Syrop na kaszel u dziecka – powiedz stop chorobie!

Syrop na kaszel u dziecka – powiedz stop chorobie!

infekcje górnych dróg oddechowych kaszel mokry kaszel suchy dla dzieci kaszel

Wyróżniamy dwa podstawowe typy kaszlu – kaszel suchy oraz mokry, warto umieć je rozróżnić, dzięki temu będziemy mogli dobrać odpowiedni syrop na kaszel, aby pomóc maluchowi i oszczędzić mu dyskomfortu wynikającego z choroby.

Suchy czy mokry? Jaki syrop na kaszel wybrać?

Kaszel jest odruchem, który pomaga oczyszczać drogi oddechowe z zanieczyszczeń, a w przypadku choroby także z drobnoustrojów. Mokry kaszel u dziecka jest korzystny dla organizmu, ponieważ pomaga pozbyć się wydzieliny, która zalega w oskrzelach. Nie usunięcie jej może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Dlatego też nie warto go lekceważyć! Pamiętajmy, że kaszel mokry może towarzyszyć niegroźnemu przeziębieniu lecz także gruźlicy czy zapaleniu płuc, które są poważnymi chorobami.

Czasami bywa, że sam kaszel mokry nie potrafi poradzić sobie z wydzieliną nią w pełni, wtedy potrzebny jest odpowiedni syrop. W takim przypadku najlepszy będzie ten o działaniu wykrztuśnym, który można kupić w każdej aptece. Istotne jednak jest to aby dobrać lek odpowiednio do wieku chorego, a także przestrzegać informacji dotyczących dawkowania umieszczone na opakowaniu.

Mokry kaszel u dziecka warto obserwować, gdy przybiera on barwę żółto-zieloną możliwe jest, że doszło do nadkażenia bakteryjnego, w takim wypadku konieczna jest wizyta u lekarza i leczenie antybiotykiem.

Pamiętajmy też, aby zwłaszcza u małych dzieci nie lekceważyć kaszlu mokrego. Nie ma co popadać jednak w paranoje, jednorazowe kaszlnięcie nie musi oznaczać od razu choroby. Zdrowe dziecko w ciągu doby może zakasłać od 1 do 34 razy, jeśli jednak ilość ta jest większa staje się to niepokojącym sygnałem. Warto w takim przypadku zasięgnąć opinii lekarza. Im młodsze jest dziecko tym szybciej rozwija się infekcja, dlatego też lepiej nie leczyć małych dzieci domowymi sposobami, powinny być one jedynie dodatkiem do lekarstw, które w skuteczny i szybki sposób ulżą naszemu dziecku.

Kaszel suchy bywa bardziej uciążliwy, zazwyczaj pojawia się na początku choroby i utrudnia oddychanie, często nasila się w nocy. Towarzyszy mu nieprzyjemnie uczucie w gardle, drapania i podrażnienie. Przybiera postać duszących kaszlnięć i nie usuwa zalegającej wydzieliny. Przy tym typie podaje się syrop na kaszel, który ma działanie hamujące odruch kaszlu oraz ten, który uczyni go mokrym. Jednak przed podaniem leku ważne jest, aby znaleźć jego przyczynę, ponieważ w przypadku poważniejszych dolegliwości stosowanie leków hamujących kaszel jest przeciwwskazane. Warto też zadbać o odpowiednie nawilżenie dróg oddechowych, aby łagodzić podrażnienia, które powoduje.

Kaszel – co warto o nim wiedzieć?

Sam kaszel nie jest chorobą lecz objawem zwiastującym jej nadejście. Na pojawienie się kaszlu wpływa kilka czynników. Kaszel mokry nazywany jest produktywnym i występuję najczęściej w środkowej fazie infekcji. Jego intensywność nasila się zwłaszcza rano, gdy w drogach oddechowych znajduje się dużo wydzieliny. Pamiętajmy, aby leków wykrztuśnych stosowanych przy kaszlu mokrym nie podawać w nocy, aby zapewnić dziecku spokojny sen. Pomocne jest również oklepywanie pleców dziecka, ze względu na to, że odruch kaszlowy u dzieci jest mniej efektywny niż u dorosłych. Pamiętajmy też o tym, aby robić to delikatnie najlepiej opuszkami palców kilka razy dziennie.

Warto wiedzieć, że każdy typ kaszlu leczy się inaczej, uwarunkowane jest to przez jego przyczyny, należy więc na początku przeprowadzić badania, które pomogą je określić oraz pozwolą ustalić jego typ. Przewlekły kaszel utrzymujący dłużej niż 8 tygodni wymaga konsultacji ze specjalistą, gdyż może być przyczyną poważnej choroby, zwłaszcza u małych dzieci, których system odpornościowy nie jest tak skuteczny jak u dorosłych.

Warto dbać o zdrowie, ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, jeśli jednak nasze dziecko złapie infekcję należy zachować spokój i udać się d specjalisty.

Więcej przydatnych informacji oraz bank wiedzy o kaszlu mokrym znajdziesz na Kaszlopedii. Co to jest? Przekonaj się sam >> http://conakaszel.pl/category/kaszlopedia/kaszel-mokry/

Ranking zamienników Najlepsze produkty - kaszel

Vicks VapoRub maść

4.9111 opinii:
Maść Vicks VapoRub to produkt leczniczy przeznaczony dla osób, które zmagają się...
Zobacz ofertę

ACystein C

4.899 opinii:
ACystein C to  środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego w...
Zobacz ofertę

Flegamina tabletki

4.867 opinii:
Lek Flegamina to tabletki, które stosuje się w przypadku kaszlu i trudności z...
Zobacz ofertę

Syrop Islandzki

4.8513 opinii:
Syrop Islandzki na kaszel to wyrób medyczny leczniczy, który zalecany jest...
Zobacz ofertę

Bronchopect

4.836 opinii:
Bronchopect to suplement diety w postaci syropu, którego składniki...
Zobacz ofertę

Althaeae

4.8211 opinii:
Althaeae to lek dostępny w postaci syropu. Preparat w szczególności rekomendowany jest dla...
Zobacz ofertę

SYROP PRAWOŚLAZOWY

4.7919 opinii:
SYROP PRAWOŚLAZOWY  to produkt leczniczy w postaci syropu przeznaczony do stosowania przez...
Zobacz ofertę

Koper Włoski Fix

4.758 opinii:
Koper Włoski Fix to preparat leczniczy w postaci ziół do zaparzania w saszetkach....
Zobacz ofertę

Rubital

4.758 opinii:
Rubital to tradycyjny lek roślinny w postaci syropu o działaniu łagodzącym na podrażnione...
Zobacz ofertę

KEJ Olejek eukaliptusowy

4.7311 opinii:
KEJ Olejek eukaliptusowy ​to produkt dostępny w postaci olejku eterycznego do stosowania do...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.