Jak pielęgnować skórę dziecka?

Jak pielęgnować skórę dziecka?

Dodano: 28-02-2018

skóra

Pielęgnacja skóry niemowląt i małych dzieci to nie lada zadanie dla każdego rodzica. Warto mieć na uwadze, że skóra dziecka to jeden z ważniejszych dla niego narządów zmysłu. To właśnie przez skórę niemowlak odbiera wszystkie bodźce zewnętrzne, tym samym poznając świat. Dotyk rodziców zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa, jak i ułatwia uspokojenie się. Niezwykle istotne są kosmetyki, które stosujemy w pierwszych miesiącach i latach życia dziecka. O czym warto pamiętać, przy pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka?

Potrzeby dziecka i pielęgnacja

By odpowiednio zadbać o skórę dziecka, należy pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji skóry. Malucha należy regularnie kąpać, a ze względu na delikatną skórę do kąpieli dobrze jest dodawać olejek. Dzięki temu mycie to będzie miało nie tylko działanie czyszczące, ale także i pielęgnujące. Jednym z ważniejszych kosmetyków przeznaczonych do kąpieli dziecka jest łagodny szampon — wybieramy tylko te dla przeznaczone dla niemowląt. Prócz podstawowego olejku i delikatnego szamponu, rodzice potrzebują także kremu, mleczka i pudru. Oczywiście kosmetyków tych nie używamy w tym samym czasie, tylko dostosowujemy je do potrzeb i aktualnie wykonywanych czynności pielęgnacyjnych przy dziecku.

Odparzenia

Skóra dziecka jest o wiele cieńsza i delikatniejsza, niż skóra osoby dorosłej. Tym samym kupowanie kosmetyków dla niemowląt powinno być szczególnie przemyślane — należy wybierać sprawdzone miejsca, jak i marki, których kosmetyki nie mają w składzie czynników drażniących i są przeznaczone dla dzieci. Dobrym pomysłem są zakupy w sklepach online, gdzie w jednym miejscu znajdują się różnorodne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji niemowląt np. https://m.emag.pl/kremy-i-balsamy-dla-niemowlat-i-dzieci/c

Odparzenia pieluszkowe są częstym problemem ze względu na delikatną skórę niemowlaków i nieodpowiednią pielęgnację. Należy pamiętać, by regularnie myć pupę malucha (np. przecierając wilgotnymi chusteczkami okolice rodnych), a także zwrócić uwagę na zapewnienie przepływu powietrza latem i w ciepłe dni — wtedy dziecko szczególnie narażone jest na odparzenia.

Ciemieniucha 

Ciemieniucha to żółtawe bądź żółto-brązowe strupki, które pojawiają się na głowie dziecka. Jeśli u naszego dziecka wystąpi ten problem, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację głowy. Przed pierwszą kąpielą warto posmarować głowę dziecka oliwką, a potem dokładnie ją zmyć w czasie kąpieli. Po każdym myciu włosy dziecka należy dokładnie wyczesać. Czynniki, które mają ogromny wpływ na wyleczenie ciemieniuchy to odpowiednia higiena, szybkie podjęcie działania oraz nawilżanie głowy dziecka.

Pielęgnacja dostosowana do pory roku

Pielęgnacja skóry niemowląt jest też uzależniona od pory roku. Zimą należy wybierać tłuste kremy, które odpowiednio zabezpieczą delikatną skórę dziecka przed mrozem. Smarujemy twarz pociechy pamiętając o uszach i nosie. Latem należy korzystać z kosmetyków, które chronią przed promieniami UV.

Dbając o skórę dziecka należy pamiętać o regularności i zdrowym rozsądku. Wybieramy kosmetyki przeznaczone dla delikatnej skóry dziecka i pamiętajmy o specyficznych potrzebach niemowlaka. Jego wrażliwa i sucha skóra potrzebuje przede wszystkim porządnego nawilżenia i natłuszczenia, dzięki czemu powstaje warstwa ochronna. Pielęgnacja dziecka powinna być dostosowana także do najczęstszych problemów - takich, jak odparzenia, czy ciemieniucha. Odpowiednia higiena, stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt i pielęgnacja dostosowana do warunków atmosferycznych pozwoli uporać się z każdą przypadłością. Skóra to dla dziecka jeden z najważniejszych narządów zmysłów. Do rodziców należy zadbanie o jego odpowiednią kondycję i zdrowie. 

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.