Sposoby na migrenę – jak z nią walczyć i jak się przed nią ustrzec?

Sposoby na migrenę – jak z nią walczyć i jak się przed nią ustrzec?

ból głowy migrena

Migrena jest zmorą wielu ludzi. Nęka przede wszystkim kobiety i bardzo utrudnia im życie. Najczęściej jest skutkiem stresu – szybsze tempo życia, wiele zadań do wykonania oraz konieczność trzymania się nieprzekraczalnych terminów sprawia, że mamy coraz mniej czasu na relaks i coraz więcej powodów do odczuwania bólu głowy. Charakterystycznymi dla migreny objawami są także: światłowstręt, zaburzenia łaknienia, uczucie pulsowania w głowie, nudności... Jak walczyć z migreną i w jaki sposób można zapobiec jej wystąpieniu?

MIGRENA – PIERWSZE SYGNAŁY

Migreny mogą mieć podłoże dziedziczne – to znaczy że, jeśli u kogoś w rodzinie występował taki problem, najprawdopodobniej dotknie on również innych członków tej rodziny. 

Nie wiadomo co dokładnie je prowokuje – może to być wiele różnych czynników, dlatego warto poczynić własne obserwacje, by móc następnym razem zapobiegać pojawieniu się bólu. Na niektóre osoby źle działa czerwone wino, u innych migrena pojawia się na skutek długiego przebywania w zbyt dusznym pokoju lub pomieszczeniu wypełnionym nieprzyjemnym zapachem (na przykład benzyny). Atak migrenowy może być skutkiem spędzenia kilku godzin przed ekranem komputera, albo reakcją na zmianę pogody (przede wszystkim ciśnienia atmosferycznego). 

MIGRENA – JAK JEJ ZAPOBIEGAĆ?

Czy jest jakiś sposób, by zapobiec pojawieniu się migreny? Przede wszystkim, po każdym jej pojawieniu się musimy przeanalizować poprzednią dobę – w końcu powtarzający się czynnik stanie się odpowiedzią na pytanie, co ją wywołuje. Starajmy się unikać owej rzeczy – na przykład przebywania w dusznym pomieszczeniu. Wiadomo, że nie wszystkie czynniki dadzą się wyeliminować (jaki mamy wpływ na pogodę?), jednak zróbmy wszystko, co tylko się da, by nie dopuścić do pojawienia się migreny. Jest o tyle uciążliwa, że może trwać tylko 4 godziny, lecz może nas nękać nawet 3 dni. 


Może zainteresuje Cię również: "Jak szukać przyczyn bólu głowy?"


MIGRENA – JAK JĄ WYLECZYĆ?

Ataki migreny są uciążliwe i często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Mimo wszystko nie ma jeszcze jednego, w 100% skutecznego specyfiku, który możemy zażyć, aby poradzić sobie z migreną. W miarę skuteczne wydają się być leki z grupy tryptanów – przede wszystkim sumatryptan, który dostępny jest na receptę. Można także rozważyć skorzystnie z jednej z innowacyjnych metod leczenia bólu.

Już po wystąpieniu pierwszych objawów należy po prostu wziąć tabletkę przeciwbólową i zamknąć się w przewietrzonym, zaciemnionym pomieszczeniu. Na czoło warto położyć zimny kompres, który nieco złagodzi ból, a na skroniach – sposobem naszych babć – można ułożyć plasterki cytryny lub ziemniaka. 

Dobre skutki przynosi leczenie zapachami – warto zakupić lecznicze olejki eteryczne i wdychać zapach bazylii ze skropionej nim chusteczki, a także mięty pieprzowej, z której olejek możemy wetrzeć w skronie oraz kark. Warto również pić napary ziołowe. Najlepsze z nich o:

– miłorząb japoński, który dodatkowo przyczyni się do usprawnienia krążenia krwi,
– melisa, która wykazuje dodatkowo działanie uspokajające,
– kozłek lekarski, który wspomoże organizm w trudnościach z zasypianiem,
– rumianek, który sprzyja także walkę z problemami trawiennymi.


Przeczytaj także: "Domowe sposoby na ból głowy"


Jeśli bóle głowy są bardzo dotkliwe, a migreny częste, długie i nadzwyczaj męczące, warto skonsultować się z lekarzem, który przepisze leki i wyśle na dodatkową terapię – na przykład akupunkturę, czy techniki relaksacyjne, które dodatkowo pomogą zapanować nad stresem.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - migrena

Ascodan

4.810 opinii:
Tabletki Ascodan to lek wskazany do stosowania w przypadku dolegliwości...
Zobacz ofertę

Ibuprofen

4.717 opinii:
Ibuprofen to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek drażowanych. Wskazaniem do ich...
Zobacz ofertę

NUROFEN

4.3928 opinii:
Nurofen jest lekiem przeciwbólowym w postaci tabletek powlekanych, który sprawdza...
Zobacz ofertę

POLOPIRYNA MAX

4.3918 opinii:
Polopiryna MAX jest lekiem i działaniu przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym oraz...
Zobacz ofertę

Nurofen Ultra Forte (Nurofen Express Forte)

4.3918 opinii:
Nurofen Ultra Forte jest lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym...
Zobacz ofertę

EXCEDRIN MIGRASTOP

4.3222 opinii:
Excedrin Migrastop to produkt leczniczy w postaci tabletek powlekanych do stosowania podczas...
Zobacz ofertę

IBUM

4.2921 opinii:
Ibum to lek zawierający ibuprofen – substancję czynną z grupy niesteroidowych...
Zobacz ofertę

POLOPIRYNA C plus

4.2722 opinii:
Lek Polopiryna C Plus dostępny jest w formie musującego proszku o smaku cytrynowym. Ma działanie...
Zobacz ofertę

Voltaren Express

4.2711 opinii:
Voltaren Express to produkt leczniczy w postaci kapsułek miękkich o działaniu przeciwzapalnym i...
Zobacz ofertę

Metafen

4.2437 opinii:
Metafen jest lekiem w postaci tabletek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.