23 tydzień ciąży – ciesz się ciążą i urokami drugiego trymestru

23 tydzień ciąży – ciesz się ciążą i urokami drugiego trymestru

ciąża

Każdego dnia Twoje ciało zmienia się, ciąża staje się coraz bardziej zaawansowana, na obrazie USG można dostrzec dodatkowe informacje, również dziecko pokazuje swój temperament. Nawet jeśli to nie jest Twoja pierwsza ciąża, masz doświadczenia z ciąż poprzednich, to najpewniej bardzo szybko potwierdzisz na podstawie obserwacji, że każda ciąża jest inna. Nie ma sensu porównywać przebiegu kolejnych ciąż, bo szybko okaże się, ze na niewiele się to zdaje.

Są jednak cechy, które są takie same. I tak 23 tydzień ciąży przynosi takie oto zmiany.

23 tydzień ciąży – to możesz zaobserwować u siebie

Gdy rozpoczynasz 23 tydzień ciąży, jesteś już w drugim trymestrze dobrze zadomowiona. Ten okres ciąży uważa się za najlepszy, przyszła mama nie odczuwa tak silnie wszystkich negatywnych objawów pierwszego trymestru, a brzuch nie jest jeszcze tak duży, by mocno przeszkadzał w codziennych czynnościach.

Na tym etapie ciąży na skórze brzucha najczęściej dobrze widoczna jest charakterystyczna linia, która jest wynikiem działania hormonów ciążowych. Nie obawiaj się, zazwyczaj znika w kilka tygodni po porodzie.

Zmiana pigmentacji w ciąży obserwowana jest też w innych obszarach – na przykład w okolicy piersi. W trakcie ciąży narażona jesteś również na wystąpienie przebarwień na skórze, wiele z nich na szczęście ma charakter przejściowy i znika po rozwiązaniu.

23 tydzień ciąży to również czas, kiedy można z wielkim entuzjazmem monitorować ruchy płodu. Na tym etapie są one dobrze wyczuwalne, ale jeszcze niezbyt bolesne, dlatego nie przeszkadzają zazwyczaj w nocnym odpoczynku, a tylko cieszą.

W trakcie ciąży, niezależnie od jej etapu, należy dbać o stosowanie zbilansowanej diety. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć żadnych ważnych składników odżywczych. Często ze względu na zwiększone ryzyko anemii lub nieprawidłowe wyniki badań krwi lekarz zleca suplementację żelazem. Warto pod tym kątem obserwować reakcje swojego ciała: zwracając uwagę na uczucie zmęczenia, apatię, zawroty głowy, płytki oddech.


23 tydzień ciąży – co się dzieje u dziecka?

Na etapie 23 tygodnia ciąży płód jest zazwyczaj około 20 centymetrowy i waży 450 gramów. Dziecko przypomina małą lalkę, ma wyraźnie ukształtowane wszystkie narządy i fragmenty ciała.

Z ważnych punktów rozwoju warto wymienić rozwijającą się sieć naczyń krwionośnych. Można je bez problemu zauważyć przez skórę, która jest bardzo cienka i niezwykle delikatna.

Podczas wizyty u lekarza i w trakcie badania USG bez problemu można podpatrzeć płeć dziecka. Gdy rodzice chcą wiedzieć, czy ma się urodzić dziewczynka, czy chłopiec, to właśnie na tym etapie mogą się tego dowiedzieć.

Jeśli właśnie wkraczasz w 23 tydzień ciąży, ciesz się swoim stanem. Rozmawiaj z maluszkiem, mówiąc do niego, czytając mu bajki, ale też nie zapominaj o tym, że jesteś kobietą - spotykaj się ze znajomymi, realizuj się w trakcie pasji, dbaj o siebie. Ciąża to piękny czas, kiedy myśli siłą rzeczy krążą wokół jednego tematu. Warto jednak pamiętać też o sobie i potrzebach partnera.

Źródło: sosrodzice.pl

Ranking zamienników Najlepsze produkty - ciąża

Pregna PLUS

4.9416 opinii:
Pregna PLUS to suplement diety dedykowany kobietom w okresie ciąży i karmienia piersią. Bogaty...
Zobacz ofertę

Calcium 300

4.899 opinii:
Calcium 300 to suplement diety w ostaci tabletek musujących. Stosowany w objawowym leczeniu...
Zobacz ofertę

Mumomega kapsułki

4.8312 opinii:
Mumomega to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Produkt jest polecany do stosowania jako...
Zobacz ofertę

Inofolic

4.836 opinii:
Inofolic to suplement diety w postaci proszku, który zawiera kwas foliowy...
Zobacz ofertę

Slow-Mag B6

4.810 opinii:
Slow-Mag B6 to lek dostępny w postaci tabletek. Preparat w szczególności...
Zobacz ofertę

Mustela Maternite serum korygujące rozstępy

4.717 opinii:
Mustela Maternite serum korygujące rozstępy przeznaczone jest do korygowania już istniejących...
Zobacz ofertę

prOVag żel

4.717 opinii:
Wyrób medyczny prOVag żel to preparat do higieny intymnej, o...
Zobacz ofertę

Feminella Vagi C

4.676 opinii:
Tabletki dopochwowe Feminella Vagi C to leczniczy wyrób medyczny stosowany pomocniczo w...
Zobacz ofertę

Biofer FOLIC

4.6517 opinii:
Biofer FOLIC to suplement diety dostępny w postaci tabletek. Preparat został stworzony z myślą o...
Zobacz ofertę

Mamarin

4.56 opinii:
Mamarin to suplement diety dostępny w postaci tabletek. Produkt jest polecany do stosowania przez...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.