Pokonać katar alergiczny

Alergie to zdecydowanie choroba naszych czasów. Stanowią one reakcje naszego organizmu i układu odpornościowego, na takie elementy, które u innych ludzi nie wywołują żadnych niepokojących objawów. To, co dla jednych jest nieszkodliwe, u innych powoduje reakcje takie jak kichanie, łzawienie oczu czy swędzenie. Najbardziej powszechne alergeny, czyli składniki wywołujące reakcje alergiczne, to pyłki od roślin, kurz, roztocza pleśni czy też sierść zwierząt.

Możemy wyróżnić dwa podstawowe typu alergii: całoroczną oraz sezonową. W przypadku alergii całorocznych mowa przede wszystkim o objawach, które występują w pomieszczeniach i są wywoływane przez roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni czy też zwierzęta domowe. Alergia typu sezonowego występuje w określonych porach roku i jest najczęściej związana z okresem pylenia traw, drzew czy chwastów. Wraz z końcem sezonu, najbardziej dolegliwe objawy ustępują.

Alergicy nie mają więc łatwego życia i muszą radzić sobie z objawami wywołanymi przez konkretne alergeny. Z pomocą przychodzą im środki farmakologiczne, które łagodzą najbardziej uciążliwe efekty alergii takie jak katar, kichanie czy ciągłe łzawienie oczu. Istotne jest to, by dobierać leki, które działają długofalowo, najlepiej przez całą dobę, a także nie powodują senności czy też zaburzenia naszej koncentracji.

Alergia czy przeziębienie?

Pierwsze symptomy alergii mogą być mylone z przeziębieniem lub też okresowym zachorowaniem wirusowym. Bóle głowy, wydzieliny z nosa czy zmęczenie najczęściej kojarzone są właśnie z niegroźnym stanem przeziębienia. Jeśli jednak wszystkie te objawy pojawiają się jednocześnie, utrzymują się one tygodniami, a nawet miesiącami, dodatkowo wydzielina z nosa jest przezroczysta i wodnista, możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z alergią, którą trzeba będzie odpowiednio zdiagnozować, a później zastosować dedykowane leczenie.

Można wykonać nieskomplikowany test alergiczny, który składa się z kilku pytań i został opracowany przez alergologa. Zagadnienia dotyczą głównie tego, czy poza okresami przeziębienia występuje u nas zatkanie nosa, pojawiająca się wodnista wydzielina, swędzenie lub łzawienie oczu. Jeśli takie objawy występują u nas sezonowo, na przykład wraz z rozpoczynającą się wiosną jest wysoce prawdopodobne, że cierpimy na alergie.

Należy jednak wykonać profesjonalną diagnostykę lekarską, by stwierdzić, na co jesteśmy uczelni i jak poradzić sobie z alergią.

Wykonanie testów alergicznych

Jeśli zauważymy u siebie pierwsze symptomy alergii, niezbędne może okazać się wykonanie testów alergicznych. Jest to konieczne przede wszystkim wtedy, gdy trudno jest stwierdzić ,co jest przyczyną alergii oraz gdy chcemy mieć pewność, na jakie alergeny trzeba uważać w życiu codziennym lub też w konkretnym sezonie.

  • Testy alergiczne występują w różnych rodzajach. Mamy do czynienia z testami z krwi, testami skórnymi oraz prowokacyjnymi. Badanie pozwala przekonać się, co jest alergenem i co wywołuje niepożądane objawy.
  • Testy z krwi pozwalają na rzetelne oznaczenie przeciwciał dla podstawowych alergenów pyłkowych, pleśniowych, odzwierzęcych czy też roztoczowych. Tego rodzaju testy wykonuje się najczęściej dzieciom poniżej 3 roku życia oraz osobom, które posiadają bardzo silne reakcje alergiczne.
  • Testy skórne ograniczają się do naniesienia na przedramię lub też plecy kilku kropel danego alergenu (na przykład substancji uzyskanej bezpośrednio z pyłków) oraz nakłuciu skóry. Jeśli w przeciągu 20 minut pojawi się w tym miejscu zaczerwienienie, świąd będzie to świadczyć o uczuleniu na dany alergen.

Prowokacyjne testy alergiczne stosuje się najczęściej przy wyborze najbardziej odpowiedniej terapii odczulającej. Polega to na rozpyleniu w nosie alergenu, a następnie ocenie co uczula daną osobę najbardziej, tak by dobrać dedykowaną dla alergika terapię.

Pomocne prognozy pylenia

Wsparciem dla alergików, którzy mają już dokładnie zdiagnozowane alergeny, jakich powinni się wystrzegać, mogą być różnego rodzaju aplikacje na telefon. Jest to szczególnie pomocne dla osób, które zmagają się z alergią na pyłki roślin. Specjalnie zaprojektowana prognoza pylenia wskaże, kiedy stężenie alergenów w nadchodzącym tygodniu będzie najwyższe, a także pozwoli na ocenę indywidualnych reakcji alergicznych. Aplikacja jest również bardzo solidną bazą wiedzy o alergiach, najczęściej występujących alergenach, zawiera także porady, w jaki sposób działać, by skutecznie zmniejszyć nasilające się objawy alergii. A można się z nią zapoznać tutaj: http://www.claritine.pl/.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.