Przewijanie niemowlęcia

Przewijanie niemowlęcia

odparzenia zdrowie dla niemowląt

Wizja zajmowania się nowo narodzonym dzieckiem często wywołuje pewne obawy u rodziców już w trakcie ciąży. Każdy rodzic chce dbać o swoje dziecko jak najlepiej, niedoświadczenie w tej kwestii może powodować lęk. W praktyce jednak okazuje się, że zajmowanie się noworodkiem i niemowlęciem nie jest trudne, każda mama ma bowiem wrodzony instynkt macierzyński. Podstawą jest zapewnienie dziecku podstawowych potrzeb- niemowlę powinno czuć się bezpiecznie, być wyspane, najedzone i przewinięte.


Jak prawidłowo przewinąć dziecko?

Początkowo rodzic może czuć się niepewnie, ale z czasem to się zmieni. Każdy nabiera wprawy i wiary w umiejętność wykonania rodzicielskich obowiązków. Przed przystąpieniem do pierwszego przewijania warto dowiedzieć się, jak powinno ono wyglądać i jakich zasad warto przestrzegać.

 

Niezbędne rzeczy do przewijania

Przygotuj odpowiedni kącik do przewijania. To bardzo wygodne, zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Pozwala dbać o bezpieczeństwo malucha i kręgosłup mamy lub taty. Oczywiście będzie tak tylko wtedy, gdy przewijak umieszczony będzie na odpowiedniej wysokości, wówczas nie będzie trzeba się schylać. Do wyboru są różne opcje, zależnie od preferencji-pierwszą z nich jest tak zwany kombajn, czyli komoda z przewijakiem, można to zastosować, gdy w domu ma się wystarczająco dużo miejsca. Kolejną propozycją jest przewijak nakładany na łóżeczko. Warto odpowiednio przygotować podłoże- wystarczy położyć tetrową czy flanelową pieluchę, aby materac nie ziębił niemowlaka. Niezwykle ważne jest, by mieć wszystkie niezbędne do przewijania akcesoria w zasięgu ręki. Nigdy bowiem nie wolno zostawiać dziecka samego! Jeśli niemowlę płacze podczas przewijania, metody na jego uspokojenie znajdziesz w artykule: „Uspokajanie niemowlęcia”.

Potrzebne będą: pieluszki- jednorazowe lub wielokrotnego użytku, woda, nawilżane chusteczki/ waciki do przemywania, krem przeciw odparzeniom (najlepiej taki, który zawiera cynk), maść. Mogą przydać się także ubranka, gdyż niewykluczone, że nastąpiło przesiąknięcie pieluszki

Czynności wykonywane w trakcie przewijania są proste, a ich kolejność logiczna. Należy położyć dziecko na przewijaku i rozpiąć ubranie. Ważne jest, by nie robić tego zbyt szybko-dziecko, które „poczuje chłód”, może zrobić siusiu. Następnie należy wytrzeć pupę niemowlaka czystym fragmentem pieluszki, zwinąć ją i położyć pod jego pośladki. Za pomocą chusteczki nawilżanej lub wacika usunąć wszystkie zanieczyszczenia, w szczególności zwracając uwagę na fałdy. Można obrócić dziecko na bok, by oczyszczanie było dokładniejsze.

U chłopców powinno zwrócić się uwagę na miejsca, w których często powstają odparzenia-pachwiny, moszna oraz pośladki. Podczas mycia dziewczynki należy wybrać kierunek od cewki moczowej do odbytu. Gdy pupa dziecka będzie już czysta trzeba usunąć brudną pieluszkę, unosząc niemowlaka poprzez podkładanie dłoni pod jego pośladki. Małe dzieci w większości przypadków bardzo lubią być przewijane, dlatego warto dać im wtedy czas na machanie nóżkami i chwilę rozrywki.

Kolejną czynnością jest posmarowanie pupy niemowlaka. Do tego celu można użyć kremu lub maści na odparzenia. Następnie należy założyć czystą pieluchę, unosząc dziecko w ten sam sposób co podczas jej zdejmowania. Warto zapamiętać, by nie zapinać pieluszki zbyt mocno. Przewijanie jest już prawie zakończone, wystarczy tylko ubrać dziecko. Często pojawia się dylemat, jaką pieluszkę wybrać- tetrową czy jednorazową. W obecnych czasach bardziej popularne są te jednorazowe, gdyż są łatwe w użyciu, dobrze chłoną i zapewniają dziecku komfort, zapobiegając odczuwaniu wilgoci. Zdarza się jednak, że pieluszki jednorazowe uczulają. Jedynym wyjściem jest wówczas pielucha tetrowa. Jej zaletą jest niski koszt, wadą zaś fakt, że wymaga częstego prania.

Pojawiają się informacje, że dzieci, które używały pieluszki tetrowej szybciej zaczynają korzystać z nocnika. Przewijanie to czynność, którą rodzic u malutkiego dziecka wykonuje nawet kilkanaście razy dziennie, warto więc zadbać o to, by sprawiała ona przyjemność obojgu.

Jakie preparaty wybrać do pielęgnacji pupy niemowlęcia?

Do codziennej pielęgnacji delikatnej pupy niemowlęcia polecane są lekkie kremy zawierające delikatnie działające składniki pielęgnacyjne, jak d-pantenol oraz alantoina. Przykładem takiego środka jest krem Alantandermoline. Kosmetyk nawilża i przynosi ulgę podrażnionej skórze. Trochę gęstszym w konsystencji preparatem jest lecznicza maść Bepanthen, która nie tylko złagodzi podrażnienia skóry, lecz również wspomoże leczenie stanów zapalnych. Jeśli pupa niemowlęcia mimo codziennej pielęgnacji odparzy się, wypróbuj antyseptyczny krem Sudocrem, chroniący skórę przed dalszymi podrażnieniami. Produkt ten posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych. Innowacyjna gama kosmetyków Olej Konopny pomoże Ci zapewnić kompleksową ochronę skóry całego ciała maluszka.

 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - odparzenia

Alantan Plus Maść

4.9314 opinii:
Alantan Plus to lek w postaci maści, który dedykowany jest osobom z problemami...
Zobacz ofertę

Dermopanten 5%

4.910 opinii:
Maść Dermopanten 5% to lek wskazany do stosowania w następujących sytuacjach: -...
Zobacz ofertę

Diatomit amorficzna ziemia okrzemkowa

4.888 opinii:
Diatomit amorficzna ziemia okrzemkowa to produkt, który jest wykorzystywany w...
Zobacz ofertę

Ziajka maść pośladkowa przeciw odparzeniom

4.717 opinii:
Ziajka maść pośladkowa przeciw odparzeniom to produkt kosmetyczny polecany do pielęgnacji...
Zobacz ofertę

Rokitoderm

4.679 opinii:
Rokitoderm to produkt kosmetyczny dostępny w postaci kremu do stosowania zewnętrznego. Produkt...
Zobacz ofertę

Linomag Płyn na skórę

4.638 opinii:
Linomag Płyn to lek, który przeznaczony jest do stosowania na skórę. Jego...
Zobacz ofertę

Alezin

4.569 opinii:
Alezin to preparat dostępny w postaci maści na odleżyny. Kosmetyk ten rekomendowany jest dla...
Zobacz ofertę

Bepanthen Baby Maść Ochronna

4.4439 opinii:
Bepanthen Baby Maść Ochronna to produkt kosmetyczny dostępny w postaci maści na odparzenia...
Zobacz ofertę

Pentacrem

4.388 opinii:
Krem Pentacrem to kosmetyk przeznaczony do codziennej pielęgnacji oraz ochrony...
Zobacz ofertę

Sudocrem

4.2968 opinii:
Sudocrem to produkt kosmetyczny dostępny w postaci kremu antyseptycznego dla dzieci i dorosłych z...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.