Jak właściwie dbać o higienę uszu?

Jak właściwie dbać o higienę uszu?

usuwanie woskowiny higiena uszu

Codzienna higiena uszu to zdrowy nawyk, który pomaga skutecznie zapobiegać wielu problemom związanym ze słuchem. Niestety - okazuje się, że większość z nas wykonuje ten zabieg w sposób nieprawidłowy. Czy popularne patyczki do uszu są tutaj wskazane? Jakie są zalecenia ekspertów?


Prawidłowa higiena uszu 

Woskowina, czyli wydzielina wydobywająca się z uszu, nie powinna być sygnałem niepokojącym. Substancja ta pełni funkcję ochronną dla skóry przewodu słuchowego oraz błony bębenkowej. Woskowina jest mieszanką wydzieliny gruczołów woskowinowych , łojowych oraz fragmentów naskórka przewodów słuchowych. Może ona przybierać różne odcienie (od jasnej do brunatnej) i konsystencję (sucha, wilgotna, lepka). 

Właściwa higiena uszu polega na systematycznym oczyszczaniu małżowiny usznej i ujścia przewodu słuchowego z zalegającej woskowiny, z użyciem ciepłej wody i delikatnych środków myjących o naturalnym pH (5,5). Czyścić można tylko małżowinę uszną i okolicę ujścia przewodu słuchowego zewnętrznego. Najlepiej wykonywać ten zabieg palcem owiniętym zwilżoną chusteczką higieniczną.


Patyczki a higiena uszu 

Laryngolodzy ostrzegają - patyczki do uszu mogą uszkadzać ucho oraz upośledzać słuch.

Patyczkami można oczyszczać wyłącznie małżowinę uszną oraz ujście przewodu słuchowego. Przewód słuchowy ma ok. 2,5 cm, a patyczek do uszu ok. 5 cm. Czyszcząc ucho patyczkiem można łatwo je uszkodzić, skaleczyć skórę, a nawet doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej. Drażnienie ucha patyczkiem prowadzi do nadprodukcji woskowiny, a nieprawidłowe usuwanie jej może wywołać swędzenie i  wysychanie skóry w przewodzie słuchowym.

 

Jeśli podczas kąpieli do uszu dostanie się woda, należy poczekać aż sama wypłynie. Nie zaleca się stosowania do tego celu ani ręcznika, ani patyczków. Do usuwania nadmiaru woskowiny z uszu zalecane są odpowiednie preparaty, dostępne w aptekach. Można je bezpiecznie stosować 1-2 razy w tygodniu, zgodnie z informacjami podanymi w ulotkach. 

Jeśli występuje podejrzenie zatkania przewodu słuchowego przez utworzony z zalegającej woskowiny korek, należy jak najszybciej udać się do laryngologa, który przeprowadzi zabieg płukania ucha, usunie woskowinę specjalnym haczykiem, albo wykorzysta do tego celu specjalny ssak.


Preparaty do higieny uszu 

Systematyczna higiena uszu jest niezmiernie ważna - prawidłowo wykonywane zabiegi higieniczne pozwalą uniknąć problemów ze słuchem. Wybór preparatów w aptekach jest bardzo szeroki, dając gwarancję bezpiecznego oczyszczania przewodów słuchowych.

Audispray Adult jest preparatem rozpuszczającym i upłynniającym woskowinę zalegającą w przewodach słuchowych, ułatwiając jej usuwanie. Aerozol ten jest hipertonicznym roztworem wody morskiej. Gdy zalegająca w uszach woskowina ma tendencję do twardnienia, warto wypróbować krople Cerumex, lub krople Solwax Active, które skutecznie zmiękczają woskowinę. Jeśli stawiasz na naturalne substancje, zainteresować może Cię spray Vaxol, bazujący na oliwie z oliwek lub też roślinne krople Otozil

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym rankingiem preparatów do usuwania woskowiny z uszu, polecanych przez naszych internautów.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - higiena uszu

Natrum Chloratum (NaCl ) 0,9% roztwór chlorku sodu do użytku zewnętrznego

5.06 opinii:
Natrum Chloratum (NaCl ) 0,9% to roztwór chlorku sodu do użytku zewnętrznego w...
Zobacz ofertę

Gilbert NaCl 0.9%

4.789 opinii:
Gilbert NaCl 0.9% to fizjologiczny roztwór soli wskazany do stosowania w celu...
Zobacz ofertę

Otozil

4.437 opinii:
Otozil to wyrób medyczny w postaci kropli do usuwania woskowiny usznej. Zastosowanie...
Zobacz ofertę

Antotalgin Natural

4.388 opinii:
Antotalgin Natural to wyrób medyczny dostępny w postaci kropli do uszu, przeznaczony...
Zobacz ofertę

Solwax Active

4.336 opinii:
Solwax Active to wyrób medyczny w postaci kropli do uszu, które rozmiękczają...
Zobacz ofertę

Audispray Adult

4.336 opinii:
Audispray Adult to wyrób medyczny w postaci hipertonicznego roztwór wody...
Zobacz ofertę

Vaxol

4.2711 opinii:
Vaxol to wyrób medyczny w postaci sprayu, który przeznaczony jest do usuwania...
Zobacz ofertę

Cerumex

4.258 opinii:
Cerumex to wyrób medyczny dostępny w postaci kropli do uszu. Preparat został...
Zobacz ofertę

Olivocap

4.176 opinii:
Olivocap to wyrób medyczny leczniczy, dostępny w postacu sprayu. Spray ten jest...
Zobacz ofertę

Audi Baby

4.147 opinii:
Audi Baby to wyrób medyczny zalecany do higieny uszu, usuwania nadmiaru...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.