Największe błędy podczas treningów

Największe błędy podczas treningów

Podczas rozpoczynania treningów często sądzimy, że rezultaty przyjdą bardzo szybko. Gdy po miesiącu, dwóch Twoja sylwetka nadal pozostawia wiele do życzenia – wtedy masz dwa wyjścia. Albo porzucenie ćwiczeń, albo znalezienie przyczyny, dlaczego efekty są znikome. Sprawdź, w jaki sposób ustrzec się największych błędów, które nagminnie popełniane są podczas treningów. Już na starcie!

1. Brak planu treningowego.

Ustalenie planu treningowego pozwala osiągnąć lepsze wyniki i rezultaty. Pomaga także w zachowaniu systematyczności i konsekwencji. Ćwiczenie według ustalonego planu lepiej motywuje do dalszych treningów oraz ustrzeże przed monotonią. 

2. Brak systematyczności.

Najlepsze efekty zapewnia systematyczna aktywność fizyczna. Wyczerpujące, jednorazowe ćwiczenia wcale nie przyniosą progresu. Umiarkowany trening 3-4 razy w tygodniu da za to wymierne korzyści. 

3. Pomijanie rozgrzewki.

To jeden z największych błędów! Skutki mogą być bardzo poważne – zbyt słabo rozgrzane mięśnie są dużo bardziej podatne na kontuzje. Rozgrzewka pozwala osiągnąć lepsze wyniki. Powinna trwać co najmniej 10 minut i angażować wszystkie partie ciała.

4. Zbyt duża ilość powtórzeń.

Intensywność treningu należy dostosować do własnych możliwości! Najlepiej zacząć od takiej ilości powtórzeń, która nie przeciąży organizmu. Ból, zakwasy i wyczerpanie na pewno nie zmotywują nas do dalszych treningów. Na starcie lepiej skupić się na odpowiedniej technice ćwiczeń oraz dokładności. 

5. Brak prawidłowej diety.

Uprawiając regularnie sport, należy utrzymywać odpowiednią dietę. Nie zauważymy widocznych efektów naszej pracy, jeśli trening nie będzie połączony z dobrze zbilansowaną, niskokaloryczną dietą. Podczas budowania masy mięśniowej należy natomiast zadbać o dietę uwzględniającą odpowiednią podaż białka i węglowodanów. 

6. Zbyt mało płynów.

Picie zbyt małej ilości płynów to wyrządzanie sobie dużej szkody. Podczas treningu pocimy się, tracąc wodę i dużą ilość mikroelementów. Ćwicząc, powinniśmy wypijać minimum 2 litry wody dziennie – najlepiej zmineralizowanej. 

7. Ignorowanie bólu.

To bardzo niebezpieczny błąd! Gdy odczuwamy ból, kontynuowanie treningu to duże ryzyko. Ból oznacza, że dany rodzaj lub intensywność ćwiczenia po prostu nam szkodzi. Należy wówczas przerwać trening i zapewnić mięśniom czas na regenerację. Jeśli ból utrzymuje się przez kilka dni, wskazana będzie wizyta u lekarza. 

Jakich jeszcze błędów należy unikać podczas treningów?

Bez wątpienia nie warto porównywać się z innymi! Unikajmy też „słomianego zapału”. Na czas treningów najlepiej uzbroić się w cierpliwość. Należy liczyć się z tym, iż rezultaty nie spadną nam z nieba. Tylko systematyczna i długotrwała praca nad sobą pozwoli na osiągnięcie sukcesu.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.