Sposoby na migrenę – jak z nią walczyć i jak się przed nią ustrzec?

Sposoby na migrenę – jak z nią walczyć i jak się przed nią ustrzec?

ból głowy migrena

Migrena jest zmorą wielu ludzi. Nęka przede wszystkim kobiety i bardzo utrudnia im życie. Najczęściej jest skutkiem stresu – szybsze tempo życia, wiele zadań do wykonania oraz konieczność trzymania się nieprzekraczalnych terminów sprawia, że mamy coraz mniej czasu na relaks i coraz więcej powodów do odczuwania bólu głowy. Charakterystycznymi dla migreny objawami są także: światłowstręt, zaburzenia łaknienia, uczucie pulsowania w głowie, nudności... Jak walczyć z migreną i w jaki sposób można zapobiec jej wystąpieniu?

MIGRENA – PIERWSZE SYGNAŁY

Migreny mogą mieć podłoże dziedziczne – to znaczy że, jeśli u kogoś w rodzinie występował taki problem, najprawdopodobniej dotknie on również innych członków tej rodziny. 

Nie wiadomo co dokładnie je prowokuje – może to być wiele różnych czynników, dlatego warto poczynić własne obserwacje, by móc następnym razem zapobiegać pojawieniu się bólu. Na niektóre osoby źle działa czerwone wino, u innych migrena pojawia się na skutek długiego przebywania w zbyt dusznym pokoju lub pomieszczeniu wypełnionym nieprzyjemnym zapachem (na przykład benzyny). Atak migrenowy może być skutkiem spędzenia kilku godzin przed ekranem komputera, albo reakcją na zmianę pogody (przede wszystkim ciśnienia atmosferycznego). 

MIGRENA – JAK JEJ ZAPOBIEGAĆ?

Czy jest jakiś sposób, by zapobiec pojawieniu się migreny? Przede wszystkim, po każdym jej pojawieniu się musimy przeanalizować poprzednią dobę – w końcu powtarzający się czynnik stanie się odpowiedzią na pytanie, co ją wywołuje. Starajmy się unikać owej rzeczy – na przykład przebywania w dusznym pomieszczeniu. Wiadomo, że nie wszystkie czynniki dadzą się wyeliminować (jaki mamy wpływ na pogodę?), jednak zróbmy wszystko, co tylko się da, by nie dopuścić do pojawienia się migreny. Jest o tyle uciążliwa, że może trwać tylko 4 godziny, lecz może nas nękać nawet 3 dni. 

MIGRENA – JAK JĄ WYLECZYĆ?

Ataki migreny są uciążliwe i często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Mimo wszystko nie ma jeszcze jednego, w 100% skutecznego specyfiku, który możemy zażyć, aby poradzić sobie z migreną. W miarę skuteczne wydają się być leki z grupy tryptanów – przede wszystkim sumatryptan, który dostępny jest na receptę. 

Już po wystąpieniu pierwszych objawów należy po prostu wziąć tabletkę przeciwbólową i zamknąć się w przewietrzonym, zaciemnionym pomieszczeniu. Na czoło warto położyć zimny kompres, który nieco złagodzi ból, a na skroniach – sposobem naszych babć – można ułożyć plasterki cytryny lub ziemniaka. 

Dobre skutki przynosi leczenie zapachami – warto zakupić lecznicze olejki eteryczne i wdychać zapach bazylii ze skropionej nim chusteczki, a także mięty pieprzowej, z której olejek możemy wetrzeć w skronie oraz kark. Warto również pić napary ziołowe. Najlepsze to:

- miłorząb
- melisa
- kozłek lekarski
- rumianek
- złocień maruna

Jeśli bóle głowy są bardzo dotkliwe, a migreny częste, długie i nadzwyczaj męczące, warto skonsultować się z lekarzem, który przepisze leki i wyśle na dodatkową, leczniczą terapię – na przykład akupunkturę, czy techniki relaksacyjne.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - migrena

Ascodan

4.836 opinii:
Tabletki Ascodan to lek wskazany do stosowania w przypadku dolegliwości...
Zobacz ofertę

ASPIRIN C

4.514 opinii:
Aspirin C to lek wykorzystywany w celu objawowego leczenia dolegliwości bólowych...
Zobacz ofertę

POLOPIRYNA MAX

4.3918 opinii:
Polopiryna MAX jest lekiem i działaniu przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym oraz...
Zobacz ofertę

NUROFEN ULTRA FORTE

4.2914 opinii:
Nurofen Ultra Forte jest lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym....
Zobacz ofertę

NUROFEN

4.2623 opinii:
Nurofen jest lekiem przeciwbólowym w postaci tabletek powlekanych, który sprawdza...
Zobacz ofertę

IBUM

4.2520 opinii:
Ibum to lek zawierający ibuprofen – substancję czynną z grupy niesteroidowych...
Zobacz ofertę

EXCEDRIN MIGRASTOP

4.2218 opinii:
Excedrin Migrastop to lek, którego stosowanie jest zalecane w doraźnym leczeniu...
Zobacz ofertę

EFFERALGAN VITAMIN C

4.215 opinii:
Efferalgan Vitamin C jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Można go stosować...
Zobacz ofertę

Metafen

4.1932 opinii:
Metafen jest lekiem w postaci tabletek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz...
Zobacz ofertę

IBUPROM

4.139 opinii:
Tabletki Ibuprom to lek działający przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.