Domowe sposoby na ból zęba

Domowe sposoby na ból zęba

Nie lubimy, gdy coś naś boli. Ból odbiera radość, chęci do życia. Przez ból stajemy się rozdrażnieni i podenerwowani. Jednym z takich jest ból zęba, chyba najbardziej dokuczliwy i najbardziej nieprzyjemny, bo utrudnia mówienie, przeżuwanie i wiele innych czynności. A co jeśli na wizytę u dentysty trzeba będzie trochę zaczekać? Poniżej prezentujemy domowe sposoby na ból zębów.

Dokuczliwy ból zęba

Przyczyn bólu zęba może być wiele. I tak naprawdę bez wizyty u stomatologa, trudno będzie ustalić powód i tym samym metody leczenia. Są jednak uniwersalne sposoby, które mogą pomóc zarówno przy nadwrażliwości zębów, jak i bólu różnego pochodzenia. Oczywiste jest, że zdrowe zęby, to zęby, które nie bolą. Zwykle to właśnie ból jest oznaką, że coś się dzieje.


Może zainteresuje Cię: Nadwrażliwość zębów. Jak sobie z nią poradzić?


Domowe metody radzenia sobie z bólem zębów oczywiście mogą pomóc. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie zwalczą przyczyny bólu, a jedynie stanowią środek zaradczy na okres oczekiwania na wizytę u stomatologa. Nie należy więc bagatelizować, gdy boli, a najszybciej umówić się do specjalisty.

Uśmierzenie bólu jest pierwszym etapem i zarazem odruchem ze strony człowieka. Ból nie pozwala funkcjonować, zaburza przebieg różnych procesów oraz wpływa negatywnie na codzienne sytuacje, np. skupienie w pracy.

Jak rozpoznać poszczególne bóle zębów?

Ból bólowi nierówny. Trudno jednak jest podejmować samoleczenie i zweryfikować, jaki problem dotyczy akurat nas. Można jednak oprzeć się na poniższych opisach, które mogą ułatwić ten proces.

Najczęściej spotykanym bólem jest ten, związany z nadwrażliwością zębów. Cierpi na nią coraz większy odsetek osób. Nadwrażliwość jest bolesną reakcją zębów i dziąseł na różne czynniki, jak ciepłe lub zimne napoje. Nadwrażliwość jest spowodowana odsłonięciem zębiny, wynikającym z uszkodzeń dziąsła, które pełnią funkcję osłaniającą.

Inny ból to ten wywołany np. przez rozwijającą się próchnicą. Próchnica, w której skutek powstają odsłonięcie wrażliwej miazgi zęba, powoduje niesłychany ból, zwłaszcza podczas jedzenia i picia. Próchnica może doprowadzić do stanu zapalnego wspomnianej miazgi, a to z kolei sprzyja tworzeniu się ropnia.

Największym bólem charakteryzuje się zapalenie okostnej, czyli błony pokrywającej kości szczęki. Dochodzi do powstania stanu zapalnego, co powoduje rozwój chorób dziąseł i rozkładu miazgi zęba. W tym wypadku stosuje się leczenie kanałowe.

Domowe sposoby na ból zębów

Gdy boli ząb, pierwsze, po co sięgamy, są środki zawierające ibuprofen bądź paracetamol. Mimo że obie substancje należą do grupy substancji przeciwbólowych, to jednak różnica jest taka, że paracetamol stosuje się w łagodnych dolegliwościach, a ibuprofen w dolegliwościach o większym nasileniu.


Czytaj także: Dieta dla zdrowych zębów


Przy nadwrażliwości pomóc może spożywanie zarówno zbyt gorących, jak i zbyt zimnych produktów. W przypadku herbaty warto zaczekać na jej wystudzenie. Należy ograniczyć też spożywanie lodów i zimnych deserów. Niech utrzymują one temperaturę pokojową.

Na ból zębów mogą pomóc także waciki nasączone olejkiem eterycznym. Wśród olejków najczęściej wykorzystuje się goździkowy, kamforowy, jodłowy bądź walerianowy. Wacik nasącza się kilkoma kroplami oleju i umieszcza w jamie ustnej przy zębie, który boli, w policzku lub dogryzając zębami, byle wacik znajdował się w bolącym miejscu.

Bezapelacyjnie pomóc mogą okłady z lodu. Woreczek lodu przykłada się zewnętrznie do skóry po stronie, gdzie znajduje się bolący ząb, np. do prawego/lewego policzka. Tej metody jednak nie poleca się w przypadku nadwrażliwości zębów, które de facto jest właśnie wywołana przez kontakt ze zbyt zimnymi produktami i przedmiotami.

Dużo mówi się także, że pomóc może wypijanie rumianku lub naparów z innych ziół. Zioła zazwyczaj wykazują wszechstronne działanie przeciwbólowe. Choć nie zwalczają przyczyny bólu, dobrze jednak sobie radzą z dolegliwościami bólowymi.

Jak zostało wcześniej wspomniane, domowe sposoby na ból zęba mogą uśmierzyć ból, jednak nie są w stanie całkowicie go zniwelować. Należy pamiętać, by już w początkowych stadiach bólu umówić się na wizytę do stomatologa, który podejmie odpowiednie i profesjonalne kroki.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.