Ostropest plamisty nie tylko dla wątroby.

Bardzo prawdopodobne jest to, że wiekszość z nas wzięło by go, ze wględu na łudząco podobny wygląd, za pospolity oset. Tylko wygląd zewnętrzny łączy zwykły oset z ostropestem.Ten drugi wykazuje niezwykłe właściwości lecznicze. Jakie? O tym za chwilę. Najpiew trochę historii i geografii.

Ostropest plamisty to roślina jednoroczna pierwotnie występująca w obębie Morza Śródziemnego. Należy do rodziny astrowatych, jest krewnym słonecznika. Swoją nazwę zawdzięcza greckiemu lekarzowi Dioscoridesowi. Ostropest nazywano też ze wględu na krople białego mleka wypływające z liści kroplami mleka Marii Dziewicy. Ostropest popularny był już w starożytności. Stosowano w Grecji i w Rzymie, a stamtąd jego sława rozniosła sie na całą Europę, a następnie na inne kontynenty.W Polsce ostropest jest rośliną uprawną, ale można spotkać też dziko rosnące skupiska.

Ostropest plamisty - właściwości

Ostropest to przede wszystkim naturalna odtrutka dla organizmu. Zawarta w nim sylimaryna pozwala zneutarlizować toksyny np. muchomora sromotnikowego! Życie w ciągłym stresie, niezdrowa dieta, leki, używki, promieniownie, chemia w powietrzu, wodzie i ziemi, wszystko to razem sprawia, że odtruwanie organizmu jest obowiązkiem każdego, kto chce cieszyć się dobrym zdrowiem i dobrym trawieniem.  

Z nazwą SYLIMARYNA na pewno już zetknęliście się nieraz. W składzie wielu środków poprawiających pracę wątroby np. Sylimarolu jest właśnie wyciąg z ostropestu. Pamiętajmy jednak, że największe stężeie sylimaryny jest w ostropeście naturalnym.

Opstropest pobudza wydzielanie żółci, ma działąnie przeciwzapalne, rozkurczające, dlategp pomaga w leczeniu kamicy i kolki żółciowej.

Ostropest leczy stany zapalne nerek, wątroby, powodując cofanie sie płynów z jamy otrzewnowej. W efekcie obwód brzucha staje sie mniejszy, a pokarm jest trawiony sparwniej.

Ostropest obniża poziom cholesterolu we krwi, chroni przed miażdżycą, stłuszczeniem nerek i inych narządów.

Ostropest działa antynowotworowo. Jest bardzo suteczny w przypadku raka prostaty, sutka, szyjki macicy, płuc.

Ostropest plamisty wzmacnia naczynia krwionośne, hamuje wewnętrzne krwawienia, pomaga przy silnych bólach menstruacyjnych.

Ostropest pomaga w walce z nadwagą, wykazując działąnie odchudzające.

Ostropest powoduję śmierć zmutowanych komórek powstałyvh w wyniku działa promieni UVA, a także usprawnia i przyspiesza naturalny proces regenaracji komórek powstałych na skutek promieniowania UVB.

Ostropest jest bardzo skuteczny w leczeniu wszelkich uszkodzeń skóry, stanów zapalnych czy trądziku.

Ostropest pomaga przy uporczywych atakach migreny.

Jak stosować ostropest plamisty?

Producenci oferują nam wiele postaci ostropestu: całe lub zmielone ziara, tabletki, drażetki, kapsułki, krople, olej, a nawet sok. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście używanie ostropestu w jak najbardziej naturalnej postaci , czyli nasion. Można je samemu zmielić w młynku do kawy, dzięki czemu zapobiegniemy utlenianiu zawartych w nich kwasów tłuszczowych. Nasiona można spożywać bezpośrednio popijając wodą. Można dodawać je do wielu dań np. do produktów mlecznych, koktajli, sałatek, surówek, deserów.

Ostropest plamisty jest uważany za bardzo bezpieczny suplement diety, wolny od reakcji alergicznych i szkodliwych interakcji z innymi składnikami diety. Odnotowano niewiele przypadków wystapienia działąń niepożądanych. Należy oberwować reakcję organizmu i ewentualnie unikać jego spożycia w przypadku uczulenia na krwawnik, nagietki, chryzantemy, rumianek. Przeciwskazaniem do jego stosowania jest także ciąża i karmienie piersią.

Ostropest jest tani, łatwy, w uprawie i coraz bardziej popularny. Prawdopodobnie z tych właśnie powodów niektórzy chcą go opatentować i przywłaszczyć sobie. Mam nadzieję, że to im się nie uda. Korzystajmy więc z tego cudu natury.

 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - wątroba

Altra

4.679 opinii:
Kapsułki Altra to suplement diety. Produkt przeznaczony jest dla osób, które chcą...
Zobacz ofertę

Sylimarol Vita 150

4.6341 opinii:
Sylimarol Vita 150 to lek roślinny przyjmujący formę kapsułek. Może być stosowany wspomagająco...
Zobacz ofertę

Ulgix Trawienie

4.5714 opinii:
Ulgix Trawienie to suplement diety wspomagający utrzymanie prawidłowego funkcjonowania...
Zobacz ofertę

Hepatil Trawienie

4.5413 opinii:
Hepatil Trawienie jest suplementem diety w postaci tabletek, które zalecane są osobą,...
Zobacz ofertę

Ulgix ochrona wątroby

4.510 opinii:
Suplement diety Ulgix ochrona wątroby pod postacią tabletek to produkt stworzony z...
Zobacz ofertę

Beneflora

4.516 opinii:
Beneflora to suplement diety dostępny w postaci saszetek. W składzie preparatu znajdują się...
Zobacz ofertę

Olimp Hepaplus

4.518 opinii:
Olimp Hepaplus to suplement diety w postaci kapsułek stosowany, aby wspierać pracę wątroby i...
Zobacz ofertę

Sylicynar

4.4613 opinii:
Sylicynar jest lekiem stworzonym do stosowania w przypadku zatruć i toksycznych uszkodzeń...
Zobacz ofertę

Sylimarol

4.4573 opinii:
Sylimarol to produkt leczniczy w postaci tabletki drażowanej. Lek stosuje się w celu...
Zobacz ofertę

Ranimax Teva

4.4314 opinii:
Ranimax Teva to produkt leczniczy w postaci tabletek powlekanych, które hamują wydzielanie...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.