Dulcobis - pożegnaj zaparcia

Dulcobis - pożegnaj zaparcia

Dodano: 18-10-2017

problemy trawienne

Dolegliwości gastrologiczne (biegunki, zaparcia) są chyba najbardziej uciążliwymi i najmniej komfortowymi do przebycia. W pracy, w szkole, w trakcie wyjazdu - mogą się pojawić w najmniej oczekiwanych okolicznościach. Na szczęście są już na to sposoby, dzięki którym można doprowadzić swoje jelita i układ trawienny do porządku. W przypadku zaparć pomóc może Dulcobis, któremu poświęcony będzie ten artykuł.

Czym jest Dulcobis i bisakodyl?

Dulcobis to lek OTC (dostępny bez recepty) w postaci tabletek dojelitowych. Przeznaczony jest do objawowego i krótkotrwałego leczenia zaparć i problemów układu trawiennego. Tabletki Dulcobis mają specjalną otoczkę, która zapobiega przedwczesnemu rozpuszczaniu, dzięki czemu cały proces rozpoczyna się dopiero w jelitach.

Na czym polega jego skuteczność? Zawarta w tabletkach substancja aktywna: bisakodyl to organiczny związek chemiczny, który, po dotarciu do jelita, wzmaga wydzielanie śluzu wyściełającego ściany jelit i przyspiesza ruch robaczkowy (związany z perystaltyką jelit), co wspomaga i ułatwia proces wypróżniania.

Lek wykazuje działanie przeczyszczające wobec czego może być stosowany jako w procesie przygotowawczym do badań diagnostycznych lub do zabiegu chirurgicznego, a także po wykonanych zabiegach operacyjnych.

Jak stosować?

Tabletki Dulcobis zaleca się przyjmować wieczorem, aby rano doszło do wypróżnienia. Nie można ich rozgryzać, należy je połknąć, popijając obficie wodą. Efekt przeczyszczenia następuje po 6-12 godzinach. Należy też zwrócić uwagę, by zacząć od leczenie rozpocząć od najmniejszej dawki. Stopniowe zwiększanie aż do zalecanej dawki ma służyć uzyskaniu regularności wypróżnień. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej.

Poniższa tabela prezentuje sposób przyjmowania leku zarówno przy krótkotrwałym leczeniu zaparć, jak i w celu przygotowania do badań diagnostycznych.

  Krótkotrwałe leczenie zaparć W dniu poprzedzającym badanie diagnostyczne*
Dorośli 1-2 tabletki na dobę, przed snem 1-2 tabletki rano
1-2 tabletki wieczorem
Dzieci i młodzież powyżej 10 r. ż. 1-2 tabletki na dobę, przed snem 1-2 tabletki rano
1-2 tabletki wieczorem
Dzieci od 4 do 10 r. ż.  1 tabletka na dobę, przed snem 1 tabletka wieczorem

*Podczas przygotowania do badań lub przed zabiegami operacyjnymi lek Dulcobis powinien być stosowany pod nadzorem personelu medycznego. W dniu badania należy przyjąć środek przeczyszczający o natychmiastowym działaniu (w postaci czopka).

Wskazano grupę osób, które nie powinny stosować leku Dulcobis. Pierwszą taką grupą są dzieci poniżej 4 roku życia. Lek zawiera 33,2 mg laktozy oraz 23,4 mg sacharozy w jednej tabletce stąd też nie powinien być stosowany u osób z dziedziczną nietolerancją niektórych cukrów. Ponadto produkt leczniczy nie jest przeznaczony dla osób z nadwrażliwością na bisakodyl lub substancje pomocnicze Dulcobis oraz dla osób z objawami odwodnienia, przy niedrożności jelit i stanach chorobowych jamy brzusznej. 

Jeśli pacjent odczuwa potrzebę stosowania środków przeczyszczających codziennie lub przez dłuższy okres, powinien skontaktować się z lekarzem w celu zbadania przyczyny zaparcia, ponieważ zbyt długie i nadmierne ich stosowanie może prowadzić do zaburzenia równowagi płynów i elektrolitów oraz do obniżenia stężenia poziomu potasu we krwi (hipokaliemia). 

Nie tylko zaparcia są problemem

Problemy o podłożu gastrologicznym mogą mieć dwojaką postać. To, co je łączy to z pewnością fakt, że obie są równie uciążliwe i powodują dyskomfort. Przy różnych zaburzeniach układu pokarmowego, zarówno w biegunce, jak i zaparciach rekomendujemy kapsułki Debutir, które regulują i wspomagają pracę jelit na całej ich długości, likwidując rozmaite dolegliwości.

W przypadku tej pierwszej, poza omawianym w tym artykule produktem Dulcobis, skuteczny może okazać się też lek w postaci proszku Smecta, który jest wskazany w ostrych i przewlekłych biegunkach, szczególnie u najmłodszych.

W dolegliwościach związanych z zaparciami niezawodność wykazuje syrop Lactulosum z substancją czynną laktulozą, która, trafiając w niezmienionej postaci do jelit, poprawia ich perystaltykę i zmiękcza masę kałową. Polecamy także roztwór doodbytniczy Enema, stosowany także w przygotowaniu do planowanych badań diagnostycznych układu pokarmowego.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu i zdrowiu.

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.