Bez wątpienia każdy z nas doświadczył kiedyś nieprzyjemnego uczucia bólu i wszyscy poszukujemy sposobu na to, by go skutecznie zwalczyć. Do tego dochodzi odwieczny dylemat – co wybrać? Ibuprofen czy paracetamol? A może dobrym sposobem byłoby połączenie tych dwóch substancji czynnych? Właśnie takie rozwiązanie możemy znaleźć w tabletkach Metafen.

Dla kogo Metafen?

Tabletki Metafen wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Niniejszy produkt leczniczy dostępny jest bez recepty (lek OTC) i skierowany do szerokiego grona osób – zarówno dorosłych jak i dzieci, w wieku powyżej 12-ego roku życia.

Wskazaniami do przyjmowania tabletek Metafen są wysoka temperatura ciała, a także różnego rodzaju dolegliwości bólowe, jak m.in.:
bóle głowy (w tym migrena),
– bóle mięśni,
– bóle stawów,
bóle kręgosłupa,
– ból zęba,
– bolesne miesiączkowanie,
nerwobóle.

Jak działa Metafen?

Substancjami czynnymi zawartymi w formulacji leku są ibuprofen oraz paracetamol. Jedna tabletka Metafenu zawiera 200 mg ibuprofenu i 325 mg paracetamolu

Paracetamol i ibuprofen mają nieco inny mechanizm działania – obie substancje posiadają właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ibuprofen wykazuje dodatkowo działanie przeciwzapalne. Substancje te wpływają hamująco na aktywność innych enzymów na drodze reakcji bólowej i mają nieco inny punkt uchwytu w organizmie.

Połączenie działania powyższych substancji aktywnych pozwala na rozwinięcie większej mocy działania leku niż w przypadku stosowania różnych leków niezależnie, z zachowaniem odstępu czasowego.

Czy takie połączenie jest bezpieczne?

Jednoczesne przyjęcie leku z ibuprofenem oraz paracetamolem może zostać zastosowane w celu zmniejszenia gorączki oraz złagodzenia bólu w wymienionych wyżej przypadkach, założonych w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL). Warto jednak rozważyć konieczność przyjmowania takiego połączenia, gdyż unikanie stosowania leków bez potrzeby jest najbezpieczniejsze dla ludzkiego zdrowia.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że równoczesne zastosowanie połączenia substancji czynnych może wzmagać działania niepożądane leku w sytuacji, gdy ktoś zmaga się już z jakimiś dolegliwościami, jak np. choroby wątroby czy żołądka. 

Z tego względu tabletki Metafen należy stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty, a w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.

Co jeszcze na ból?

Jednymi z najbardziej znanych i najpopularniejszych wśród Polaków środków przeciwbólowych są Apap oraz Ibuprom. Zaletą tabletek Apap jest to, że nie podrażnia on błony śluzowej żołądka, może być także stosowany w razie dolegliwości bólowych u kobiet w ciąży. Tabletki Ibuprom mogą być przyjmowane w zwalczaniu stanu zapalnego w organizmie, będącego jedną z częstszych przyczyn bólu. W grupie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) znajdziemy także Nurofen oraz Nurofen Forte – oba produkty lecznicze oparte są na ibuprofenie; skutecznie zwalczają zarówno różnego pochodzenia ból i stan zapalny, jak również wysoką gorączkę.


 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - przeciwbólowe

Felogel (Feloran) 1%

5.08 opinii:
Felogel (Feloran) 1% to produkt leczniczy w postaci żelu wskazany do stosowania miejscowego...
Zobacz ofertę

Ibum Express

4.899 opinii:
Ibum Express to produkt leczniczy w postaci kapsułek miękkich o działaniu...
Zobacz ofertę

Żel Veral

4.888 opinii:
Żel Veral to lek przeznaczony do miejscowego leczenia uszkodzonych tkanek skóry. Żel...
Zobacz ofertę

Kopiryna

4.888 opinii:
Tabletki Kopiryna to preparat leczniczy zalecany do stosowania w razie dolegliwości...
Zobacz ofertę

Calpol

4.836 opinii:
Lek Calpol w postaci zawiesiny doustnej to preparat wykazujący działanie przeciwgorączkowe...
Zobacz ofertę

Voltaren Express Forte

4.789 opinii:
Voltaren Express Forte to produkt leczniczy w postaci kapsułek miękkich o działaniu obniżającym...
Zobacz ofertę

Altacet tabletki

4.7516 opinii:
Tabletki Altacet to produkt leczniczy do sporządzania roztworu, stosowanego miejscowo w celu...
Zobacz ofertę

Theraflu Extragrip

4.7311 opinii:
Theraflu Extragrip to lek dostępny w postaci proszku do sporządzenia roztworu doustnego, w...
Zobacz ofertę

Modafen Grip

4.717 opinii:
Modafen Grip to produkt leczniczy w postaci tabletek powlekanych, do stosowania w celu...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.