Jak właściwie dbać o higienę uszu?

Jak właściwie dbać o higienę uszu?

Codzienna higiena uszu to zdrowy nawyk, który pomaga skutecznie zapobiegać wielu problemom związanym ze słuchem. Niestety - okazuje się, że większość z nas wykonuje ten zabieg w sposób nieprawidłowy. Czy popularne patyczki do uszu są tutaj wskazane? Jakie są zalecenia ekspertów?

Prawidłowa higiena uszu 

Woskowina, czyli wydzielina wydobywająca się z uszu, nie powinna być sygnałem niepokojącym. Substancja ta pełni funkcję ochronną dla skóry przewodu słuchowego oraz błony bębenkowej. Woskowina jest mieszanką wydzieliny gruczołów woskowinowych , łojowych oraz fragmentów naskórka przewodów słuchowych. Może ona przybierać różne odcienie (od jasnej do brunatnej) i konsystencję (sucha, wilgotna, lepka). 

Właściwa higiena uszu polega na systematycznym oczyszczaniu małżowiny usznej i ujścia przewodu słuchowego z zalegającej woskowiny, z użyciem ciepłej wody i delikatnych środków myjących o naturalnym pH (5,5). Czyścić można tylko małżowinę uszną i okolicę ujścia przewodu słuchowego zewnętrznego. Najlepiej wykonywać ten zabieg palcem owiniętym zwilżoną chusteczką higieniczną.

Patyczki do uszu a higiena 

Laryngolodzy ostrzegają – patyczki do uszu mogą uszkadzać ucho oraz upośledzać słuch.

Patyczkami można oczyszczać wyłącznie małżowinę uszną oraz ujście przewodu słuchowego. Przewód słuchowy ma ok. 2,5 cm, a patyczek do uszu ok. 5 cm. Czyszcząc ucho patyczkiem, można łatwo je uszkodzić, skaleczyć skórę, a nawet doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej. Drażnienie ucha patyczkiem prowadzi do nadprodukcji woskowiny, a nieprawidłowe usuwanie jej może wywołać swędzenie i  wysychanie skóry w przewodzie słuchowym.

Jeśli podczas kąpieli do uszu dostanie się woda, należy poczekać, aż sama wypłynie. Nie zaleca się stosowania do tego celu ani ręcznika, ani patyczków. Do usuwania nadmiaru woskowiny z uszu zalecane są odpowiednie preparaty, dostępne w aptekach. Można je bezpiecznie stosować 1-2 razy w tygodniu, zgodnie z informacjami podanymi w ulotkach. 

Jeśli występuje podejrzenie zatkania przewodu słuchowego przez utworzony z zalegającej woskowiny korek, należy jak najszybciej udać się do laryngologa, który przeprowadzi zabieg płukania ucha, usunie woskowinę specjalnym haczykiem, albo wykorzysta do tego celu specjalny ssak.

Preparaty do higieny uszu 

Systematyczna higiena uszu jest niezmiernie ważna – prawidłowo wykonywane zabiegi higieniczne pozwolą uniknąć problemów ze słuchem. Wybór preparatów w aptekach jest bardzo szeroki, dając gwarancję bezpiecznego oczyszczania przewodów słuchowych.

Audispray Adult jest preparatem rozpuszczającym i upłynniającym woskowinę zalegającą w przewodach słuchowych, ułatwiając jej usuwanie. Aerozol ten jest hipertonicznym roztworem wody morskiej. Gdy zalegająca w uszach woskowina ma tendencję do twardnienia, warto wypróbować krople Cerumex, lub krople Solwax Active, które skutecznie zmiękczają woskowinę. Jeśli stawiasz na naturalne substancje, zainteresować może Cię spray Vaxol, bazujący na oliwie z oliwek lub też roślinne krople Otozil

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym rankingiem preparatów do usuwania woskowiny z uszu, polecanych przez naszych internautów.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.