TOP 10 najpopularniejszych produktów przeciwbólowych

TOP 10 produktów przeciwbólowych – Apap, Ibuprom, Pyralgina – przegląd

Dodano: 29-04-2019

Czas czytania: 8 minut

bóle menstruacyjne ból mięśni ból głowy paracetamol ibuprofen przeciwzapalne przeciwbólowe

Ból zazwyczaj pojawia się zazwyczaj w najmniej spodziewanym momencie. Dezorganizuje plany i utrudnia normalne funkcjonowanie. Szkoda życia, aby walczyć z nim metodą prób i błędów. Poznaj TOP 10 produktów przeciwbólowych i wybierz dla siebie najlepszy.
 

Spis treści:

Typ produktu

lek

Postać

tabletki powlekane

Wskazania

– lek przeznaczony jest do przyjmowania przez osoby dorosłe i dzieci w wieku > 12 lat;

– produkt leczniczy można stosować w przypadku gorączki oraz bólu różnego pochodzenia, jak np. ból głowy, ból gardła, bóle mięśni, bóle menstruacyjne czy nerwobóle.

Substancja czynna leku

1 tabletka powlekana zawiera: paracetamol (500 mg)

Dawkowanie

– zazwyczaj stosowaną dawką dla osób dorosłych jest 3-4x na dobę po 1-2 tabletki;

– maksymalną dawką dobową dla osóļ dorosłych jest 8 tabletek. Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować czterogodzinną przerwę.

Cena 1 opakowania

7,37-13,37 zł* (24 tabletki)

Podmiot odpowiedzialny

US Pharmacia

Ulotka

Apap – ulotka

Apap tabletki przeciwbólowe


Może zainteresuje Cię również: APAP i po bólu


Typ produktu

lek

Postać

tabletki musujące

Wskazania

– niniejszy lek może być przyjmowany przez osoby dorosłe i dzieci w wieku powyżej 12 lat;

– wskazaniem do jego stosowania są zarówno bóle o różnej etiologii, jak np. ból głowy (w tym migrenowy ból głowy), ból towarzyszący miesiączkowaniu, bóle zębów, bóle reumatyczne, jak również gorączka i kaszel;

– zawarta w kompozycji leku kofeina intensyfikuje działanie przeciwbólowe paracetamolu, a kodeina wykazuje dodatkowe działanie przeciwkaszlowe.

Substancja czynna leku

lek złożony. 1 tabletka musująca zawiera: paracetamol (500 mg), fosforan kodeiny (8 mg) oraz kofeinę (30 mg).

Dawkowanie

– o ile lekarz nie zaleci inaczej, w przypadku osób dorosłych stosuje się do 4x na dobę po 1-2 tabletki musujące, po uprzednim przyrządzeniu roztworu do picia;

– maksymalną dobową dawką leku dla osób dorosłych jest 8 tabletek, z zachowaniem sześciogodzinnej przerwy pomiędzy kolejnymi dawkami.

Cena 1 opakowania

18,16 - 18,99 zł* (24 tabletki)

Podmiot odpowiedzialny

Omega Pharma

Ulotka

Solpadeine – ulotka

Solpadeine tabletki przeciwbólowe

Typ produktu

lek

Postać

tabletki powlekane

Wskazania

– niniejszy lek zaliczany jest do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym oraz łagodzącym obrzęki;

– mogą stosować go dorośli oraz dzieci (po ukończeniu 12 lat);

– produkt leczniczy przeznaczony jest do doraźnego, krótkotrwałego przyjmowania;

– można po niego sięgnąć w przypadku wysokiej temperatury ciała oraz bólu o słabym i umiarkowanym nasileniu: bólu głowy, bólu zębów, nerwobólów, bólu towarzyszącemu menstruacji, a także bólu mięśni i stawów. 

Substancja czynna leku

1 tabletka powlekana zawiera: ibuprofen (400 mg)

Dawkowanie

– standardowym dawkowaniem dla osób dorosłych jest 3x na dobę po 1 tabletce. POmiędzy kolejnymi dawkami należy zachować czterogodzinny odstęp;

– nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej leku, tj. 3 tabletek.

 

Cena 1 opakowania

8,99-17,99 zł* (24 tabletki)

Podmiot odpowiedzialny

Reckitt Benckiser

Ulotka

Nurofen Forte – ulotka

Nurofen Forte tabletki przeciwbólowe


Przeczytaj też: Nurofen Forte – silniejszy brat Nurofenu


Typ produktu

lek

Postać

tabletki drażowane

Wskazania

– lek należący do NPLZ, o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym;

– preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat;

– lek ten znajduje zastosowanie w łagodzeniu bólu o średnim i niskim stopniu nasilenia. Można po niego sięgnąć w przypadku bólu głowy, bólu zęba, bólu menstruacyjnego czy bólu mięśni i stawów, a także dla obniżenia wysokiej temperatury ciała.

Substancja czynna leku

1 tabletka drażowana zawiera: ibuprofen (400 mg)

Dawkowanie

– o ile lekarz nie zaleci inaczej, stosuje się do 3x na dobę po 1 tabletce;

– maksymalną dawką dobową są 3 tabletki.

Cena 1 opakowania

9,46 - 15,28 zł* (24 tabletki)

Podmiot odpowiedzialny

US Pharmacia

Ulotka

Ibuprom Max – ulotka

Ibuprom Max tabletki przeciwbólowe


Sprawdź też: Ibuprom - dlaczego czasami może się wydawać, że nie działa?


Typ produktu

lek

Postać

tabletki dojelitowe

Wskazania

– produkt leczniczy należy do NLPZ, wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe;

– lek ten został opracowany z myślą o osobach dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat;

– można stosować go w przypadku bólu o lekkim i średnim nasileniu, w dolegliwościach przebiegających z gorączką, a także w chorobach, które wymagają przewlekłego stosowania dużych dawek kwasu acetylosalicylowego.

Substancja czynna leku

1 tabletka dojelitowa zawiera: kwas acetylosalicylowy (500 mg)

Dawkowanie

– o ile lekarz nie zaleci inaczej, rekomendowanym dawkowaniem dla osób dorosłych jest 2-3x na dobę po 1-2 tabletki;

– maksymalną dawką dobową dla osób dorosłych jest 6 tabletek.

Cena 1 opakowania

8,96 - 13,58 zł* (20 tabletek)

Podmiot odpowiedzialny

POLPHARMA

Ulotka

Polopiryna Max – ulotka

Polopiryna Max tabletki przeciwbólowe


Sprawdź też: Środki przeciwbólowe - ranking najlepszych produktów


Typ produktu

lek

Postać

tabletki

Wskazania

– lek wskazany jest do stosowania u osób dorosłych oraz młodzieży w wieku powyżej 16 lat;

– głównym przeznaczeniem stosowania produktu leczniczego jest uśmierzanie bólu głowy, jednak można po niego sięgnąć także w przypadku bólu innego pochodzenia, o średnim nasileniu.

Substancja czynna leku

1 tabletka zawiera: kwas acetylosalicylowy (300 mg), etenzamid (100 mg) oraz kofeinę (50 mg)

Dawkowanie

– o ile lekarz nie zaleci inaczej, wskazana dawka jednorazowa dla osób dorosłych to 1-2 tabletki. Dawkę tę można powtórzyć po upływie ośmiu godzin;

– nie należy przyjmować leku w ilości większej, niż 6 tabletek na dobę.

Cena 1 opakowania

6,88 - 9,20 zł* (30 tabletek)

Podmiot odpowiedzialny

POLPHARMA

Ulotka

Etopiryna – ulotka

Etopiryna tabletki przeciwbólowe

Typ produktu

lek

Postać

saszetki z granulatem do sporządzania roztworu doustnego

Wskazania

– lek ten został opracowany z myślą wyłącznie o osobach dorosłych;

– preparat należy do leków NLPZ o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i obniżającym gorączkę;

– lek ten przyjmuje się krótkotrwale, w objawowym leczeniu ostrego bólu, o niskiej i średniej intensywności. MOżna po niego sięgnąć w przypadku bólu głowy, bólu zęba, bólu mięśni czy bólu menstruacyjnego.

Substancja czynna leku

1 saszetka zawiera: deksketoprofen, w postaci deksketoprofenu z trometamolem (25 mg)

Dawkowanie

– osobom dorosłym zaleca się stosować do 3 saszetek granulatu na dobę, po uprzednim rozpuszczeniu zawartości saszetki w szklance wody;

– maksymalną dawką dobową są 3 saszetki leku

Cena 1 opakowania

22,17 - 27,80 zł* (20 saszetek)

Podmiot odpowiedzialny

Berlin-Chemie

Ulotka

Dexak SL – ulotka

Dexak SL lek przeciwbólowy

Typ produktu

lek

Postać

żel

Wskazania

– preparat przeznaczony jest do stosowania przez osoby pełnoletnie;

– żel należy do leków z grupy NLPZ, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Stosuje się go miejscowo na skórę;

– wskazaniami do stosowania leki są wszelkie tępe urazy, jak stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, naciągnięcie mięśni i stawów;

– żel może być również stosowany w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów oraz w leczeniu reumatyzmu pozastawowego.

Substancja czynna leku

1 g żelu zawiera: etofenamat (100 mg)

Dawkowanie

– w przypadku, jeśli lekarz nie zaleci inaczej, jednorazowo nakłada się 5-10 cm pasek żelu na skórę w miejscu występowania bólu. Żel należy wcierać w skórę aż do jego całkowitego wchłonięcia. Powtarzać czynność 3-4x na dobę;

– maksymalną dawką dobową produktu leczniczego są 4 aplikacje; 

– okres stosowania żelu wynosi zazwyczaj 2-4 tygodnie.

Cena 1 opakowania

14,72 - 23,10 zł* (50 g)

Podmiot odpowiedzialny

Mylan Healthcare

Ulotka

Traumon – ulotka

Traumon żel przeciwbólowy 

Typ produktu

lek

Postać

tabletki

Wskazania

– stosowanie tego leku rekomenduje się osobom dorosłym;

– preparat należy do nieopioidowych leków przeciwbólowych. Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a także rozkurczające wobec mięśni gładkich;

– lek można przyjmować w przypadku bólu o wysokim stopniu nasilenia oraz gorączki, gdy zastosowanie innych środków jest nieskuteczne bądź niewskazane.

Substancja czynna leku

1 tabletka zawiera: sól sodową metamizolu (500 mg)

Dawkowanie

– dawka jednorazowa dla osób dorosłych w bólu i gorączce wynosi 1-2 tabletki. Wielkość tej dawki zależy od stopnia nasilenia dolegliwości oraz indywidualnej wrażliwości na metamizol;

– dawka dobowa maksymalna to 6 tabletek.

Cena 1 opakowania

12,44 - 18,16 zł* (20 tabletek)

Podmiot odpowiedzialny

POLPHARMA

Ulotka

Pyralgina – ulotka

Pyralgina tabletki przeciwbólowe

Typ produktu

lek

Postać

tabletki powlekane

Wskazania

– lek należy do grupy NLPZ, wykazuje działanie i przeciwzapalne;

– wskazaniami do jego stosowania są bóle menstruacyjne oraz łagodny i średni ból innego pochodzenia, jak ból zębów czy bóle mięśniowo-szkieletowe.

Substancja czynna leku

1 tabletka powlekana zawiera: deksibuprofen (200 mg)

Dawkowanie

– w uśmierzaniu bólu towarzyszącemu bolesnym miesiączkom stosuje się do 3x na dobę po 1 tabletce bądź 2x na dobę po 2 tabletki;

– w łagodzeniu bólu o słabym i średnim nasileniu przyjmuje się 3x na dobę po 1 tabletce:

– maksymalną dawką dobową niniejszego preparatu jest 6 tabletek.

Cena 1 opakowania

5,89 - 11,50 zł* (10 tabletek)

Podmiot odpowiedzialny

Biofarm

Ulotka

Seractil – ulotka

Seractil tabletki przeciwbólowe

Wnioski

Ból nie jest przyjemny, ale to ważna reakcja organizmu świadcząca o tym, że coś jest z nim nie tak (1). Przedstawiony tutaj zestaw produktów jest przeglądem 10 najpopularniejszych środków przeciwbólowych, o które najczęściej pytają w aptekach nasi rodacy. 
  • Nietrudno zauważyć, że wszystkie z nich są lekami. To leki OTC, dostępne bez recepty.
  • Wskazaniami do stosowania preparatów z powyższego zestawienia są przede wszystkim dolegliwości bólowe o różnym stopniu nasilenia. Uśmierzają łagodny ból (np. Apap, Dexak SL czy Seractil), średni (np. Ibuprom Max, Polopiryna Max, Etopiryna), a nawet silny i dokuczliwy (Pyralgina).
  • Szeroki wachlarz postaci farmaceutycznych leków daje możliwość wyboru formy odpowiedniej dla siebie – tabletki, drażetki, granulatu etc.
  • Substancjami czynnymi formulacji leków są najczęściej paracetamol, ibuprofen i kwas salicylowy. Każda z tych substancji posiada inną moc, mechanizm działania i punkt uchwytu w organizmie. 
    Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jest łagodny dla żołądka i nie powoduje dodatkowego podrażnienia błon śluzowych przewodu pokarmowego np. u osób z chorobą wrzodową. Może być stosowany w okresie ciąży.
    Ibuprofen należy do grupy leków NLPZ, wykazujących dodatkowo działanie przeciwzapalne.
    Kwas acetylosalicylowy to także lek z grupy NLPZ, a jego działanie antyagregacyjne jest chętnie wykorzystywane w lekach zapobiegających nadmiernemu krzepnięciu krwi.
    Trzeba zwrócić uwagę, że długotrwałe stosowanie powyższych leków grozi wystąpieniem skutków ubocznych w organizmie (2).
  • Należy pamiętać, aby zawsze stosować najniższe skuteczne dawki leków i trzymać się ściśle zaleceń lekarza prowadzącego. Dobrą praktyką jest czytanie ulotek dołączonych do opakowania.
  • Ceny preparatów z niniejszego zestawienia nie są wygórowane. Warto zaopatrzyć się zawczasu w opakowanie leku przeciwbólowego i przechowywać go w domowej apteczce. To jeden z najważniejszych jej elementów. Nie należy jednak przyjmować go po upływie terminu ważności.
  • Warto pamiętać o naturalnych sposobach i substancjach uśmierzających ból. Należą do nich m.in. kora wierzby, kurkuma, goździki, ciepło czy lód (3).
Pamiętaj! Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. 

BIBLIOGRAFIA
(1) https://www.webmd.com/fibromyalgia/qa/what-is-pain
(2) https://www.medicalnewstoday.com/articles/324572.php
(3) https://www.healthline.com/health/pain-relief/surprising-natural-pain-killers
 
*dane Ceneo 25.04.2019 r.

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.