Jasne strony hormonalnej terapii zastępczej

Jasne strony hormonalnej terapii zastępczej

zdrowie miesiączka hormonalna terapia zastępcza menopauza

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) jest uznawana za bezpieczną i skuteczną kuracją dla kobiet, które rozpoczęły ją stosunkowo wcześnie. Zwolennicy tej metody mocno zachwalają, że hormonalna terapia zastępcza ogranicza ryzyko wystąpienia u pań wielu chorób, jak miażdżyca, cukrzyca czy osteoporoza. Czy można bezpiecznie stosować taką kurację? Czy należy się obawiać HTZ? Sprawdźmy to razem!

 

Rozpoczęcie HTZ

 

Kobiety zazwyczaj wchodzą w okres przekwitania (klimakterium) pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. WIęcej o pierwszych objawach menopauzy możesz znaleźć tutaj. Wtedy też pojawia się ostatnia miesiączka. Niezależnie od tego, kiedy rozpoczyna się menopauza - wcześnie czy późno, każda kobieta staje przed dylematem, czy wybrać i rozpocząć zastępczą terapię hormonalną. Wiele kobiet jest przekonanych, że hormony mogą zaszkodzić ich zdrowiu i bardzo się ich obawia. Lękają się m.in. wystąpienia nowotworów, zakrzepów i zatorów. Na szczęście wnioski z przeprowadzonych dotąd badań tego nie potwierdzają. Jest jednak faktem, iż nie ma jednej zoptymalizowanej formy terapii dla wszystkich pań i leczenie musi być dobrane indywidualnie.
 

Wykazano, że HTZ stosowane przed 60 rokiem życia hamuje różne choroby.

 

- Obalone zostały twierdzenia, że stosowanie estrogenów zwiększa ryzyko choroby wieńcowej u kobiet. Stosowanie terapii przed sześćdziesiątką poprawia strukturę oraz funkcję naczyń krwionośnych. Dodatkowo hamuje, a nawet cofa proces zwapnienia naczyń.

- HTZ może przyczynić się do obniżenia poziomu trójglicerydów we krwi, a także ograniczyć ryzyko wystąpienia cukrzycy (typu 2).

- Choroby cywilizacyjne: miażdżyca, nadciśnienie, otyłość brzuszna - to schorzenia, których początkiem może być niedobór estrogenów. Zwiększa się przez to ryzyko choroby wieńcowej oraz zawałów serca u pań po menopauzie. HTZ przeciwdziała tym problemom, wpływając pozytywnie na rozregulowaną gospodarkę hormonalną.

- HTZ chroni przed osteoporozą. Choroba ta częściej atakuje kobiety, które przeszłī menopauzę bardzo wcześnie, już przed 40 rokiem życia. Dlatego też oprócz zmiany trybu życia, wprowadzenia diety, aktywności fizycznej i uzupełniania niedoborów wit. D wprowadza się także terapię hormonalną. Dzięki temu kobieta jest lepiej chroniona przed złamaniami kości, a ubytek masy kostnej przebiega wolniej.

 

Wnioski?


Hormonalna terapia zastępcza posiada multum zalet. Należy jednak pamiętać, iż musi być dobierana indywidualnie przez lekarza. Może się okazać, że nie każda kobieta będzie mogła z niej skorzystać, ze względu na choroby towarzyszące, ograniczenia wiekowe oraz przyjmowane leki. Warto jednak zgłębić temat zawczasu, aby móc świadomie zadbać o swoje zdrowie i dobrą kondycję.

 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - menopauza

Femal FORTE MENOPAUZA

5.09 opinii:
Femal FORTE MENOPAUZA to suplement diety dostępny w postaci tabletek. Produkt stworzony z troską...
Zobacz ofertę

ArthroStop Lady

4.836 opinii:
ArthroStop Lady to suplement diety dostępny w postaci tabletek. Suplement diety w...
Zobacz ofertę

Trivagin

4.8312 opinii:
Trivagin to suplement diety, dostępny w postaci kapsułek. Wskazaniem do stosowania niniejszego...
Zobacz ofertę

Climea Forte

4.836 opinii:
Climea Forte to suplement diety dostępny w formie tabletek. Wskazaniem do stosowania niniejszego...
Zobacz ofertę

Antyperspirant

4.836 opinii:
Antyperspirant to suplement diety w postaci tabletek. Produkt dla osób, które maja...
Zobacz ofertę

Mucovagin

4.836 opinii:
Mucovagin to wyrób medyczny w postaci globulek dopochwowych. Przeznaczony w stanach...
Zobacz ofertę

Falvit Estro+

4.789 opinii:
Falvit Estro+ to suplement diety dostępny w postaci tabletek powlekanych. Suplement diety...
Zobacz ofertę

Menostop

4.758 opinii:
Menostop to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Preparat został stworzony z myślą o...
Zobacz ofertę

Femal Active Menopauza

4.717 opinii:
Kapsułki Femal Active Menopauza to suplement diety polecany dla kobiet w okresie...
Zobacz ofertę

Ligunin

4.679 opinii:
Suplement diety Ligunin to produkt dostępny w postaci kapsułek doustnych. Wskazaniem do...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.