Jakie jest dokładne pochodzenie Yerba mate?

Yerba mate

Picie tej herbaty stało się przede wszystkim popularne w Ameryce południowej. Wtedy to zwrócono uwagę na niezwykłe właściwości liści ostrokrzewu paragwajskiego. Aktualnie większość społeczeństwa ma dostęp do tej herbaty, na rynku pojawia się aż jej kilkadziesiąt rodzajów. Mogą się one różnić pod względem smaku, jak i konkretnych właściwości. Zapotrzebowanie spowodowało, że zostały nawet wykonane torebki ekspresowe czy napoje z Yerbą. Dzięki temu zaczęła ona zyskiwać coraz większą popularność także w krajach europejskich.

Przede wszystkim doceniły jej działanie osoby, które narażone są na duży wysiłek fizyczny bądź psychiczny, z którym mogą sobie poradzić poprzez regularne spożywanie Yerby. Ale to nie jej jedyne właściwości, na które warto by zwrócić uwagę. 

Czym jest yerba mate?

Podczas parzenia Yerby należy użyć odpowiedniego naczynia. To właśnie tak zwane „mate", które posiada wypukły kształt. Jest on tradycyjnie wyrabiany z użyciem tykwy oraz drewna drzew tropikalnych. Gdzie indziej do jego wykonania stosuje się metal bądź ceramikę. Materiał, z którego została wykonana „mate" ma istotny wpływ na smak Yerby. Dodatkowy element umożliwiający wygodne picie herbaty to „bombilla". Stanowi ona małą rurkę, która najczęściej jest wykonana ze srebra, stali nierdzewnej bądź alpaki. Zakończona jest specjalną sprężynką bądź sitkiem, dzięki czemu nie docierają przez nią listki herbaty.

W sklepach można zaopatrzyć się w te wszelkie elementy, które umożliwią nam spożywanie prawdziwej Yerba mate. Dostępne są już także w sklepach internetowych, jak i portalach aukcyjnych. Także w tych miejscach można zapewnić sobie zakup poszczególnych rodzajów Yerba mate. Dzięki temu będziemy mogli przekonać się, który rodzaj najbardziej nam odpowiada. 

Jak parzyć Yerba mate?

Wyróżniamy kilka rodzajów parzenia Yerby,  aczkolwiek tradycyjne parzenie polega na wsypaniu suszu Yerby do mate. Następnie obraca się naczynie do góry dnem, aby móc umożliwić przedostanie się drobinek liści do samej góry. Należy pamiętać, że Yerby nie zalewa się wrzątkiem, lecz wodą o temperaturze od 65 do 80 stopni Celsjusza. Ten sam susz można stosować wielokrotnie, bez utraty jego smaku czy właściwości. Oczywiście należy pamiętać, że większa ilość suszu Yerby przyczynia się do stworzenia mocniejszego smaku. Dlatego po ponownym zaparzeniu będzie on minimalnie tracił swoją moc. Ale warto zdecydować się na wielokrotne parzenie, ponieważ właściwości są nadal takie same. 

Jakie właściwości posiada Yerba?

Spożywanie tej herbaty pozytywnie wpływa na układ krwionośny, stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, jak i wspiera regenerację wątroby. Dodatkowo przyczynia się do obniżenia cholesterolu. To także herbata, która ma działanie moczopędne, więc może przydać się podczas zwalczania otyłości. Badania wykonane w Ameryce Południowej potwierdzają, że spożywanie zbyt dużej ilości Yerby może przyczynić się do zwiększenia zachorowania na raka. Dlatego zaleca się jej spożywanie z umiarem. Te badania wskazały, że spożycie 1 litra dziennie Yerby może spowodować aż pięciokrotne zwiększenie prawdopodobieństwa zachorowania na raka. Dlatego warto ograniczyć spożywanie tej herbaty do 1 bądź 2 szklanek dziennie.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.