Kalendarz pylenia - ogromne wsparcie przy alergii

Kalendarz pylenia - ogromne wsparcie przy alergii

Alergia na pyłki należy do najczęstszych alergii sezonowych. Dolegliwości z nią związane dają się solidnie we znaki uczulonym osobom, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest największe. Cieknący nos, świąd i pieczenie oczu to tylko niektóre z objawów, z którymi muszą zmierzyć się alergicy. Z pomocą przychodzi im kalendarz pylenia.

Coraz intensywniejsze objawy alergii na pyłki

W związku z ocieplaniem się klimatu, w Polsce z roku na rok można obserwować wzrost zawartości pyłków w powietrzu. O ile przesunięcia okresów pylenia o okres 2-4 tygodni jest zjawiskiem w miarę normalnym, faktem jest, iż stężenie pyłków w powietrzu zwiększa się z każdą wiosną coraz bardziej. Większa koncentracja pyłków w powietrzu przekłada się na intensywniejsze objawy alergiczne u uczulonych osób. Uczulenie na pyłki może zostać pomylone z przeziębieniem. Jak zróżnicować te 2 kwestie dowiesz się z artykułu pt. Pokonać katar alergiczny.

Kalendarz pylenia

Do najbardziej uczulających pyłków w Polsce należą pyłki: 

  • traw, jak kostrzewa łąkowa, wiechlina łąkowa, żyto i kupkówka pospolita, 
  • chwastów, jak babka lancetowata i bylica pospolita,
  • kwitnących drzew, jak leszczyna, brzoza oraz dąb.

Okres rozpoczęcia i zakończenia pylenia przez rośliny zależy w ogromnej mierze od warunków klimatycznych, położenia geograficznego oraz gatunku danej rośliny.

Ze względu na charakterystyczne okresy pylenia danych roślin opracowywany jest corocznie nowy kalendarz pylenia — może on mieć postać tabelki z rozpiską na poszczególne miesiące lub też w postać interaktywną. Kalendarze dostępne są na wielu stronach internetowych, całkowicie za darmo.

Pomocnym kalendarzem pylenia może okazać się następujący przykład: http://www.alergen.info.pl/kalendarz_pylenia_roslin.php
Po kliknięciu w interesujący Cię region możesz zapoznać się z orientacyjnym przebiegiem sezonów pylenia danych roślin we wszystkich regionach Polski.

Sezony pylenia mogą różnić się od średnich wieloletnich w poszczególnych latach, dlatego też warto monitorować na bieżąco komunikaty dla alergików. Wiele prognoz pogody podaje informacje o pyleniu roślin w danym przedziale czasowym. Wszystkie te narzędzia pozwalają na przygotowanie się do przetrwania niekorzystnego dla alergików okresu. W walce z objawami alergii na pyłki, jak np. dokuczliwy katar sienny pomocny może okazać się artykuł pt.: Alergia na pyłki - jak sobie z nią radzić?

Alergia krzyżowa

Szybsze nadejście wiosny nie sprzyja alergikom. Okres pylenia najbardziej uczulających roślin wydłuża się, co nasila objawy alergii oraz zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia alergii krzyżowych.

Alergia krzyżowa oznacza, że u osoby uczulonej na dany alergen, może pojawić się niepożądana reakcja, także po kontakcie z innym alergenem. Dzieje się tak przez podobieństwa w budowie chemicznej alergenów pokarmowych, kontaktowych i wziewnych. 

Reakcje krzyżowe zachodzą pomiędzy pyłkami roślin a niektórymi owocami i warzywami lub niespokrewnionymi gatunkami roślin. 

Klasyczne przykłady alergii krzyżowej to połączenia:

  • brzoza, jabłko, marchew,
  • bylica, arbuz, seler, 
  • buk, brzoza, leszczyna, grab,
  • lateks i owoce (awokado, banan, kiwi),
  • roztocze kurzu domowego i owoce morza (krewetka, ostryga),
  • wieprzowina i sierść kota, 
  • mleko krowie i jaja kurze.

Jakie preparaty pomogą przetrwać sezon pylenia roślin?

Jeśli naturalne sposoby zawiodą, środki farmakologiczne pomogą Ci ostatecznie rozprawić się z objawami alergicznymi. Tabletki Cirrus mogą być bezpiecznie stosowane przez alergików, których męczą objawy sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Krople Allergo-Comod polecane są w przypadku ostrego i przewlekłego alergicznego zapalenia spojówek, np. spowodowanego katarem siennym. Tabletki Alero hamują działanie histaminy, co przekłada się na złagodzenie świądu. Tabletki Letizen pomogą zniwelować objawy – zarówno ze strony nosa, jak i oczu, dodatkowo łagodząc pokrzywkę.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym rankingiem najlepszych preparatów na alergię.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.