Dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja, czyli o kłopotliwych terminach

Dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja, czyli o kłopotliwych terminach

higiena zdrowie dezynfekcja

Dezynsekcja.

Dezynsekcją nazywamy likwidowanie szkodliwych owadów oraz ich larw z naszego otoczenia. Skierowana jest przede wszystkim przeciwko owadom pasożytniczym, czyli na przykład karaluchom, pchłom, wszom i komarom. Zabieg ten wykonują klienci prywatni oraz firmy, ponieważ Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, w którym zobowiązuje przedsiębiorstwa z branży spożywczej do regularnego dokonywania dezynfekcji. Spowodowane jest to tym, iż owady przenoszą patogeny wielu chorób, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia ludzi.

Jedną z form dezynsekcji jest akaryzacja, czyli likwidacja roztoczy (pajęczaków). Akaryzacja wykonywana jest przeważnie w pensjonatach, hotelach, obiektach wypoczynkowych i przedszkolach.

Dezynsekcja może być przeprowadzona paroma technikami:

  • chemiczną: stosowanie środków owadobójczych, które dzielą się na różne klasy toksyczności;

  • biotechnologiczną: likwidowanie owadów za pomocą innych żywych organizmów;

  • fizyczną: ogień, gorące powietrze, promieniowanie ultrafioletowe (ma przykład, lampy owadobójcze);

  • mechaniczną: trzepanie, wyłapywanie, oczyszczanie.

Dezynfekcja.

Dezynfekcja w języku potocznym nie oznacza nic innego, jak odkażanie. Zabieg ten ma na celu usunięcie zagrażających ludziom bakterii oraz drobnoustrojów z powierzchni użytkowych oraz przedmiotów. Przed przystąpieniem do dezynfekcji należy wykonać sanityzację, która zmniejsza zużycie środków odkażających. Sanityzacja polega na wietrzeniu i czyszczeniu pomieszczeń, aby zlikwidować znajdujące się w nich drobnoustroje.

Do dezynfekcji używane są metody fizyczne (na przykład, promieniowanie i para wodna, wysokie temperatury) chemiczne (alkohole, kwasy, zasady, utleniacze i tym podobne preparaty) oraz termiczno-chemiczne (preparaty chemiczne w podwyższonej temperaturze wody do 600 Celsjusza).

Od czego zależy, czy dezynfekcje odniesie sukces? Możemy wymienić trzy główne czynniki: gatunek oraz ilość drobnoustrojów, środowisko (temperatura lub jego wilgotność) oraz wybór właściwego środka dezynfekującego.


Deratyzacja.

Deratyzacja to działanie mające na celu usunięcie gryzoni, głównie szczurów i myszy, z danego obiektu w celu ochrony go przed uszkodzeniami. Do przeprowadzenia tego zabiegu stosuję się środki biologiczne, chemiczne i fizyczne w postaci pułapek lub trutek. Gryzonie niszczą zapasy żywności, magazyny, wodociągi, przewody elektryczne. Ich siekacze są na tyle ostre, że są w stanie przegryźć się praktycznie przez każdą przeszkodę, która pojawi się na ich drodze. Dodatkowo, przenoszą wiele niebezpiecznych chorób, na przykład dżumę, włośnicę, czy wściekliznę.

Zwalczanie gryzoni jest obowiązkiem właścicieli domów – reguluje to art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Preparaty, które można używać do deratyzacji są określane i zatwierdzane przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej. Muszą też posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.
 

Wszystkie opisane powyżej zabiegi mają na celu ochronę ludzi oraz obiektów użytkowych przed owadami, drobnoustrojami oraz gryzoniami. Opracowanych jest już wiele sposobów, które skutecznie usuwają niechcianych lokatorów. Należy jednak pamiętać, że najłatwiej jest im zapobiegać niż je później usuwać.

 

Autor:
Artykuł powstał dzięki zaangażowaniu firmy www.inso-tech.com.pl, która specjalizuje się m.in. w deratyzacji i fumigacji - skutecznym zwalczaniu szkodników.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - higiena

Xylometazolin Vibrocil

5.01 opinii:
Xylometazolin Vibrocil to preparat dostępny w postaci kropli do nosa. Preparat obkurcza naczynia...
Zobacz ofertę

Dernilan Krem

5.01 opinii:
Dernilan to preparat dostępny w postaci kremu. Preparat przeznaczony jest do pielęgnacji...
Zobacz ofertę

Alfarin

5.01 opinii:
Alfarin to preparat dostępny w postaci żelu do nosa. Żel wykazuje działanie nawilżające i...
Zobacz ofertę

Voskolix Spray

5.03 opinii:
Voskolix Spray to spray przeznaczony do higieny uszu. Preparat został stworzony na bazie oliwy z...
Zobacz ofertę

SinuStop

5.01 opinii:
SinuSTOP to suplement diety dostępny w postaci tabletek. Preparat w szczególności...
Zobacz ofertę

Proftin-M

4.52 opinii:
Proftin-M to preparat dostępny w postaci zasypki. Preparat rekomendowany jest dla osób,...
Zobacz ofertę

Quixx Extra

4.52 opinii:
Quixx Extra to spray do nosa. W składzie preparatu znajdują się mikroelementy i minerały oraz...
Zobacz ofertę

Maść na odciski Hasco

4.437 opinii:
Maść na odciski Hasco to preparat przeznaczony do usuwania odcisków. Preparat wykazuje...
Zobacz ofertę

Xylometazolin

4.333 opinii:
Xylometazolin to krople do nosa, które wykorzystywane są w leczeniu niedrożności...
Zobacz ofertę

Lakier Do Paznokci Steper

4.02 opinii:
Lakier do paznokci Steper przeznaczony jest do ochrony paznokci przed rozwojem grzybicy oraz...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.