Dzikie odmiany dyni były znane już 10 tys. lat temu. Plemiona indiańskie wykorzystywały je jako poczęstunek dla zmarłych, jako naczynia lub ozdoby. Do Europy sprowadził dynię Kolumb, ale na szeroką skalę zaczęto ją uprawiać w XVI w. Dynia uprawiana jest pod każdą szerokością geograficzną, m.in. dlatego że jest rośliną bardzo mało wymagającą. W Polsce uprawia się głównie dynię zwyczajna i dynię olbrzymią. Niektórym pewnie dynia kojarzy się tylko z lampionami na Halloween. A wcale nie musi tak być. Dynia, a zwłaszcza jej pestki, posiadają wspaniały smak i wiele właściwości leczniczych.

Oto najważniejsze z nich:

Pestki dyni dla urody. Dzięki zawartości cynku poprawi się stan skóry włosów i paznokci. A witamina E - zawana "witaminą młodości" opóźni procesy starzenia komórek. Natomiast cenne kwasy tłuszczowe okażą się pomocne w walce z cellulitem.

Pestki dyni a układ nerwowy. W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z niedoborem magnezu, o ktorym mogą świadczyć objawy, takie jak: częste bóle głowy, stany depresyjne, migreny, skurcze łydek drżenie mięśni. Tu również pomogą nam pestki dyni. 1/2 szklanki nasion zapewni nam 92% zalecanej dziennej dawki magnezu.Nasiona dyni zawierają także tryptofan i glutaminian, które porawią nasze samopoczucie.

Pestki dyni na kłopoty z koncentracją. Jeśli borykasz się z problemami z koncentacją, koniecznie włącz do diety pestki, a zawarta w nich lecytyna (wchodząca w skład wszystkich komórek organizmu) pomoże także w procesach przemiany materii.

Pestki dyni a nerki. Zawarte w nasionach fitozwiązki mogą przyczynić się do zapobiegania chorobom nerek, np. kamicy.

Pestki dyni a płodność. Zapotrzebowanie na cynk u mężczyzn jest czterokrotnie większe od zapotrzebowania kobiet. Niedobór tego pierwiastka może powodować zaburzenia w produkcji plemników oraz zmniejszać ich ruchliwość. Natomiast u kobiet niedobór cyknku wiąże się z zaburzoną owulacją. Dodatkowo nasiona dyni uznawane są za afrodyzjak. Dodajmy, że pestki dyni są nałatwiej przyswajalnym źródłem cynku.

Pestki dyni a pasożyty. Działanie przeciwpasożytnicze wykazują przede wszystkim świeże pestki dyni. Zawarte w nich kukurbitacyny usuwają takie pasożyty jak: tasiemce, owsiki czy glistę ludzką. Ważne, aby pestki jeść na czczo, rano.

Pestki dyni działają alkalizująco, czyli odkwaszają organizm. Regularne spożywanie pestek wyrównuje poziom pH w organizmie. Zbyt wysokie pH to idealne środowisko dla  rozwoju  bakterii, grzybów i wirusów. 

Pestki dyni działają przeciwnowotworowo. Badania naukowe potwierdziły, że systematyczne spożywanie pestek dyni chroni przed rakiem piersi i prostaty.

 

To tylko niektóre z licznych zalet tych nasion.  Warto włączyć pestki dyni do codziennego menu, by zachować dobre samopoczucie i zdrowie na długie lata.

Źródła zdjęć:

https://www.instagram.com/p/BCTE-xstIU9/

https://www.instagram.com/p/BEdo_-uAHct/

Ranking zamienników Najlepsze produkty - bakalie

Mieszanka studencka

4.789 opinii:
Dlaczego warto sięgać po mieszankę studencką? Mieszanka studencka to przekąska dobrze...
Zobacz ofertę

Łuskane Pestki Dyni

4.7713 opinii:
Właściwości pestek z dyni Pestki z dyni to niezwykle smaczna przekąska, która...
Zobacz ofertę

Orzechy Włoskie

4.710 opinii:
Orzech włoski dla zdrowia i urody Orzech włoski niemal zawsze budzi pozytywne skojarzenia....
Zobacz ofertę

Chipsy Bananowe

4.679 opinii:
Banany – zdrowe owoce Banany lubimy chyba wszyscy! To przepyszne owoce, które...
Zobacz ofertę

Rodzynki

4.679 opinii:
Rodzynki – właściwości i wartości odżywcze. Zagraniczne badania naukowe udowodniły,...
Zobacz ofertę

Śliwka Suszona

4.58 opinii:
Suszone śliwki - pyszne i pełne zalet Śliwki są niezwykle smakowite zarówno w...
Zobacz ofertę

Orzechy Pecan

4.449 opinii:
Właściwości i zastosowanie orzechów pecan Orzechy to jeden z największych...
Zobacz ofertę

Daktyle Bez Pestek

4.437 opinii:
Daktyle, choć wciąż mało popularne w naszym kraju, mają mnóstwo drogocennych...
Zobacz ofertę

Pestki Moreli

4.388 opinii:
Pestki moreli można spożywać na surowo lub zmielić i stosować w formie dodatku do zup,...
Zobacz ofertę

Cieta Żurawina suszona

4.339 opinii:
Prozdrowotne właściwości żurawiny Żurawina to coraz częściej występujący w składzie...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.