Atopowe zapalenie skóry – jak pielęgnować bardzo suchą i wrażliwą skórę?

Atopowe zapalenie skóry – jak pielęgnować bardzo suchą i wrażliwą skórę?

emolienty skóra sucha atopia azs

Skąd się bierze AZS?

W skrócie atopowe zapalnie skóry to nieprawidłowa odpowiedź organizmu na różne czynniki – alergeny. Nieprawidłowość ta wynika z nadmiernego produkowania przeciwciał IgE, które są skierowane przeciwko tym alergenom. Nadmierna suchość skóry będąca cechą charakterystyczną AZS jest efektem nieprawidłowej syntezy lipidów w naskórku. Przez to naturalna bariera ochronna skóry jest stale uszkodzona oraz następuje znaczna utrata wody z naskórka.

Z pewnością atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne. Jeżeli u któregokolwiek z rodziców występuje ta choroba, istnieje duże prawdopodobieństwo, że również dzieci zachorują. Jeżeli oboje rodzice mają AZS, wówczas to prawdopodobieństwo sięga nawet 80%. Obserwacje wskazują, że na atopowe zapalenie skóry znacznie częściej chorują kobiety, niż mężczyźni.

Wydaje się, że duży wpływ na wystąpienie AZS ma również miejsce zamieszczania, klimat i środowisko. Ryzyko zachorowania jest wyższe u osób żyjących w krajach rozwiniętych, w dużych miastach (w szczególności tych o dużym zanieczyszczeniu powietrza), a także w zimnym klimacie.

Pielęgnacja

Na atopowe zapalenie skóry nie odnaleziono jeszcze skutecznego lekarstwa przede wszystkim ze względu na fakt, że przyczyny AZS nie są do końca poznane, a więc choroba ta może mieć różne podłoże. Osoby z atopowym zapaleniem skóry muszą przewiązywać szczególną uwagę do pielęgnacji chorej skóry poprzez jej częste nawilżanie i natłuszczanie. Stosowanie odpowiednich preparatów (emolientów) znacząco poprawia wygląd skóry i minimalizuje swędzenie.

Jednym z preparatów polecanym przy atopowym zapaleniu skóry jest BEPANTHEN® Sensiderm KREM. Preparat ten przede wszystkim łagodzi chora skórę. Jego działanie polega na zmniejszaniu swędzenia oraz zaczerwienienia skóry. W swoim składzie BEPANTHEN® Sensiderm zawiera lipidy LLT, które swoją struktura imitują lipidy występujące naturalnie w naskórku. Dzięki temu krem tworzy barierę chroniąca przed utratą wody. W składzie znajdują się również naturalne lipidy pielęgnacyjne, które zapewniają optymalne nawilżenie podrażnionej i suchej skórze. Natomiast dekspantenol (prowitamina B5) pobudza naturalne mechanizmy nawadniania skóry oraz stwarza sprzyjające warunki do naturalnego procesu regeneracji naskórka.

Objawy atopowego zapalenia skóry z upływem czasu i wiekiem mogą stawać się coraz mniej dokuczliwe, a choroba może ulec wyciszeniu i przejść w fazę bezobjawową. Osoby cierpiące na AZS nie mogą zapominać o odpowiedniej pielęgnacji skóry poprzez stosowanie preparatów natłuszczających w szczególności po kontakcie z wodą (po prysznicu, kąpieli, basenie).

Ranking zamienników Najlepsze produkty - azs

Allergoff Emulsja hipoalergiczna do mycia ciała

5.07 opinii:
Allergoff Emulsja hipoalergiczna do mycia ciała to preparat pielęgnacyjny do mycia ciała,...
Zobacz ofertę

Alantan Plus Maść

4.9314 opinii:
Alantan Plus to lek w postaci maści, który dedykowany jest osobom z problemami...
Zobacz ofertę

Ozonella

4.888 opinii:
Ozonella to kosmetyk w postaci płynu na bazie oliwy z oliwek, zawierający ozon. Produkt Ozonella...
Zobacz ofertę

Pilarix

4.7311 opinii:
Krem Pilarix to specjalistyczny preparat przeznaczony do pielęgnacji skóry...
Zobacz ofertę

Mediderm krem

4.717 opinii:
Mediderm to kosmetyczny wyrób medyczny dostępny w postaci kremu do stosowania...
Zobacz ofertę

Alantan Maść

4.710 opinii:
Maść Alantan słynie z silnego działania kojącego. Niniejszy produkt leczniczy stosowany jest w...
Zobacz ofertę

Oceanic Oillan med+ emulsja natłuszczająca do kąpieli

4.676 opinii:
Oceanic Oillan med+ emulsja natłuszczająca do kąpieli dermatologicznej przeznaczona jest dla...
Zobacz ofertę

Żel rokitnikowy Dr Duda

4.676 opinii:
Żel rokitnikowy Dr Duda to preparat, w którego składzie znajdują się następujące...
Zobacz ofertę

LINODERM OMEGA

4.615 opinii:
LINODERM OMEGA to dermokosmetyk dostępny w postaci kremu. Produkt ten jest przeznaczony dla...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.