Innowacyjne sposoby leczenia bólu

Innowacyjne sposoby leczenia bólu

Ból jest jedną z tych rzeczy, które bez wątpienia utrudnia codzienne funkcjonowanie człowieka. Jak sobie z nim radzić? Poniższy tekst, prezentuje kilka alternatywnych sposobów leczenia chronicznego bólu.

Termoterapia – na czym polega?

Termoterapia, to nic innego jak leczenie ciepłem, które jest przekazywane do tkanek za pośrednictwem rozgrzanej parafiny lub poduszki. Taki zabieg poprawia ukrwienie, przyspiesza usuwanie produktów przemiany materii i mediatorów zapalenia, zmniejsza napięcie mięśni. Spośród wszystkich dostępnych metod termoterapii, wydaje się być fuidoterapia, której zastosowanie przynosi ulgę przede wszystkim w leczeniu bólów reumatycznych. Sam zabieg, polega na wsunięciu, dłoni, stóp do specjalnie do tego przeznaczonego urządzenia, które napełnia się ciepłym powietrzem, które z kolei wprawia w ruch znajdujące się wewnątrz granulki, które intensywnie masują dane miejsce. Zabieg trwa około kwadransa, a efekt odczuwalny jest już po 8-10 sesjach.

Laseroterapia – zastosowanie

Ostatnimi czasy, bardzo popularną metodą leczenia bólu jest laseroterapia, której wykorzystuje się prozdrowotne właściwości miękkich laserów biostymulacyjnych. Terapia najczęściej odbywa się w sposób mechaniczny, a więc skaner omiata promieniem np. cały kręgosłup, posuwając się od nasady szyi aż po pośladki. Bardzo rzadko, w przypadku silnego miejscowego bólu, stosuje się tzw. laseroterapię ręczną, czyli naświetlanie konkretnego miejsca bólu, przez kilka minut. Laseroterapia, stosowana jest najczęściej w przypadku leczenia naczyniowego i napięciowego bólu głowy oraz bólów reumatycznych.

Termolezja – czym jest i jak działa?

Innowacyjną metodą leczenia bólów nowotworowych, neuralgii nerwu trójdzielnego, potylicznych bólów głowy, bólów kręgosłupa, niezwykle skuteczną ostatnimi czasy okazuje się być termolezja. Przebieg metody, jest nieco bardziej skomplikowany, niż w przypadku termo- czy laseroterapii, przy czym całkowicie bezbolesny. Termolezja, polega na wkłuciu bardzo cienkiej igły z elektrodą w nerw odpowiedzialny za ból, grubszy jej koniec jest połączony za pomocą kabla z generatorem prądu elektrycznego określonej częstotliwości. Pod wpływem tego prądu elektroda rozgrzewa się do ponad 45 st. C i – w zetknięciu z nerwem powoduje jego koagulację, a więc połączenie cząsteczek, w rezultacie ciąg impulsów bólowych zostaje przerwany, a sam nerw może się zregenerować.

Blokady – wskazania do zabiegu

Blokady, nie od dziś znane są w szerokim zastosowaniu przeciwbólowym. Blokady, stosuje się w  celu częściowego, czasowego lub stałego wyłączenia przewodnictwa nerwowego bólu, a sam zabieg polega na wstrzyknięciu w konkretne miejsce bólu środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz innych substancji pomocniczych, takich jak alkohol, glicerol. Co więcej,  metodę tę można stosować na różnych poziomach układu nerwowego, a więc blokować nawet rozległe obszary, wstrzykując substancje znieczulające dożylnie lub wprowadzając substancje do  kanału rdzenia kręgowego. Blokady, stosuje się do leczenia bólu o różnym podłożu, niemniej  chodzi tu o ból pourazowy, reumatyczny, a nawet nowotworowy. 

Neurostymulacja w leczeniu bólu

Stymulacja, a dokładnie neurostymulacja polega miejscowym drażnieniu nerwów, które są epicentrum bólu, za pośrednictwem prądu o niskim natężeniu. Elektrody przykłada się do miejsca bólu, które stymulują nerwy do działania. Neurostymulacja jest, jak już wspomniano, metodą leczenia miejscowego bólu, a także przy wystąpieniu nerwobólów, napięciu i zmęczeniu mięśni, w nieneurologicznych bólach krzyża, dyskopatiach, w bólach neuropatycznych dużych pni nerwowych, po operacji dyskopatii. 

Ultradźwięki – wykorzystanie w leczeniu bólu

Zostało udowodnione, że oddziaływanie dźwięków neutralizuje ból. Ostatnimi czasy, opracowano metodę ultradźwięków, której zabieg odbywa się za pomocą specjalnej głowicy, która emituje fale dźwięków o wysokiej częstotliwości, mierzącej powyżej 20 tys. Hz. Sesja przypomina nieco badanie USG, ponieważ by ułatwić przepływ fal, na miejsce, które będzie poddane zabiegowi, należy uprzednio nanieść specjalny żel. Po czym, w konkretne miejsce przykłada się głowicę, zabieg trwa od 5 do 10 minut. Takie działanie ma na celu uśmierzenie bólu, poprzez czasowe wyłączenie, trwałe uszkodzenie włókien nerwowych odpowiedzialnych za ból, tym samym hamując proces zapalny. Niemniej jednak, by sukcesywnie pozbyć się dyskomfortu płynącego z wystąpienia bólu, sesje należy powtarzać.

Ogólna terapia z wykorzystaniem ultradźwięków, powinna zatem obejmować od 8 do 10 seansów. Terapię ultradźwiękową z powodzeniem można zastosować u osób, które borykają się z bólem spowodowanym stanem zapalnym mięśni, ścięgien oraz stawów, jednak występują pewne przeciwwskazania w przypadku bólu pourazowego.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.