8 powodów dla których kobiety powinny podnosić ciężary!

8 powodów dla których kobiety powinny podnosić ciężary!

regeneracja kości spalanie tkanki tłuszczowej zdrowe kości serce ćwiczenia siłownia sport

Być może już nie raz myślałeś o podnoszeniu ciężarów. Może nawet w domu chwyciłaś hantelki lub sztangę zastanawiając się, czy to jest dla ciebie. Jednak za każdym razem rzuciłaś to, myśląc, że to nie dla ciebie. Niewątpliwie nie raz słyszałaś też historie pełne grozy mówiące o tym, że ciężary nie są dla kobiet, bo sprawią, że staniesz się „większa”, bo to niebezpieczne, bo niezdrowe dla stawów, bo nie spalą one tłuszczu... To wszystko tylko plotki i stereotypy, które skutecznie blokują kobiety przed poznaniem korzyści, jakie płyną z treningu siłowego. Oto osiem powodów, dla których należy włączyć trening siłowy do swojego planu fitness.

 

1. Efektywniejsze spalanie tłuszczu

Trening oporowy to nie tylko sposób na rozbudowę mięśni, to też doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą spalić zbędne kilogramy. Ogromną zaletą treningu siłowego jest zdolność organizmu do spalania tłuszczu w trakcie i po wysiłku. Po treningu siłowym nasz organizm zużywa więcej tlenu nawet kilka godzin czy dni po treningu. Jest to znane jako powysiłkowe zużycie tlenu czy EPOC (zwiększona powysiłkowa konsumpcja tlenu). Kiedy twój organizm zużywa więcej tlenu, wymaga to też od niego zwiększenia tempa metabolizmu.

 

2. Więcej mięśni, większe zużycie kalorii

W miarę zwiększania siły i masy mięśniowej organizm efektywniej wykorzystuje kalorie. Codzienne skurcze mięśni przyczyniają się do wzrostu zużycia dodatkowych kalorii. Zasada jest prosta: siedząc, spalamy mniej kalorii, niż stojąc; stojąc, spalamy mniej kalorii, niż chodząc; chodząc, spalamy mniej kalorii, niż podczas treningu siłowego. Im więcej skurczu mięśni w ciągu dnia, tym więcej spalonych kalorii.

 

3. Piękne kształty

Choć popularne wśród kobiet treningi cardio mogą pomóc w schudnięciu i utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, to często nie rzeźbią go tak, jakbyśmy chciały. Tracąc tłuszcz, zaczynasz spalać też mięśnie, przez co twoje kształty nie są zadowalające. Trening siłowy pomaga w stworzeniu i utrzymaniu naszej wy wymarzonej rzeźby.

 

4. Wyższa jakość snu

Trening siłowy znacząco poprawia jakość naszego snu. Wspomaga zdolność do szybszego zasypiania oraz do głębokiego i zdrowego snu. Badania opublikowane w International Journal Sport Med sugerują, że treningi o wysokiej intensywności wpływają na jakość snu i wydłużają jego czas.

 

5. Więcej energii

Badania opublikowane przez Narodowy Instytut Zdrowia dowodzą, że przewlekły wzrost wydatku energetycznego następuje po każdym treningu obwodowym. Nawet taki o niższej intensywności pozytywnie wpływa na nasz bilans energetyczny i utlenianie tłuszczu. Zamiast więc sięgać po filiżankę kawy, chwyć za sztangę.

 

6. Zdrowe serce

Trening siłowy może zmniejszyć ryzyko chorób serca, został on również zatwierdzony jako zdrowa forma ćwiczeń przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne. Badania opublikowane w Journal of Strength and Conditioning pokazały, że osoby podnoszące ciężary, są mniej narażone na ryzyko chorób serca. Inne badanie przeprowadzone przez naukowców w Brazylii pokazały, że chociaż tętno wzrasta u pacjentów w czasie ciężkich treningów, to ich ciśnienie krwi i tętno spoczynkowe były znacząco niższe następnego dnia rano.

 

7. Zdrowe kości

Z wiekiem jesteśmy narażeni na utratę sprawności naszych kości. U kobiet po menopauzie znacznie zwiększa się ryzyko osteoporozy, ponieważ organizm nie wydziela estrogenu. Trening oporowy jest doskonałym sposobem walki z utratą masy kostnej, dzięki czemu zmniejsza się też ryzyko wystąpienia osteoporozy. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie McMaster pokazały, że kobiety po menopauzie, które rozpoczęły treningi siłowe, zwiększyły masę kostną kręgosłupa o 9%. Im szybciej zaczniesz ćwiczyć z ciężarami, tym większe szanse na regenerację kości i utrzymanie zdrowia kości w późniejszym okresie życia.

 

8. Obniżenie poziomu stresu

Ćwiczenia w każdej formie to doskonały sposób na radzenie sobie ze stresem. Naukowcy odkryli, że osoby trenujące z ciężarami wydają się radzić sobie ze stresem lepiej niż osoby nieuprawiające treningu oporowego. Ponadto, badania na osobach starszych, które ćwiczą z ciężarami, pokazują, że poprawiają one pamięć i funkcje poznawcze.

 

Każdy z nas chce być silna, zdecydowana i pewna siebie. By czuć się dobrze, we wszystkim, co robimy: od wejścia w ulubione jeansy, po zabawę z dziećmi i znoszenie stresów w pracy- warto chwycić za ciężary. Dzięki treningowi oporowemu poczujemy się silniejsze, zdrowsze i pewne siebie!

Ranking zamienników Najlepsze produkty - spalanie tkanki tłuszczowej

Fitt spray PRO

4.88134 opinii:
23.05.2018 r. produkt Fitt spray PRO został laureatem nagrody magazynu...
Zobacz ofertę

African MANGO

4.83184 opinii:
African MANGO to naturalny suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Produkt ten polecany...
Zobacz ofertę

Shape Up - Thermogenic

4.6986 opinii:
Shape Up - Thermogenic to termogeniczny spalacz tłuszczu: naturalny suplement diety dostępny w...
Zobacz ofertę

BioSlim Forte

4.679 opinii:
BioSlim Forte to suplement diety rekomendowany w szczególności dla osób...
Zobacz ofertę

LINEA meno

4.638 opinii:
Tabletki LINEA meno to suplement diety przeznaczony dla kobiet, które chcą pozbyć się...
Zobacz ofertę

Figura +40

4.569 opinii:
Figura +40 to suplement diety wspomagający odchudzanie, przeznaczony w...
Zobacz ofertę

System Slim Figura spalanie

4.58 opinii:
System Slim Figura spalanie to suplement diety wspomagający spalanie tłuszczu. Herbatka...
Zobacz ofertę

Olimp Thermo Speed Extreme

4.512 opinii:
Olimp Thermo Speed Extreme to suplement diety w formie kapsułek, przeznaczony do stosowania...
Zobacz ofertę

Vita Slim Plastry wyszczuplające

4.514 opinii:
Vita Slim Plastry wyszczuplające to kuracja w postaci plastrów. Dedykowana jest ona dla...
Zobacz ofertę

Olimp L-karnityna Plus

4.449 opinii:
Olimp L-karnityna Plus to suplement diety dostępny w postaci tabletek do ssania,...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.