23 tydzień ciąży – ciesz się ciążą i urokami drugiego trymestru

23 tydzień ciąży – ciesz się ciążą i urokami drugiego trymestru

Gdy przychodzi 23 tydzień ciąży, zazwyczaj jesteś już przyzwyczajona do swojego odmiennego stanu. Cieszysz się ciążą i tym, że już wkrótce na świat przyjdzie Twoje dziecko. Z drugiej strony codzienność może Cię nieco zaskakiwać.

Każdego dnia Twoje ciało zmienia się, ciąża staje się coraz bardziej zaawansowana, na obrazie USG można dostrzec dodatkowe informacje, również dziecko pokazuje swój temperament. Nawet jeśli to nie jest Twoja pierwsza ciąża, masz doświadczenia z ciąż poprzednich, to najpewniej bardzo szybko potwierdzisz na podstawie obserwacji, że każda ciąża jest inna. Nie ma sensu porównywać przebiegu kolejnych ciąż, bo szybko okaże się, że na niewiele się to zdaje. Są jednak cechy, które są takie same. I tak 23 tydzień ciąży przynosi takie oto zmiany.

23 tydzień ciąży – to możesz zaobserwować u siebie

Gdy rozpoczynasz 23 tydzień ciąży, jesteś już w drugim trymestrze dobrze zadomowiona. Ten okres ciąży uważa się za najlepszy, przyszła mama nie odczuwa tak silnie wszystkich negatywnych objawów pierwszego trymestru, a brzuch nie jest jeszcze tak duży, by mocno przeszkadzał w codziennych czynnościach.

Na tym etapie ciąży na skórze brzucha najczęściej dobrze widoczna jest charakterystyczna linia, która jest wynikiem działania hormonów ciążowych. Nie obawiaj się, zazwyczaj znika w kilka tygodni po porodzie.

Zmiana pigmentacji w ciąży obserwowana jest też w innych obszarach – na przykład w okolicy piersi. W trakcie ciąży narażona jesteś również na wystąpienie przebarwień na skórze, wiele z nich na szczęście ma charakter przejściowy i znika po rozwiązaniu.

23 tydzień ciąży to również czas, kiedy można z wielkim entuzjazmem monitorować ruchy płodu. Na tym etapie są one dobrze wyczuwalne, ale jeszcze niezbyt bolesne, dlatego nie przeszkadzają zazwyczaj w nocnym odpoczynku, a tylko cieszą.

W trakcie ciąży, niezależnie od jej etapu, należy dbać o stosowanie zbilansowanej diety. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć żadnych ważnych składników odżywczych. Często ze względu na zwiększone ryzyko anemii lub nieprawidłowe wyniki badań krwi lekarz zleca suplementację żelazem. Warto pod tym kątem obserwować reakcje swojego ciała: zwracając uwagę na uczucie zmęczenia, apatię, zawroty głowy, płytki oddech.

23 tydzień ciąży – co się dzieje u dziecka?

Na etapie 23 tygodnia ciąży płód jest zazwyczaj około 20-centymetrowy i waży 450 gramów. Dziecko przypomina małą lalkę, ma wyraźnie ukształtowane wszystkie narządy i fragmenty ciała.

Z ważnych punktów rozwoju warto wymienić rozwijającą się sieć naczyń krwionośnych. Można je bez problemu zauważyć przez skórę, która jest bardzo cienka i niezwykle delikatna.

Podczas wizyty u lekarza i w trakcie badania USG bez problemu można podpatrzeć płeć dziecka. Gdy rodzice chcą wiedzieć, czy ma się urodzić dziewczynka, czy chłopiec, to właśnie na tym etapie mogą się tego dowiedzieć.

Jeśli właśnie wkraczasz w 23 tydzień ciąży, ciesz się swoim stanem. Rozmawiaj z maluszkiem, mówiąc do niego, czytając mu bajki, ale też nie zapominaj o tym, że jesteś kobietą – spotykaj się ze znajomymi, realizuj się w trakcie pasji, dbaj o siebie. Ciąża to piękny czas, kiedy myśli siłą rzeczy krążą wokół jednego tematu. Warto jednak pamiętać też o sobie i potrzebach partnera.

Źródło: sosrodzice.pl

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.