Z nimi zdrowie to pestka czyli o pestkach dyni

Z nimi zdrowie to pestka czyli o pestkach dyni

zdrowe odżywianie

Dzikie odmiany dyni były znane już 10 tys. lat temu. Plemiona indiańskie wykorzystywały je jako poczęstunek dla zmarłych, jako naczynia lub ozdoby. Do Europy sprowadził dynię Kolumb, ale na szeroką skalę zaczęto ją uprawiać w XVI w. Dynia uprawiana jest pod każdą szerokością geograficzną, m.in. dlatego że jest rośliną bardzo mało wymagającą. W Polsce uprawia się głównie dynię zwyczajna i dynię olbrzymią. Niektórym pewnie dynia kojarzy się tylko z lampionami na Halloween. A wcale nie musi tak być. Dynia, a zwłaszcza jej pestki, posiadają wspaniały smak i wiele właściwości leczniczych.

Oto najważniejsze z nich:

Pestki dyni dla urody. Dzięki zawartości cynku poprawi się stan skóry włosów i paznokci. A witamina E - zawana "witaminą młodości" opóźni procesy starzenia komórek. Natomiast cenne kwasy tłuszczowe okażą się pomocne w walce z cellulitem.

Pestki dyni a układ nerwowy. W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z niedoborem magnezu, o ktorym mogą świadczyć objawy, takie jak: częste bóle głowy, stany depresyjne, migreny, skurcze łydek drżenie mięśni. Tu również pomogą nam pestki dyni. 1/2 szklanki nasion zapewni nam 92% zalecanej dziennej dawki magnezu.Nasiona dyni zawierają także tryptofan i glutaminian, które porawią nasze samopoczucie.

Pestki dyni na kłopoty z koncentracją. Jeśli borykasz się z problemami z koncentacją, koniecznie włącz do diety pestki, a zawarta w nich lecytyna (wchodząca w skład wszystkich komórek organizmu) pomoże także w procesach przemiany materii.

Pestki dyni a nerki. Zawarte w nasionach fitozwiązki mogą przyczynić się do zapobiegania chorobom nerek, np. kamicy.

Pestki dyni a płodność. Zapotrzebowanie na cynk u mężczyzn jest czterokrotnie większe od zapotrzebowania kobiet. Niedobór tego pierwiastka może powodować zaburzenia w produkcji plemników oraz zmniejszać ich ruchliwość. Natomiast u kobiet niedobór cyknku wiąże się z zaburzoną owulacją. Dodatkowo nasiona dyni uznawane są za afrodyzjak. Dodajmy, że pestki dyni są nałatwiej przyswajalnym źródłem cynku.

Pestki dyni a pasożyty. Działanie przeciwpasożytnicze wykazują przede wszystkim świeże pestki dyni. Zawarte w nich kukurbitacyny usuwają takie pasożyty jak: tasiemce, owsiki czy glistę ludzką. Ważne, aby pestki jeść na czczo, rano.

Pestki dyni działają alkalizująco, czyli odkwaszają organizm. Regularne spożywanie pestek wyrównuje poziom pH w organizmie. Zbyt wysokie pH to idealne środowisko dla  rozwoju  bakterii, grzybów i wirusów. 

Pestki dyni działają przeciwnowotworowo. Badania naukowe potwierdziły, że systematyczne spożywanie pestek dyni chroni przed rakiem piersi i prostaty.

 

To tylko niektóre z licznych zalet tych nasion.  Warto włączyć pestki dyni do codziennego menu, by zachować dobre samopoczucie i zdrowie na długie lata.

 

Źródła zdjęć:

https://www.instagram.com/p/BCTE-xstIU9/

https://www.instagram.com/p/BEdo_-uAHct/

Ranking zamienników Najlepsze produkty - zdrowe odżywianie

Olej Kokosowy VIRGIN

4.899 opinii:
Olej kokosowy virgin potocznie nazywany jest bombą kaloryczną. Kalorie z reguły kojarzą nam się z...
Zobacz ofertę

Olej Kokosowy Rafinowany

4.758 opinii:
Czym tak naprawdę różni się olej rafinowany od nierafinowanego? Oleje nierafinowane...
Zobacz ofertę

Mieszanka studencka

4.717 opinii:
Dlaczego warto sięgać po mieszankę studencką? Mieszanka studencka to przekąska dobrze znana...
Zobacz ofertę

Sok Z Dzikiej Róży

4.717 opinii:
Dzika róża – zdrowy skarb jesieni Zwany przez Słowian szypszyną, krzew dzikiej...
Zobacz ofertę

Masło Orzechowe

4.717 opinii:
Masło orzechowe – warto je jeść? Masło orzechowe to produkt, który popularny jest...
Zobacz ofertę

Łuskane Pestki Dyni

4.679 opinii:
Właściwości pestek z dyni Pestki z dyni to niezwykle smaczna przekąska, która zachwyca...
Zobacz ofertę

Syrop Owocowy Z Hibiskusem

4.676 opinii:
Cenne właściwości “kwiatu jednego dnia” Hibiskus to utarte w Polsce, łacińskie...
Zobacz ofertę

Mąka Jaglana

4.6411 opinii:
Kasza jaglana oraz mąka jaglana – jedz na zdrowie! Kasza jaglana to kasza z łuskanego...
Zobacz ofertę

Rodzynki

4.638 opinii:
Rodzynki – właściwości i wartości odżywcze. Zagraniczne badania naukowe udowodniły, że...
Zobacz ofertę

Chipsy Bananowe

4.577 opinii:
Banany – zdrowe owoce Banany lubimy chyba wszyscy! To przepyszne owoce, które...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.