23 tydzień ciąży – ciesz się ciążą i urokami drugiego trymestru

23 tydzień ciąży – ciesz się ciążą i urokami drugiego trymestru

ciąża

Każdego dnia Twoje ciało zmienia się, ciąża staje się coraz bardziej zaawansowana, na obrazie USG można dostrzec dodatkowe informacje, również dziecko pokazuje swój temperament. Nawet jeśli to nie jest Twoja pierwsza ciąża, masz doświadczenia z ciąż poprzednich, to najpewniej bardzo szybko potwierdzisz na podstawie obserwacji, że każda ciąża jest inna. Nie ma sensu porównywać przebiegu kolejnych ciąż, bo szybko okaże się, ze na niewiele się to zdaje.

Są jednak cechy, które są takie same. I tak 23 tydzień ciąży przynosi takie oto zmiany.

23 tydzień ciąży – to możesz zaobserwować u siebie

Gdy rozpoczynasz 23 tydzień ciąży, jesteś już w drugim trymestrze dobrze zadomowiona. Ten okres ciąży uważa się za najlepszy, przyszła mama nie odczuwa tak silnie wszystkich negatywnych objawów pierwszego trymestru, a brzuch nie jest jeszcze tak duży, by mocno przeszkadzał w codziennych czynnościach.

Na tym etapie ciąży na skórze brzucha najczęściej dobrze widoczna jest charakterystyczna linia, która jest wynikiem działania hormonów ciążowych. Nie obawiaj się, zazwyczaj znika w kilka tygodni po porodzie.

Zmiana pigmentacji w ciąży obserwowana jest też w innych obszarach – na przykład w okolicy piersi. W trakcie ciąży narażona jesteś również na wystąpienie przebarwień na skórze, wiele z nich na szczęście ma charakter przejściowy i znika po rozwiązaniu.

23 tydzień ciąży to również czas, kiedy można z wielkim entuzjazmem monitorować ruchy płodu. Na tym etapie są one dobrze wyczuwalne, ale jeszcze niezbyt bolesne, dlatego nie przeszkadzają zazwyczaj w nocnym odpoczynku, a tylko cieszą.

W trakcie ciąży, niezależnie od jej etapu, należy dbać o stosowanie zbilansowanej diety. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć żadnych ważnych składników odżywczych. Często ze względu na zwiększone ryzyko anemii lub nieprawidłowe wyniki badań krwi lekarz zleca suplementację żelazem. Warto pod tym kątem obserwować reakcje swojego ciała: zwracając uwagę na uczucie zmęczenia, apatię, zawroty głowy, płytki oddech.


23 tydzień ciąży – co się dzieje u dziecka?

Na etapie 23 tygodnia ciąży płód jest zazwyczaj około 20 centymetrowy i waży 450 gramów. Dziecko przypomina małą lalkę, ma wyraźnie ukształtowane wszystkie narządy i fragmenty ciała.

Z ważnych punktów rozwoju warto wymienić rozwijającą się sieć naczyń krwionośnych. Można je bez problemu zauważyć przez skórę, która jest bardzo cienka i niezwykle delikatna.

Podczas wizyty u lekarza i w trakcie badania USG bez problemu można podpatrzeć płeć dziecka. Gdy rodzice chcą wiedzieć, czy ma się urodzić dziewczynka, czy chłopiec, to właśnie na tym etapie mogą się tego dowiedzieć.

Jeśli właśnie wkraczasz w 23 tydzień ciąży, ciesz się swoim stanem. Rozmawiaj z maluszkiem, mówiąc do niego, czytając mu bajki, ale też nie zapominaj o tym, że jesteś kobietą - spotykaj się ze znajomymi, realizuj się w trakcie pasji, dbaj o siebie. Ciąża to piękny czas, kiedy myśli siłą rzeczy krążą wokół jednego tematu. Warto jednak pamiętać też o sobie i potrzebach partnera.

Źródło: sosrodzice.pl

Ranking zamienników Najlepsze produkty - ciąża

Folacid 0,4 mg

5.02 opinii:
Folacid 0,4 mg to produkt leczniczy w postaci tabletek, wskazany do stosowanina u kobiet przed...
Zobacz ofertę

Physiomer Nasal Hypertonic

5.03 opinii:
Physiomer Nasal Hypertonic to hipertoniczny spray do nosa, udrażnia nos i zatoki, ułatwia...
Zobacz ofertę

Feminella Vagi C

5.03 opinii:
Tabletki dopochwowe Feminella Vagi C to leczniczy wyrób medyczny stosowany pomocniczo w...
Zobacz ofertę

Folic

5.04 opinii:
Folic to suplemet diety w postaci tabletek, który przeznaczony jest dla kobiet w ciąży,...
Zobacz ofertę

PLIVAfem F

5.04 opinii:
PLIVAfem F to żel do higieny intymnej. Produkt PLIVAfem F pielęgnuje zewnętrzne okolice...
Zobacz ofertę

Pianka do higieny intymnej Skarb Matki

5.02 opinii:
Pianka do higieny intymnej Skarb Matki oczyszcza, nawilża i natłuszcza miejsca...
Zobacz ofertę

prOVag żel

5.03 opinii:
Wyrób medyczny prOVag żel to preparat do higieny intymnej, o...
Zobacz ofertę

Mumomega

5.09 opinii:
Mumomega to suplement diety w postaci kapsułek zawierający w swoim składzie kwasy omega-3 i...
Zobacz ofertę

Calcium Hasco Allergy

5.03 opinii:
Calcium Hasco Allergy to produkt leczniczy w postaci syropu, który w swoim składzie...
Zobacz ofertę

Folicum acidum

5.02 opinii:
Tabletki Folicum acidum to suplement diety zalecany dla kobiet w ciąży...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.