Co to jest zatrucie alkoholowe oraz jak pomóc osobie zatrutej?

Zapewne bardzo lubisz imprezowanie z kumplami czy kumpelami, popijanie różnych trunków w niezmierzonych ilościach, co zazwyczaj skutkuje brakiem części wydarzeń w pamięci lub czymś innym. Tym czymś innym jest w tym przypadku zwyczajny kac. Czyli generalnie nic przyjemnego.

Zapewne każdy Polak wie, jak taki kac się objawia, a mianowicie bóle głowy, mdłości, pragnienie, którego nie sposób ugasić, bóle żołądka i mięśni, brak apetytu na potrawy nawet takie, które uwielbiamy oraz wszechobecne zmęczenie nie tylko fizyczne, ale również psychiczne.

Czym jest to jednak spowodowane?

Dlaczego po udanym wieczorze z paczką przyjaciół poranek jest bolesny i pełen mdłości?

Każdy organizm jest inny, więc u każdego reakcja na alkohol objawia się inaczej. Jeden może być pijany po trzech kieliszkach, a ktoś inny pije do rana, a efektów nie widać. Od czego to, więc zależy? Przede wszystkim od wielu czynników genetycznych, fizjologicznych, środowiskowych oraz psychologicznych. Jednak zatrucie alkoholem u wielu osób przejawia się w podobny sposób.

Gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi u człowieka 0,2 do 0,5 promila, zdaniem prawa mamy w takim, wypadku do czynienia ze „stanem po spożyciu alkoholu”. W takim wypadku powietrze wydychane to od 0,1 do 0,25 promila. Jeśli jednak wartości te zostaną przekroczone, mówi się już o „stanie nietrzeźwości”.

Czym jednak różni się upicie alkoholem od zatrucia tą cieczą? 

Przede wszystkim nie mylmy tych pojęć. Upicie się, a zatrucie to dwie różne sprawy. Wszyscy zapewne znają objawy charakteryzujące zbyt duże spożycie alkoholu. W przypadku zatrucia dochodzą również takie objawy jak płytki oddech, utrata przytomności, dreszcze, poty oraz standardowo- wymioty. Nie powinniśmy ignorować osoby, która prawdopodobnie ma zatrucie alkoholowe. W takim przypadku niezbędne jest leczenie, które pozwoli choremu na szybki powrót do zdrowia. Pamiętajmy jednak, aby w takiej sytuacji nie sięgać samemu po środki na kaca, ponieważ mogą one jedynie zaszkodzić zdrowiu i samopoczuciu chorego. 

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku takiego zatrucia? Przede wszystkim chodzi o zabezpieczenie funkcji życiowych, czyli położeniu osoby zatrutej w bocznej pozycji ustalonej, powinniśmy także zadbać, aby osoba miała ciepło oraz pomoc medyczną. Jeśli mamy do czynienia z zatruciem u dziecka to bardzo ważne jest w tym przypadku leczenie szpitalne. 

Leczenia zatrucia ogranicza się między innymi do płukania żołądka, podawaniu dożylnie glukozy oraz związków, które przyśpieszają metabolizm alkoholu w krwioobiegu. Ponieważ nie w każdym przypadku mamy do czynienia z zatruciem, więc w przypadku wezwania pogotowia możemy narazić się na koszty. Powinniśmy, więc zawsze znać listę firm, które prowadzą „odtruwanie alkoholowe”.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.