8 powodów dla których kobiety powinny podnosić ciężary!

8 powodów dla których kobiety powinny podnosić ciężary!

regeneracja kości sport siłownia ćwiczenia serce zdrowe kości spalanie tkanki tłuszczowej

Być może już nie raz myślałeś o podnoszeniu ciężarów. Może nawet w domu chwyciłaś hantelki lub sztangę zastanawiając się, czy to jest dla ciebie. Jednak za każdym razem rzuciłaś to, myśląc, że to nie dla ciebie. Niewątpliwie nie raz słyszałaś też historie pełne grozy mówiące o tym, że ciężary nie są dla kobiet, bo sprawią, że staniesz się „większa”, bo to niebezpieczne, bo niezdrowe dla stawów, bo nie spalą one tłuszczu... To wszystko tylko plotki i stereotypy, które skutecznie blokują kobiety przed poznaniem korzyści, jakie płyną z treningu siłowego. Oto osiem powodów, dla których należy włączyć trening siłowy do swojego planu fitness.

 

1. Efektywniejsze spalanie tłuszczu

Trening oporowy to nie tylko sposób na rozbudowę mięśni, to też doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą spalić zbędne kilogramy. Ogromną zaletą treningu siłowego jest zdolność organizmu do spalania tłuszczu w trakcie i po wysiłku. Po treningu siłowym nasz organizm zużywa więcej tlenu nawet kilka godzin czy dni po treningu. Jest to znane jako powysiłkowe zużycie tlenu czy EPOC (zwiększona powysiłkowa konsumpcja tlenu). Kiedy twój organizm zużywa więcej tlenu, wymaga to też od niego zwiększenia tempa metabolizmu.

 

2. Więcej mięśni, większe zużycie kalorii

W miarę zwiększania siły i masy mięśniowej organizm efektywniej wykorzystuje kalorie. Codzienne skurcze mięśni przyczyniają się do wzrostu zużycia dodatkowych kalorii. Zasada jest prosta: siedząc, spalamy mniej kalorii, niż stojąc; stojąc, spalamy mniej kalorii, niż chodząc; chodząc, spalamy mniej kalorii, niż podczas treningu siłowego. Im więcej skurczu mięśni w ciągu dnia, tym więcej spalonych kalorii.

 

3. Piękne kształty

Choć popularne wśród kobiet treningi cardio mogą pomóc w schudnięciu i utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, to często nie rzeźbią go tak, jakbyśmy chciały. Tracąc tłuszcz, zaczynasz spalać też mięśnie, przez co twoje kształty nie są zadowalające. Trening siłowy pomaga w stworzeniu i utrzymaniu naszej wy wymarzonej rzeźby.

 

4. Wyższa jakość snu

Trening siłowy znacząco poprawia jakość naszego snu. Wspomaga zdolność do szybszego zasypiania oraz do głębokiego i zdrowego snu. Badania opublikowane w International Journal Sport Med sugerują, że treningi o wysokiej intensywności wpływają na jakość snu i wydłużają jego czas.

 

5. Więcej energii

Badania opublikowane przez Narodowy Instytut Zdrowia dowodzą, że przewlekły wzrost wydatku energetycznego następuje po każdym treningu obwodowym. Nawet taki o niższej intensywności pozytywnie wpływa na nasz bilans energetyczny i utlenianie tłuszczu. Zamiast więc sięgać po filiżankę kawy, chwyć za sztangę.

 

6. Zdrowe serce

Trening siłowy może zmniejszyć ryzyko chorób serca, został on również zatwierdzony jako zdrowa forma ćwiczeń przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne. Badania opublikowane w Journal of Strength and Conditioning pokazały, że osoby podnoszące ciężary, są mniej narażone na ryzyko chorób serca. Inne badanie przeprowadzone przez naukowców w Brazylii pokazały, że chociaż tętno wzrasta u pacjentów w czasie ciężkich treningów, to ich ciśnienie krwi i tętno spoczynkowe były znacząco niższe następnego dnia rano.

 

7. Zdrowe kości

Z wiekiem jesteśmy narażeni na utratę sprawności naszych kości. U kobiet po menopauzie znacznie zwiększa się ryzyko osteoporozy, ponieważ organizm nie wydziela estrogenu. Trening oporowy jest doskonałym sposobem walki z utratą masy kostnej, dzięki czemu zmniejsza się też ryzyko wystąpienia osteoporozy. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie McMaster pokazały, że kobiety po menopauzie, które rozpoczęły treningi siłowe, zwiększyły masę kostną kręgosłupa o 9%. Im szybciej zaczniesz ćwiczyć z ciężarami, tym większe szanse na regenerację kości i utrzymanie zdrowia kości w późniejszym okresie życia.

 

8. Obniżenie poziomu stresu

Ćwiczenia w każdej formie to doskonały sposób na radzenie sobie ze stresem. Naukowcy odkryli, że osoby trenujące z ciężarami wydają się radzić sobie ze stresem lepiej niż osoby nieuprawiające treningu oporowego. Ponadto, badania na osobach starszych, które ćwiczą z ciężarami, pokazują, że poprawiają one pamięć i funkcje poznawcze.

 

Każdy z nas chce być silna, zdecydowana i pewna siebie. By czuć się dobrze, we wszystkim, co robimy: od wejścia w ulubione jeansy, po zabawę z dziećmi i znoszenie stresów w pracy- warto chwycić za ciężary. Dzięki treningowi oporowemu poczujemy się silniejsze, zdrowsze i pewne siebie!

Ranking zamienników Najlepsze produkty - spalanie tkanki tłuszczowej

Olimp Thermo Speed

4.258 opinii:
Olimp Thermo Speed to suplement diety w formie kapsułek. Wskazania do...
Zobacz ofertę

Asystor Slim + Cellu

4.176 opinii:
Asystor Slim + Cellu to suplement diety w postaci tabletek na rano i na wieczór,...
Zobacz ofertę

Bio-CLA z zieloną herbatą

3.8928 opinii:
Bio-CLA z zieloną herbatą to suplement diety, który wykazuje działanie...
Zobacz ofertę

Green Coffee Plus

3.8366 opinii:
Kapsułki Green Coffee Plus to przebadany klinicznie suplement diety zapewniający średnio...
Zobacz ofertę

Slim Coffee Classic

3.610 opinii:
Slim Coffee Classic to suplement diety dostepny w postaci proszku do przygotowania...
Zobacz ofertę

Lipidon Minus

3.569 opinii:
Lipidon Minus to suplement diety w szczególności rekomendowany jest dla osób...
Zobacz ofertę

Cellu Berry Slim

3.5413 opinii:
Suplement diety Cellu Berry Slim to nowoczesny produkt wspomagający odchudzanie,...
Zobacz ofertę

Alli 60 mg

3.4117 opinii:
Kapsułki Alli 60 mg to produkt leczniczy, który pomaga w wyszczuplaniu,...
Zobacz ofertę

Linea 20+

3.4127 opinii:
Suplement diety Linea 20+ wspomaga odchudzanie dzięki zmniejszeniu łaknienia, spalaniu...
Zobacz ofertę

Asystor Slim

3.3938 opinii:
Tabletki Asystor Slim to suplement diety do stosowania w celu zwiększenia efektywności...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.