Co to jest zatrucie alkoholowe oraz jak pomóc osobie zatrutej?

Co to jest zatrucie alkoholowe oraz jak pomóc osobie zatrutej?

Dodano: 01-05-2015

alkohol

Zapewne bardzo lubisz imprezowanie z kumplami czy kumpelami, popijanie różnych trunków w niezmierzonych ilościach, co zazwyczaj skutkuje brakiem części wydarzeń w pamięci lub czymś innym. Tym czymś innym jest w tym przypadku zwyczajny kac. Czyli generalnie nic przyjemnego. Zapewne każdy Polak wie jak taki kac się objawia, a mianowicie bóle głowy, mdłości, pragnienie, którego nie sposób ugasić, bóle żołądka i mięśni, brak apetytu na potrawy nawet takie, które uwielbiamy oraz wszechobecne zmęczenie nie tylko fizyczne, ale również psychiczne.

Czym jest to jednak spowodowane? Dlaczego po udanym wieczorze z paczką przyjaciół poranek jest bolesny i pełen mdłości?

Każdy organizm jest inny, więc u każdego reakcja na alkohol objawia się inaczej. Jeden może być pijany po trzech kieliszkach, a ktoś inny pije do rana, a efektów nie widać. Od czego to, więc zależy? Przede wszystkim od wielu czynników genetycznych, fizjologicznych, środowiskowych oraz psychologicznych. Jednak zatrucie alkoholem u wielu osób przejawia się w podobny sposób.

Gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi u człowieka 0,2 do 0,5 promila, zdaniem prawa mamy w takim, wypadku do czynienia ze „stanem po spożyciu alkoholu”. W takim wypadku powietrze wydychane to od 0,1 do 0,25 promila. Jeśli jednak wartości te zostaną przekroczone mówi się już o „stanie nietrzeźwości”.

Czym jednak różni się upicie alkoholem od zatrucia tą cieczą? 

Przede wszystkim nie mylmy tych pojęć. Upicie się, a zatrucie to dwie różne sprawy. Wszyscy zapewne znają objawy charakteryzujące zbyt duże spożycie alkoholu. W przypadku zatrucia dochodzą również takie objawy jak płytki oddech, utrata przytomności, dreszcze, poty oraz standardowo- wymioty. Nie powinniśmy ignorować osoby, która prawdopodobnie ma zatrucie alkoholowe. W takim przypadku niezbędne jest leczenie, które pozwoli choremu na szybki powrót do zdrowia. Pamiętajmy jednak, aby w takiej sytuacji nie sięgać samemu po środki na kaca, ponieważ mogą one jedynie zaszkodzić zdrowiu i samopoczuciu chorego. 

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku takiego zatrucia? Przede wszystkim chodzi o zabezpieczenie funkcji życiowych, czyli położeniu osoby zatrutej w bocznej pozycji ustalonej, powinniśmy także zadbać, aby osoba miała ciepło oraz pomoc medyczną. Jeśli mamy do czynienia z zatruciem u dziecka to bardzo ważne jest w tym przypadku leczenie szpitalne. 

Leczenia zatrucia ogranicza się między innymi do płukania żołądka, podawaniu dożylnie glukozy oraz związków, które przyśpieszają metabolizm alkoholu w krwioobiegu. Ponieważ nie w każdym przypadku mamy do czynienia z zatruciem, więc w przypadku wezwania pogotowia możemy narazić się na koszty. Powinniśmy, więc zawsze znać listę firm, które prowadzą „odtruwanie alkoholowe”.

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.