Innowacyjne sposoby leczenia bólu

Innowacyjne sposoby leczenia bólu

ból głowy

Ból jest jedną z tych rzeczy, które bez wątpienia utrudnia co0dzienne funkcjonowanie człowieka. Jak sobie z nim radzić? Poniższy tekst, prezentuje kilka alternatywnych sposobów leczenia chronicznego bólu.

Termoterapia, to nic innego jak leczenie ciepłem, które jest przekazywane do tkanek za pośrednictwem rozgrzanej parafiny lub poduszki. Taki zabieg poprawia ukrwienie, przyspiesza usuwanie produktów przemiany materii i mediatorów zapalenia, zmniejsza napięcie mięśni. Spośród wszystkich dostępnych metod termoterapii, wydaje się być fuidoterapia, której zastosowanie przynosi ulgę przede wszystkim w leczeniu bólów reumatycznych. Sam zabieg, polega na wsunięciu, dłoni, stóp do specjalnie do tego przeznaczonego urządzenia, które napełnia się ciepłym powietrzem, które z kolei wprawia w ruch znajdujące się wewnątrz granulki, które intensywnie masują dane miejsce. Zabieg trwa około kwadrans, a efekt odczuwalny jest już po 8, 10 sesjach.

Ostatnimi czasy, bardzo popularną metodą leczenia bólu jest laseroterapia, której wykorzystuje się prozdrowotne właściwości miękkich laserów biostymulacyjnych. Terapia najczęściej odbywa się w sposób mechaniczny, a więc skaner omiata promieniem np. cały kręgosłup, posuwając się od nasady szyi aż po pośladki. Bardzo rzadko, w przypadku silnego miejscowego bólu, stosuje się tzw. laseroterapię ręczną, czyli naświetlanie konkretnego miejsca bólu, przez kilka minut. Laseroterapia, stosowana jest najczęściej w przypadku leczenia naczyniowego i napięciowego bólu głowy oraz bólów reumatycznych.

Innowacyjną metodą leczenia bólów nowotworowych, neuralgii nerwu trójdzielnego, potylicznych bólów głowy, bólów kręgosłupa, niezwykle skuteczną ostatnimi czasy okazuje się być termolezja. Przebieg metody, jest nieco bardziej skomplikowany, niż w przypadku termo- czy laseroterapii, przy czym całkowicie bezbolesny. Termolezja, polega na wkłuciu bardzo cienkiej igły z elektrodą w nerw odpowiedzialny za ból, grubszy jej koniec jest połączony za pomocą kabla z generatorem prądu elektrycznego określonej częstotliwości. Pod wpływem tego prądu elektroda rozgrzewa się do ponad 45st. C i - w zetknięciu z nerwem - powoduje jego koagulację, a więc połączenie cząsteczek, w rezultacie ciąg impulsów bólowych zostaje przerwany, a sam nerw może się zregenerować.

Blokady, nie od dziś znane są w szerokim zastosowaniu przeciwbólowym. Blokady, stosuje się w  celu częściowego, czasowego lub stałego wyłączenia przewodnictwa nerwowego bólu, a sam zabieg polega na wstrzyknięciu w konkretne miejsce bólu środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz innych substancji pomocniczych, takich jak alkohol, glicerol. Co więcej,  metodę tę można stosować na różnych poziomach układu nerwowego, a więc blokować nawet rozległe obszary, wstrzykując substancje znieczulające dożylnie lub wprowadzając substancje do  kanału rdzenia kręgowego. Blokady, stosuje się do leczenia bólu o różnym podłożu, niemniej  chodzi tu o ból pourazowy, reumatyczny a nawet nowotworowy. 
Stymulacja, a dokładnie neurostymulacja polega miejscowym drażnieniu nerwów, które są epicentrum bólu, za pośrednictwem prądu o niskim natężeniu. Elektrody przykłada się do miejsca bólu, które stymulują nerwy do działania. Neurostymulacja, jest jak już wspomniano metodą leczenia miejscowego bólu, a także przy wystąpieniu nerwobólów, napięciu i zmęczeniu mięśni, w nieneurologicznych bólach krzyża, dyskopatiach, w bólach neuropatycznych dużych pni nerwowych, po operacji dyskopatii. 

Zostało udowodnione, że oddziaływanie dźwięków neutralizuje ból. Ostatnimi czasy, opracowano metodę ultradźwięków, której zabieg odbywa się za pomocą specjalnej głowicy, która emituje fale dźwięków o wysokiej częstotliwości, mierzącej powyżej 20 tys. Hz. Sesja przypomina nieco badanie USG, ponieważ by ułatwić przepływ fal, na miejsce, które będzie poddane zabiegowi, należy uprzednio nanieść specjalny żel. Po czym, w konkretne miejsce przykłada się głowicę, zabieg trwa od 5 do 10 minut. Takie działanie ma na celu uśmierzenie bólu, poprzez czasowe wyłączenie, trwałe uszkodzenie włókien nerwowych odpowiedzialnych za ból, tym samym hamując proces zapalny. Niemniej jednak, by sukcesywnie pozbyć się dyskomfortu płynącego z wystąpienia bólu, sesje należy powtarzać. Ogólna terapia z wykorzystaniem ultradźwięków, powinna zatem obejmować od 8 do 10 seansów. Terapie ultradźwiękową z powodzeniem można zastosować u osób, które borykają się z bólem spowodowanym stanem zapalnym mięśni, ścięgien oraz stawów, jednak występują pewne przeciwwskazania w przypadku bólu pourazowego.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - ból głowy

Ibum Express

4.899 opinii:
Ibum Express to produkt leczniczy w postaci kapsułek miękkich o działaniu...
Zobacz ofertę

Kopiryna

4.888 opinii:
Tabletki Kopiryna to preparat leczniczy zalecany do stosowania w razie dolegliwości...
Zobacz ofertę

Calpol

4.836 opinii:
Lek Calpol w postaci zawiesiny doustnej to preparat wykazujący działanie przeciwgorączkowe...
Zobacz ofertę

Tabcin Trend

4.810 opinii:
Tabcin Trend to produkt leczniczy w postaci kapsułek miękkich do stosowania w celu łagodzenia...
Zobacz ofertę

Voltaren Express Forte

4.789 opinii:
Voltaren Express Forte to produkt leczniczy w postaci kapsułek miękkich o działaniu obniżającym...
Zobacz ofertę

Ibuprofen Aflofarm

4.7713 opinii:
Ibuprofen Aflofarm to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek drażowanych. Wskazaniem...
Zobacz ofertę

Theraflu Extragrip

4.7311 opinii:
Theraflu Extragrip to lek dostępny w postaci proszku do sporządzenia roztworu doustnego, w...
Zobacz ofertę

Acenol

4.717 opinii:
Tabletki Acenol to lek o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym. Acenol...
Zobacz ofertę

Choligrip na noc

4.676 opinii:
Choligrip na noc to produkt leczniczy w postaci syropu do stosowania podczas objawów...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.