Właściwości nasion chia

Właściwości nasion chia

zdrowe odżywianie

 

Szałwia hiszpańska to roślina pochodząca z Meksyku i Gwatemali o szerokich liściach i niedużych, fioletowych lub białych kwiatach. Jej owoce zawierają dużą ilość owalnych nasion, nazywanych nasionami chia. Nasiona te były zaraz po fasoli i kukurydzy trzecią najważniejszą uprawa Azteków.

Te małe niepozorne nasionka kryją niezwykłe właściwości dla naszego zdrowia. Nasiona chia są jednym z najbardziej wartościowych produktów żywnościowych na świecie. Dlaczego warto po nie sięgnąć:

Nasiona chia dostarczają ogromną ilość składników odżywczych i małą ilość kalorii.Zawierają błonnik, wapń,mangan, magnez,potas, fosfor, witaminy B3 (niacyny) witaminy B1 (tiaminy) witaminy B2. Są bogatym żródłem przeciwutleniaczy, które zwalczają powstawanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie się organizmu i mutacje komórek, powodujących np., choroby nowotworowe. Posiadają wysoką zawartość błonnika i białka, co pomaga w odchudzaniu. Poprawiają przemianę materii. Dają uczucie sytości. Są również polecane dla diabetyków, gdyż spowalniają wchłanianie cukru i pomagają regulować jego poziom.Nasiona chia wspomagają nawilżanie organizmu, ponieważ mogą zatrzymywać dziesięciokrotność swojej wagi. Nasiona chia mogą też poprawić wydolność fizyczną tak dobrze jak napoje izotoniczne. Dlatego polecane są dla sportowców. Nasiona chia poprawiają pamięć i koncentrację dzięki zawartości kwasów omega-3. Ponadto wspomagają układ nerwowy, łagodzą objawy depresji. Nasiona chia oczyszczają organizm z toksyn. Poprawiają kondycję włosów, skóry i paznokci. Nasiona chia bardzo łatwo włączyć do codziennej diety. Mona je stosować sałatek, koktajli, kasz, makaronów, ziemniaków, musli, płatków, owsianki. Zmielone można używać do wypieku chleba. Z nasion chia można przyrządzać desery. Nasiona chia można zalać gorącą wodą w celu uzyskania żelu, który znakomicie nawadnia organizm. Nasiona chia można także kiełkować. Zalecane spożycie to 20g (około łyżki stołowej) nasion chia dwa razy dziennie.

Jak przechowywać nasiona chia.

Dzięki zawartości przeciwutleniaczy nasiona możemy przechowywać w domu przez długi czas w suchym, ciemnym miejscu, w zamkniętym pojemniku nawet do czterech lat bez obaw o utratę właściwości zdrowotnych i smakowych.

 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - zdrowe odżywianie

Olej Kokosowy VIRGIN

4.899 opinii:
Olej kokosowy virgin potocznie nazywany jest bombą kaloryczną. Kalorie z reguły kojarzą nam się z...
Zobacz ofertę

Miód Wielokwiatowy Z Malinami

4.836 opinii:
Miód wielokwiatowy z malinami to świetny wybór dla osób, które cenią...
Zobacz ofertę

Miód Kremowany Z Propolisem

4.836 opinii:
Właściwości miodu kremowanego Naturalny miód pszczeli z upływem czasu zmienia...
Zobacz ofertę

Olej Kokosowy Rafinowany

4.758 opinii:
Czym tak naprawdę różni się olej rafinowany od nierafinowanego? Oleje nierafinowane...
Zobacz ofertę

Mieszanka studencka

4.717 opinii:
Dlaczego warto sięgać po mieszankę studencką? Mieszanka studencka to przekąska dobrze znana...
Zobacz ofertę

Sok Z Dzikiej Róży

4.717 opinii:
Dzika róża – zdrowy skarb jesieni Zwany przez Słowian szypszyną, krzew dzikiej...
Zobacz ofertę

Masło Orzechowe

4.717 opinii:
Masło orzechowe – warto je jeść? Masło orzechowe to produkt, który popularny jest...
Zobacz ofertę

Łuskane Pestki Dyni

4.679 opinii:
Właściwości pestek z dyni Pestki z dyni to niezwykle smaczna przekąska, która zachwyca...
Zobacz ofertę

Syrop Owocowy Z Hibiskusem

4.676 opinii:
Cenne właściwości “kwiatu jednego dnia” Hibiskus to utarte w Polsce, łacińskie...
Zobacz ofertę

Mąka Jaglana

4.6712 opinii:
Kasza jaglana oraz mąka jaglana – jedz na zdrowie! Kasza jaglana to kasza z łuskanego...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.