Badanie tarczycy za pomocą ultrasonografu

Badanie tarczycy za pomocą ultrasonografu

Badanie ultrasonograficzne jest najdokładniejszym testem przydatnym do  obrazowania wykrycia brodawek w tarczycy. Procedura USG wykorzystuje fale dźwiękowe do wytwarzania obrazów tarczycy, a obrazy mogą być przechwytywane, aby ocenić rozmiar, kształt, strukturę i  nieprawidłowości tarczycy. Dokładny pomiar wielkości guzków wykonuje się przy użyciu obrazowania ultradźwiękowego. Pomaga on również w ocenie zmian w tkankach tarczycy, takich jak rozszerzenie spowodowane wolem i zmniejszenie wielkości spowodowane stanem zapalnym.

USG tarczycy jest zalecane przez lekarza w następujących warunkach:

  • Jeśli guzki tarczycy mogą być odczuwalne podczas badania fizykalnego;
  • W podejrzeniu zaburzeń hormonalnych tarczycy;
  • W zaburzeniach połykania;
  • Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka raka tarczycy z wywiadem rodzinnym w kierunku nowotworu tarczycy i radioterapii szyi w dzieciństwie;
  • Do oceny zmian w wielkości guzków tarczycy w okresie obserwacji;
  • Aby monitorować stan pacjenta po operacji usunięcia tarczycy.

Rola ultrasonografii w diagnostyce warunkach tarczycy jest złożona i obejmuje wykrywanie tarczycy i szyi oraz rozróżniania łagodnych i złośliwych guzów.

Procedura badania USG tarczycy

Pacjent kładzie się na plecach na stole. Twoja szyja powinna być w położeniu wysuniętym tak, aby przetwornik ultradźwięków był ustawiony prawidłowo. Żel stosuje się na skórę w celu ułatwienia przewodzenia fal dźwiękowych. Fale dźwiękowe skierowane od przetwornika są odbijane przez struktury tarczycy i te odbite fale dźwiękowe lub echa odbierane są ponownie przez przetwornik. Komputer analizuje te dane i tworzy kilka obrazów na sekundę, które pojawiają się na monitorze. Cała procedura może trwać około 10 minut.

USG tarczycy jest bardzo bezpieczną procedurą i nie powoduje wystawienia pacjenta na szkodliwe promieniowanie. 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.