Wszystko, co musisz wiedzieć o delikatnej skórze małych dzieci

Wszystko, co musisz wiedzieć o delikatnej skórze małych dzieci

Pielęgnacja delikatnej skóry dziecka nie jest łatwym zadaniem. Stanowi niemałe wyzwanie szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców, dlatego warto poznać jej sekrety, by codzienna opieka nad niemowlęciem nie była przyczyną frustracji.

Specjaliści z Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przekonują, że ważnym aspektem codziennej pielęgnacji powinno być badanie skóry dziecka, ponieważ taka praktyka może dostarczyć wielu cennych informacji ułatwiających wczesne wykrycie dziecięcych dolegliwości. Warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas zmiany pieluszki i kąpieli, by w porę wykryć pierwsze oznaki kłopotów dermatologicznych malucha.

Na co zwrócić uwagę, oglądając skórę dziecka?

Podczas zmiany pieluszki oraz zabiegów pielęgnacyjnych należy dokładnie obejrzeć skórę dziecka, szczególnie w okolicy pieluszkowej, ponieważ miejsca intymne malucha są najbardziej narażone na zmiany skórne. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, zwróć uwagę na ich umiejscowienie oraz liczbę wykwitów. Ważne jest również ich rozmieszczenie – symetryczne może świadczyć o łuszczycy, asymetryczne bywa oznaką grzybicy skóry gładkiej, a jednostronne obserwuje się, m.in. w półpaścu. Nie bez znaczenia jest oczywiście kolor zmian skórnych, ich rodzaj (płaskie lub wypukłe), a także powierzchnia (gładkie lub szorstkie). Domowe badanie skóry dziecka powinno obejmować również owłosioną część ciała malucha, czyli główkę. Ważne jest też sprawdzenie jamy ustnej, paznokci i narządów płciowych.

Zmiany skórne w okolicy pieluszkowej

Dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz z Katedry i Kliniki Dermatologii poznańskiego UM podkreśla, że obecność zmian skórnych w okolicy pieluszkowej może wskazywać na kilka chorób dermatologicznych. Najczęstszymi dolegliwościami dającymi objawy w częściach ciała ukrytych pod pieluszką jest pieluszkowe zapalenie skóry oraz łojotokowe zapalenie skóry. Obie choroby są związane z wtórnym zakażeniem wywołanym drożdżakiem, który doskonale rozwija się w okolicach pieluszkowych ze względu na panującą tam wilgotność i temperaturę. Warto wiedzieć, że PZS (pieluszkowe zapalenie skóry) dotyczy zazwyczaj okolic narządów płciowych dziecka, pachwin oraz pośladków i objawia się zmianami rumieniowo-złuszczającymi, którym mogą towarzyszyć drobne, okrągłe plamy. Z kolei łojotokowe zapalenie skóry charakteryzują zmiany zapalne pokryte łuską. Nieprawidłowości pojawiają się przede wszystkim w okolicach fałdów skórnych (zgięć stawowych), okolic pieluszkowych i głowy owłosionej.

Czym pielęgnować skórę niemowlęcia?

Specjalistki z poznańskiego Uniwersytetu Medycznego radzą, by skórę dziecka pielęgnować oliwkami dla niemowląt, olejami mineralnymi oraz emolientami.

  • Oliwki dla niemowląt – produkty na bazie parafiny (oleju mineralnego); warto wybierać produkty apteczne, które zostały wyprodukowane z czystego i przebadanego oleju. Najlepiej aplikować je po kąpieli, na jeszcze wilgotną skórę. Dobrze nawilżają i chronią ciało przed podrażnieniami. Można nakładać je przy każdej zmianie pieluszki.
  • Oleje mineralne – oczyszczone węglowodory uzyskiwane w procesie destylacji ropy naftowej. Podobnie jak w przypadku oliwek, trzeba zadbać o ich jakość oraz sprawdzić pochodzenie. Przydadzą się w czasie kąpieli lub zaraz po niej. Trzeba wiedzieć, że działają krótko, dlatego skóra w ciągu dnia wymaga dodatkowego nawilżania.
  • Emolienty – preparaty natłuszczające, pozostawiające warstwę okluzyjną (film), która ogranicza odparowywanie wody z naskórka. Sprawiają, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale również bardziej gładka i miękka. Emolienty przeznaczone do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka są wzbogacone o substancje nawilżające, które dodatkowo wiążą wodę w naskórku.

Trzeba pamiętać, by używać sprawdzonych produktów wysokiej jakości, które zostały dokładnie przebadane. Dzięki temu unikniemy alergii skórnych i innych podrażnień delikatnej skóry malucha. Warto wiedzieć, że produkty do pielęgnacji niemowląt nie powinny zawierać substancji zapachowych oraz konserwantów. Agresywne dodatki mogą wywołać podrażnienia wrażliwej skóry dziecka.

Krem Sudocrem – niezbędnik każdej mamy

Wiele podrażnień skóry dziecka wymaga natychmiastowej reakcji rodziców, dlatego warto mieć zawsze pod ręką preparaty, które pomogą poradzić sobie ze zmianami skórnymi. Absolutnym minimum są hipoalergiczne chusteczki nawilżane oraz krem Sudocrem (http://www.sudocrempolska.pl/). Ten antyseptyczny preparat chroni przed problemami skórnymi i jest szczególnie polecany do pielęgnacji skóry niemowląt, ponieważ pozwala uniknąć pieluszkowego zapalenia skóry oraz łagodzi inne zmiany dermatologiczne. Krem Sudocrem zawiera bowiem alkohol benzylowy o działaniu odkażającym oraz tlenek cynku o właściwościach osłaniających i ściągających. Działa łagodząco i ochronnie na skórę, tworzy barierę zabezpieczającą skórę przed drażniącymi czynnikami (np. moczem w przypadku odpieluszkowego odparzenia skóry u niemowląt), co zapobiega nawrotom objawów.

Mimo że pielęgnacji dziecka nie jest łatwym zadaniem, odpowiednio przygotowany i doświadczony rodzic z pewnością sprosta temu wyzwaniu. Przede wszystkim warto pamiętać o regularnym badaniu skóry dziecka oraz o natychmiastowym reagowaniu na pojawiające się zmiany. Dzięki temu maleństwo uniknie wielu nieprzyjemnych dolegliwości.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.