Problemy trawienne? Zwalcz je prosto i skutecznie!

Problemy trawienne? Zwalcz je prosto i skutecznie!

Najbardziej powszechne problemy wynikające z problemów przewodu pokarmowego to biegunka, zaparcia, zespół jelita drażliwego, zapalna choroba jelit i zgaga. Mogą one wynikać z wielu rzeczy, takich jak niezdrowy styl życia, złe odżywianie czy infekcja. I tak jak wiele jest przyczyn takiego stanu rzeczy, tak wiele jest też sposobów, by wspomóc nasz system trawienny i ich uniknąć.

Dietetycy są zgodni, że najważniejsze dla naszego zdrowia jest odpowiednie żywienie. Wystarczy kilka korekt w codziennym menu, jak co jesz, kiedy jesz i jak jesz, by znacząco poprawić trawienie i nasze samopoczucie. Dlatego dziś przedstawię pięć sposobów na poprawę trawienia. Pamiętaj jednak, że nie musisz wprowadzać wszystkich zasad naraz. Wprowadzaj zmiany stopniowo, tak byś nie zniechęcił się już na starcie. Nie każdy zniesie nagłą zmianę, a przecież chodzi nam o to, żebyś czuł się dobrze! Poznaj 5 niezawodnych sposobów na poprawę trawienia.

1. Dodaj probiotyki do codziennej diety

Probiotyki to szczepy pożytecznych bakterii, które żyją w przewodzie pokarmowym. Bakterie te są mikroorganizmami zwanymi właśnie jako „probiotyki”, co w tłumaczeniu oznacza „dla życia”. Te mikroskopijne bakterie żyją w jelitach, gdzie produkują witaminy i kwasy tłuszczowe o krótkich łańcuchach oraz żywią i pielęgnują inne pożyteczne bakterie niepatogenne (czyli takie, które nie powodują chorób) i bezpośrednio przyczyniają się do powstania zdrowej flory jelitowej. Bakterie te pomagają w trawieniu, w zapobieganiu infekcji oraz w zmniejszeniu przewlekłego zapalenia. Probiotyki możesz dostarczać organizmowi przez suplementy lub poprzez jedzenie surowych sfermentowanych pokarmów, takich jak kefir, jogurt, kapusta, kimchi czy kombucha.

2. Zmień swoje nawyki żywieniowe

Sposób, w jaki jesz, ma duży wpływ na to, jak działa system trawienny. Zmieniając kilka swoich nawyków żywieniowych, będziesz w stanie znacząco poprawić trawienie. Oto najważniejsze zasady prawidłowego i świadomego jedzenia:

Jedz w odprężającej atmosferze i skupiaj się na jedzeniu – tylko na jedzeniu! Znasz powiedzenie „jak pies je, to nie szczeka”. Bierz z niego przykład. Wyłącz telewizor i telefon, dzięki czemu jeszcze lepiej skupisz się na samym jedzeniu. Zwróć uwagę na wygląd jedzenia, na jego smak i zapach. Takie skupienie na jedzeniu nazywane jest świadomym jedzeniem. Jestem przekonana, że dla wielu z was jest to nieznane doznanie, by w pełni „oddać się” spożywanemu pokarmowi. Przyznajcie się, zazwyczaj jadacie w pośpiechu, rozmawiając z bliskimi lub oglądając ulubiony serial, a jedzenie jest tylko dodatkiem? Jestem pewna, że świadome jedzenie wam się spodoba, przy okazji po praz pierwszy naprawdę poczujecie smak tych potraw. 

Ważne byśmy nie jedli, kiedy jesteśmy zdenerwowani lub w złym nastroju. Mózg i przewód pokarmowy są połączone ze sobą tak, że uczucia mogą mieć bezpośredni wpływ na skuteczność pracy układu pokarmowego. Staraj się jeść powoli. Przeżuwaj każdy kęs. Im lepiej przeżujesz jedzenie, tym lepiej i szybciej będzie ono trawione. Im cząstki są mniejsze, tym łatwiej jedzenie przemieszcza się w dół przełyku. 

3. Pamiętaj o wodzie!

Zauważyłeś zapewne, że informacja o piciu odpowiedniej ilości płynów pojawia się w każdym poście dotyczącym zdrowego odżywiania się! To dowód na to, jakie jest to ważne, skoro piszą o tym wszyscy. Woda jest bardzo ważna dla prawidłowego trawienia. Potrzebujemy wody do trawienia pokarmów stałych i wchłaniania substancji odżywczych. Bez odpowiedniej ilości wody, zmniejsza się wydajność całego ciała, która może prowadzić do odwodnienia i spadku ciśnienia krwi, co może powodować zaparcia.

Przeciętny człowiek powinien dążyć do spożywania około 2 litrów wody (lub innych cieczy oprócz kofeiny) na dobę.  Ale....trzeba pamiętać, by pić między posiłkami, a nie w trakcie, aby uniknąć rozcieńczania kwasu żołądkowego, który jest niezbędny dla optymalnego trawienia. Najlepiej pić do ok. 20 minut przed posiłkiem i ok. 40 minut po nim. Przeczytaj nasz artykuł o tym jak pić wodę by sobie nie zaszkodzić – by poznać wszystkie zasady picia wody.

4. Nie przesadzaj z niezdrowym jedzeniem

Nadmiar toksyn jest przyczyną problemów trawiennych u wielu osób. Powodują one biegunkę, zaparcia, a nawet zespół jelita drażliwego! Wyeliminowanie pokarmów, które tworzą stan zapalny w organizmie to jeden z najlepszych sposobów, aby zresetować organizm i rozwiązywać problemy trawienne.

Jedz mniej przetworzonej żywności. Te produkty mają niewiele wartości odżywczych i są często pełne rafinowanych cukrów, sztucznych aromatów, barwników i konserwantów, które powodują szkody dla nerek i wątroby oraz są uzależniające. Przeczytaj też kilka słów o zdrowym odżywianiu. Możesz spróbować wyeliminować z diety gluten i laktozę. Są one uznawane za najczęstsze przyczyny niestrawności i alergii pokarmowych a do tego drażnią jelita.

5. Dbaj o wątrobę

Wątroba produkuje żółć i zatrzymuje toksyny. Żółć produkowana przez wątrobę jest niezbędna do trawienia tłuszczów. Ta niewykorzystana spływa do pęcherzyka żółciowego, gdzie organizm wykorzystuje ją do trawienia tłustych i obfitych posiłków. Krew zostawia w wątrobie toksyczne produkty przemiany materii i szkodliwe związki, a pobiera substancje odżywcze. 

Unikaj alkoholu, cukru, szkodliwych tłuszczy, a także kofeiny. Działają one zabójczo na wątrobę. Potrawy smażone prowadzą do nadmiernego wydzielania soku żołądkowego i obciążają wątrobę, więc zastępuj je gotowanymi, pieczonymi w folii, na ruszcie. Dowiedz się więcej o tym jak dbać o wątrobę.

Jakie suplementy stosować?

Jak wspominałam wyżej, probiotyki mogą znacząco pomóc w przywróceniu naszego trawienia do normy. Warto więc wypróbować, chociażby Biotyk, który jest suplementem diety zawierającym kultury bakterii oraz inulinę. W dbaniu o wątrobę pomoże nam Proliver. Jest to preparat stosowany w dolegliwościach wątroby, w zaburzeniach trawienia (niestrawność, zaparcia, wzdęcia, odbijanie), w stanach zapalnych dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Podczas wspierania procesów trawiennych możemy wypróbować Vernikabon lub Debutir. Oba produkty są dietetycznymi środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia medycznego i wspierają trawienie. Więcej produktów znajdziesz w naszym rankingu najlepszych produktów na zespół jelita drażliwego.

Wszyscy doświadczyliśmy problemów trawiennych w takim czy innym czasie. Niektóre problemy trawienne są trudniejsze niż inne, ale wiele z nich można wyeliminować za pomocą tych kilku prostych porad. Wszyscy możemy mieć lepsze trawienie, cieszyć się zdrowiem i dobrym nastrojem. A ty co zrobisz, by zadbać o swoje trawienie już dziś?

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.