Alergia na pyłki należy do najczęstszych alergii sezonowych. Dolegliwości z nią związane dają się solidnie we znaki uczulonym osobom, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest największe. Cieknący nos, świąd i pieczenie oczu to tylko niektóre z objawów, z którymi muszą zmierzyć się alergicy. Z pomocą przychodzi im kalendarz pylenia.


Coraz intensywniejsze objawy alergii na pyłki

W związku z ocieplaniem się klimatu, w Polsce z roku na rok można obserwować wzrost zawartości pyłków w powietrzu. O ile przesunięcia okresów pylenia o okres 2-4 tygodni jest zjawiskiem w miarę normalnym, faktem jest, iż stężenie pyłków w powietrzu zwiększa się z każdą wiosną coraz bardziej. Większa koncentracja pyłków w powietrzu przekłada się na intensywniejsze objawy alergiczne u uczulonych osób. Uczulenie na pyłki może zostać pomylone z przeziębieniem. Jak zróżnicować te 2 kwestie dowiesz się z artykułu pt. ”Pokonać katar alergiczny”.


Kalendarz pylenia

Do najbardziej uczulających pyłków w Polsce należą pyłki: 
— traw, jak kostrzewa łąkowa, wiechlina łąkowa, żyto i kupkówka pospolita, 
— chwastów, jak babka lancetowata i bylica pospolita,
— kwitnących drzew, jak leszczyna, brzoza oraz dąb.

Okres rozpoczęcia i zakończenia pylenia przez rośliny zależy w ogromnej mierze od warunków klimatycznych, położenia geograficznego oraz gatunku danej rośliny.

Ze względu na charakterystyczne okresy pylenia danych roślin opracowywany jest corocznie nowy kalendarz pylenia — może on przybierać postać tabelki z rozpiską na poszczególne miesiące lub też w postać interaktywną. Kalendarze dostępne są na wielu stronach internetowych, całkowicie za darmo.

Pomocnym kalendarzem pylenia może okazać się następujący przykład: http://www.alergen.info.pl/kalendarz_pylenia_roslin.php
Po kliknięciu na interesujący Cię region możesz zapoznać się z orientacyjnym przebiegiem sezonów pylenia danych roślin we wszystkich regionach Polski.

Sezony pylenia mogą różnić się od średnich wieloletnich w poszczególnych latach, dlatego też warto monitorować na bieżąco komunikaty dla alergików. Wiele prognoz pogody podaje informacje o pyleniu roślin w danym przedziale czasowym. Wszystkie te narzędzia pozwalają na przygotowanie się do przetrwania niekorzystnego dla alergików okresu. W walce z objawami alergii na pyłki, jak np. dokuczliwy katar sienny pomocny może okazać się artykuł pt.: “Alergia na pyłki - jak sobie z nią radzić?”


Alergia krzyżowa

Szybsze nadejście wiosny nie sprzyja alergikom. Okres pylenia najbardziej uczulających roślin wydłuża się, co nasila objawy alergii oraz zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia alergii krzyżowych.

Alergia krzyżowa oznacza, że u osoby uczulonej na dany alergen, może pojawić się niepożądana reakcja, także po kontakcie z innym alergenem. Dzieje się tak przez podobieństwa w budowie chemicznej alergenów pokarmowych, kontaktowych i wziewnych. 

Reakcje krzyżowe zachodzą pomiędzy pyłkami roślin a niektórymi owocami i warzywami lub niespokrewnionymi gatunkami roślin. 

Klasyczne przykłady alergii krzyżowej to połączenia:
— brzoza-jabłko-marchew,
— bylica-arbuz-seler, 
— buk-brzoza-leszczyna-grab,
— lateks i owoce (awokado, banan, kiwi),
— roztocze kurzu domowego i owoce morza (krewetka, ostryga),
— wieprzowina i sierść kota, 
— mleko krowie i jaja kurze.

 

Jakie preparaty pomogą przetrwać sezon pylenia roślin?

Jeśli naturalne sposoby zawiodą, środki farmakologiczne pomogą Ci ostatecznie rozprawić się z objawami alergicznymi. Tabletki Cirrus mogą być bezpiecznie stosowane przez alergików, których męczą objawy sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Krople Allergo-Comod polecane są w przypadku ostrego i przewlekłego alergicznego zapalenia spojówek, np. spowodowanego katarem siennym. Tabletki Alero hamują działanie histaminy, co przekłada się na złagodzenie świądu. Tabletki Letizen pomogą zniwelować objawy zarówno ze strony nosa, jaki oczu, dodatkowo łagodząc pokrzywkę.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym rankingiem najlepszych preparatów na alergię.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - alergia

Hitaxa Fast

4.9417 opinii:
Hitaxa Fast to produkt leczniczy wykazujący działanie przeciwalergiczne,...
Zobacz ofertę

DISNEMAR dla Dorosłych

4.810 opinii:
DISNEMAR dla Dorosłych to wyrób medyczny wskazany do nawilżania i codziennej higieny...
Zobacz ofertę

Calcium Alergo Plus Junior

4.710 opinii:
Calcium Alergo Plus Junior to suplement diety dostępny w postaci tabletek musujących. W składzie...
Zobacz ofertę

Dicoflor 60

4.6822 opinii:
Dicoflor 60 to probiotyczny suplement diety dostępny bez recepty, w postaci kapsułek. Preparat...
Zobacz ofertę

Cirrus Duo

4.676 opinii:
Cirrus Duo to lek wydawany na receptę w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Cirrus...
Zobacz ofertę

Allertec Wapno Plus

4.676 opinii:
Allertec Wapno Plus to suplement diety dostępny w postaci tabletek musujących. Preprat jest...
Zobacz ofertę

AscoRutiCal Forte

4.577 opinii:
AscoRutiCal Forte to preparat dostępny w postaci tabletek. W składzie preparatu znajduje się...
Zobacz ofertę

Amertil

4.569 opinii:
Amertil to lek wskazany do stosowania przy objawach alergicznych: w objawowym leczeniu...
Zobacz ofertę

LINODERM OMEGA

4.5511 opinii:
LINODERM OMEGA to dermokosmetyk dostępny w postaci kremu. Produkt ten jest przeznaczony dla...
Zobacz ofertę

Otrivin Allergy

4.510 opinii:
Otrivin Allergy to preparat dostępny w postaci aerozolu do nosa. Wskazaniem do stosowania...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.