami i tabletkami na ból gardła. W przypadku zauważenia bardziej skomplikowanych symptomów, wystąpienia gorączki, obrzęku czy powiększenia węzłów chłonnych, należy bezdyskusyjnie skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub laryngologiem. Podobnie ma się sprawa w razie powracających objawów o mniejszej intensywności. Niezaleczone dolegliwości mogą wracać ze zdwojoną siłą i powikłaniami, dlatego przeciągające się problemy z gardłem należy zawsze przedstawić medykowi.

Podobnie ma się kwestia jeśli chodzi o choroby małych dzieci. W ich przypadku domowe sposoby leczenia powinny być obdarzone mniejszym zaufaniem, a dolegliwości maluchów warto konsultować z lekarzem częściej niż w przypadku dorosłych.

Wielu komplikacjom związanym z bólem gardła można zapobiec odpowiednią profilaktyką. Regularne nawilżanie narządu mowy oraz powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, treningi intonacji głosu czy stosowanie suplementów diety, to wszystko zabiegi, które mogą okazać się skuteczną tarczą antyinfekcyjną.  

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.