Pokonać katar alergiczny

Pokonać katar alergiczny

alergia zdrowie

Możemy wyróżnić dwa podstawowe typu alergii: całoroczną oraz sezonową. W przypadku alergii całorocznych mowa przede wszystkim o objawach, które występują w pomieszczeniach i są wywoływane przez roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni czy też zwierzęta domowe. Alergia typu sezonowego występuje w określonych porach roku i jest najczęściej związana z okresem pylenia traw, drzew czy chwastów. Wraz z końcem sezonu, najbardziej dolegliwe objawy ustępują.

Alergicy nie mają więc łatwego życia i muszą radzić sobie z objawami wywołanymi przez konkretne alergeny. Z pomocą przychodzą im środki farmakologiczne, które łagodzą najbardziej uciążliwe efekty alergii takie jak katar, kichanie czy ciągłe łzawienie oczu. Istotne jest to, by dobierać leki, które działają długofalowo, najlepiej przez całą dobę, a także nie powodują senności czy też zaburzenia naszej koncentracji.

Alergia czy przeziębienie?

Pierwsze symptomy alergii mogą być mylone z przeziębieniem lub też okresowym zachorowaniem wirusowym. Bóle głowy, wydzieliny z nosa czy zmęczenie najczęściej kojarzone są właśnie z niegroźnym stanem przeziębienia. Jeśli jednak wszystkie te objawy pojawiają się jednocześnie, utrzymują się one tygodniami, a nawet miesiącami, dodatkowo wydzielina z nosa jest przezroczysta i wodnista, możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z alergią, którą trzeba będzie odpowiednio zdiagnozować, a później zastosować dedykowane leczenie.

Można wykonać nieskomplikowany test alergiczny, który składa się z kilku pytań i został opracowany przez alergologa. Zagadnienia dotyczą głównie tego, czy poza okresami przeziębienia występuje u nas zatkanie nosa, pojawiająca się wodnista wydzielina, swędzenie lub łzawienie oczu. Jeśli takie objawy występują u nas sezonowo, na przykład wraz z rozpoczynającą się wiosną jest wysoce prawdopodobne, że cierpimy na alergie.

Należy jednak wykonać profesjonalną diagnostykę lekarską, by stwierdzić na co jesteśmy uczelni i jak poradzić sobie z alergią.

Wykonanie testów alergicznych

Jeśli zauważymy u siebie pierwsze symptomy alergii, niezbędne może okazać się wykonanie testów alergicznych. Jest to konieczne przede wszystkim wtedy, gdy trudno jest stwierdzić co jest przyczyną alergii oraz gdy chcemy mieć pewność, na jakie alergeny trzeba uważać w życiu codziennym lub też w konkretnym sezonie.

  • Testy alergiczne występują w różnych rodzajach. Mamy do czynienia z testami z krwi, testami skórnymi oraz prowokacyjnymi. Badanie pozwala przekonać się co jest alergenem i co wywołuje niepożądane objawy.
  • Testy z krwi pozwalają na rzetelne oznaczenie przeciwciał dla podstawowych alergenów pyłkowych, pleśniowych, odzwierzęcych czy też roztoczowych. Tego rodzaju testy wykonuje się najczęściej dzieciom poniżej 3 roku życia oraz osobom, które posiadają bardzo silne reakcje alergiczne.
  • Testy skórne ograniczają się do naniesienia na przedramię lub też plecy kilku kropel danego alergenu (na przykład substancji uzyskanej bezpośrednio z pyłków) oraz nakłuciu skóry. Jeśli w przeciągu 20 minut pojawi się w tym miejscu zaczerwienienie, świąd będzie to świadczyć o uczuleniu na dany alergen.

Prowokacyjne testy alergiczne stosuje się najczęściej przy wyborze najbardziej odpowiedniej terapii odczulającej. Polega to na rozpyleniu w nosie alergenu, a następnie ocenie co uczula daną osobę najbardziej, tak by dobrać dedykowaną dla alergika terapię.

Pomocne prognozy pylenia

Wsparciem dla alergików, którzy mają już dokładnie zdiagnozowane alergeny, jakich powinni się wystrzegać, mogą być różnego rodzaju aplikacje na telefon. Jest to szczególnie pomocne dla osób, które zmagają się z alergią na pyłki roślin. Specjalnie zaprojektowana prognoza pylenia wskaże, kiedy stężenie alergenów w nadchodzącym tygodniu będzie najwyższe, a także pozwoli na ocenę indywidualnych reakcji alergicznych. Aplikacja jest również bardzo solidną bazą wiedzy o alergiach, najczęściej występujących alergenach, zawiera także porady, w jaki sposób działać, by skutecznie zmniejszyć nasilające się objawy alergii. A można się z nią zapoznać tutaj: http://www.claritine.pl/.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - alergia

Hitaxa Fast

4.9417 opinii:
Hitaxa Fast to produkt leczniczy wykazujący działanie przeciwalergiczne,...
Zobacz ofertę

Calcium Alergo Plus Junior

4.679 opinii:
Calcium Alergo Plus Junior to suplement diety dostępny w postaci tabletek musujących. W składzie...
Zobacz ofertę

Cirrus Duo

4.676 opinii:
Cirrus Duo to lek wydawany na receptę w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Cirrus...
Zobacz ofertę

AscoRutiCal Forte

4.577 opinii:
AscoRutiCal Forte to preparat dostępny w postaci tabletek. W składzie preparatu znajduje się...
Zobacz ofertę

Dicoflor 60

4.514 opinii:
Dicoflor 60 to probiotyczny suplement diety dostępny bez recepty, w postaci kapsułek. Preparat...
Zobacz ofertę

LINODERM OMEGA

4.510 opinii:
LINODERM OMEGA to preparat dostępny w postaci kremu. LINODERM OMEGA został stworzony z troską o...
Zobacz ofertę

DISNEMAR dla Dzieci

4.388 opinii:
DISNEMAR dla Dzieci to aerozol do nosa. Preparat przeznaczony jest dla dzieci i niemowląt....
Zobacz ofertę

CromoHEXAL

4.336 opinii:
CromoHEXAL to lek przeciwalergiczny dostępny w formie kropli. Lekarze zalecają swoim...
Zobacz ofertę

Apselan

4.339 opinii:
Lek Apselan dostępny jest w formie tabletek łatwych do połykania. Preparat zmniejsza przekrwienie...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.