Jasne strony hormonalnej terapii zastępczej

Jasne strony hormonalnej terapii zastępczej

menopauza hormonalna terapia zastępcza miesiączka zdrowie

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) jest uznawana za bezpieczną i skuteczną kuracją dla kobiet, które rozpoczęły ją stosunkowo wcześnie. Zwolennicy tej metody mocno zachwalają, że hormonalna terapia zastępcza ogranicza ryzyko wystąpienia u pań wielu chorób, jak miażdżyca, cukrzyca czy osteoporoza. Czy można bezpiecznie stosować taką kurację? Czy należy się obawiać HTZ? Sprawdźmy to razem!

 

Rozpoczęcie HTZ

 

Kobiety zazwyczaj wchodzą w okres przekwitania (klimakterium) pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. WIęcej o pierwszych objawach menopauzy możesz znaleźć tutaj. Wtedy też pojawia się ostatnia miesiączka. Niezależnie od tego, kiedy rozpoczyna się menopauza - wcześnie czy późno, każda kobieta staje przed dylematem, czy wybrać i rozpocząć zastępczą terapię hormonalną. Wiele kobiet jest przekonanych, że hormony mogą zaszkodzić ich zdrowiu i bardzo się ich obawia. Lękają się m.in. wystąpienia nowotworów, zakrzepów i zatorów. Na szczęście wnioski z przeprowadzonych dotąd badań tego nie potwierdzają. Jest jednak faktem, iż nie ma jednej zoptymalizowanej formy terapii dla wszystkich pań i leczenie musi być dobrane indywidualnie.
 

Wykazano, że HTZ stosowane przed 60 rokiem życia hamuje różne choroby.

 

- Obalone zostały twierdzenia, że stosowanie estrogenów zwiększa ryzyko choroby wieńcowej u kobiet. Stosowanie terapii przed sześćdziesiątką poprawia strukturę oraz funkcję naczyń krwionośnych. Dodatkowo hamuje, a nawet cofa proces zwapnienia naczyń.

- HTZ może przyczynić się do obniżenia poziomu trójglicerydów we krwi, a także ograniczyć ryzyko wystąpienia cukrzycy (typu 2).

- Choroby cywilizacyjne: miażdżyca, nadciśnienie, otyłość brzuszna - to schorzenia, których początkiem może być niedobór estrogenów. Zwiększa się przez to ryzyko choroby wieńcowej oraz zawałów serca u pań po menopauzie. HTZ przeciwdziała tym problemom, wpływając pozytywnie na rozregulowaną gospodarkę hormonalną.

- HTZ chroni przed osteoporozą. Choroba ta częściej atakuje kobiety, które przeszłī menopauzę bardzo wcześnie, już przed 40 rokiem życia. Dlatego też oprócz zmiany trybu życia, wprowadzenia diety, aktywności fizycznej i uzupełniania niedoborów wit. D wprowadza się także terapię hormonalną. Dzięki temu kobieta jest lepiej chroniona przed złamaniami kości, a ubytek masy kostnej przebiega wolniej.

 

Wnioski?


Hormonalna terapia zastępcza posiada multum zalet. Należy jednak pamiętać, iż musi być dobierana indywidualnie przez lekarza. Może się okazać, że nie każda kobieta będzie mogła z niej skorzystać, ze względu na choroby towarzyszące, ograniczenia wiekowe oraz przyjmowane leki. Warto jednak zgłębić temat zawczasu, aby móc świadomie zadbać o swoje zdrowie i dobrą kondycję.

 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - menopauza

HydroVag

5.02 opinii:
HydroVag to wyrób medyczny dostępny w postaci globulek dopochwowych. Preparat polecany...
Zobacz ofertę

Soyfem Forte

5.01 opinii:
Soyfem Forte to produkt leczniczy w postaci tabletek powlekanych, które zmniejszają...
Zobacz ofertę

Klimaktobon

5.02 opinii:
Klimaktobon to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Preparat rekomendowany jest w...
Zobacz ofertę

Iladian Żel do higieny intymnej 40+

5.02 opinii:
Iladian Żel do higieny intymnej 40+ jest wskazany do stosowania przez kobiety w okresie...
Zobacz ofertę

Femal FORTE MENOPAUZA

5.07 opinii:
Femal FORTE MENOPAUZA to suplement diety dostępny w postaci tabletek stworzony z troską o...
Zobacz ofertę

Trivagin

4.85 opinii:
Kapsułki Trivagin to suplement diety, który dba o florę bakteryjną okolic intymnych....
Zobacz ofertę

Antyperspirant

4.85 opinii:
Antyperspirant to suplement diety w postaci tabletek. Produkt dla osób, które maja...
Zobacz ofertę

Menostop

4.676 opinii:
Menostop to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Preparat został stworzony z myślą o...
Zobacz ofertę

Mucovagin

4.673 opinii:
Mucovagin to wyrób medyczny w postaci globulek dopochwowych. Przeznaczony w stanach...
Zobacz ofertę

Mabelle

4.65 opinii:
Mabelle to niehormonalny suplement diety dostępny w postaci tabletek. Wskazaniem do stosowania...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.