Nadmierny stres przyczyną chorób cywilizacyjnych

Nadmierny stres przyczyną chorób cywilizacyjnych

uspokojenie układ nerwowy stany napięcia nerwowego stres

Żyjemy w bardzo stresujących czasach i warunkach. Stresująca praca, szef, który zamiast doceniać naszą pracę, każe nam pracować szybciej i wydajniej, rodzina, wychowanie dzieci, wywiadówki, rachunki, inne zobowiązania finansowe i chroniczny brak czasu.. A w miarę upływu lat wydaje się, że sytuacja tylko się pogarsza, zamiast zmieniać na lepsze.

Nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej Polaków zapada na podstępne choroby cywilizacyjne. Tym bardziej, że coraz szybszy rozwój i postęp technologiczny jak i cywilizacyjny wydaje się zwiększać ryzyko i podatność na zachorowania.

Wśród najpowszechniejszych chorób na liście znajdą się takie, które dotyczą nas fizycznie, ale również takie, które dotykają nas również psychicznie. Do dolegliwości fizycznych zaliczamy między innymi cukrzycę, spowodowaną złą dietą lub małą aktywnością fizyczną. Za nią w parze często idzie otyłość – zwłaszcza wśród osób, które stale pracują za biurkiem i pracują w większym wymiarze godzin niż obejmuje cały etat.

Zbyt duża ilość cholesterolu w naszej diecie powoduje, że zaczynamy mieć problemy z chorobą wieńcową, a zbyt duża ilość soli zawarta także w fast foodach może doprowadzić do nadciśnienia tętniczego. Złe nałogi, które rzekomo mają pomóc nam opanować nerwy, doprowadzają nas powoli do udarów mózgu czy zawałów serca. Coraz częściej do chorób cywilizacyjnych jest też zaliczana astma oskrzelowa, osteoporoza i kamica nerkowa.

Substancje chemiczne, dodawane do żywności, ale i produktów codziennego użytku, jak płyn do mycia naczyń czy proszku do prania powodują, że występują u nas coraz powszechniej różne alergie. Mogą też być przyczyną nowotworów. Szybki styl życia to i szybkie zaspokajanie potrzeb intymnej bliskości, a nierozważne doprowadza nas do chorób takich jak AIDS. Nie wspominając już o tym, że w rezultacie szybkiego spożywania posiłków i stresów coraz częściej zapadamy na choroby przewodu pokarmowego, takie jak refluks czy wrzody.

Jak już zostało wcześniej wspomniane, choroby cywilizacyjne coraz częściej dotykają również naszej psychiki. Lekarze odnotowują ciągły wzrost osób chorujących na anoreksję, ponieważ coraz więcej kobiet pragnie doścignąć wzory rozpaczliwie chudych modelek i aktorek prezentowane w reklamach, filmach czy na wybiegach. Zdenerwowani problemami dnia codziennego coraz częściej zapadamy na nerwice, a kiedy wszystko idzie nie tak, zaczynamy mieć problemy z depresją. Wiele ludzi próbuje szukać ucieczki od rzeczywistości wpadając tylko w gorsze problemy, jak alkoholizm czy narkomania. W wyniku tak zaawansowanego postępu, mimo że powinniśmy żyć coraz lepiej i wygodniej, zaczynamy mieć poważne problemy niejednokrotnie doprowadzające do zgonów.

Jak więc radzić sobie w tak trudnych i wymagających czasach?

Po pierwsze, od czasu do czasu weźmy głęboki oddech i pamiętajmy o wypoczynku. Jeśli pracujemy w zatłoczonym środowisku, wybierzmy się na weekend poza miasto. Obejrzmy od czasu do czasu ciekawy film. Przeczytajmy książkę. Dobrą praktyką jest medytacja. Możemy również zorganizować swój czas, z uwzględnieniem bardzo ważnych punktów jak aktywność ruchowa czy inne formy wypoczynku. Spędźmy przynajmniej godzinę lub dwie w tygodniu z przyjaciółmi lub rodziną na czymś, co naprawdę lubimy. Sprawmy sobie przyjemność. Spowoduje to, że poczujemy się lepiej, a w ten sposób zmniejszymy napięcie i ryzyko możliwości zapadnięcia na którąś z chorób cywilizacyjnych.

Pamiętajmy także o starym, dobrym, polskim przysłowiu: "W zdrowym ciele - zdrowy duch!".

Ranking zamienników Najlepsze produkty - stres

Doppelherz Aktiv Magnez + B6 Forte

4.9213 opinii:
Doppelherz Aktiv Magnez + B6 Forte to suplement diety dostępny w postaci tabletek przeznaczony du...
Zobacz ofertę

Magvit B6

4.9111 opinii:
Magvit B6 to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek. Wskazaniem do ich stosowania jest...
Zobacz ofertę

Olimp Żeń-Szeń Vita-Complex

4.910 opinii:
Olimp Żeń-Szeń Vita-Complex to suplement diety dostępny w postaci kapsułek, który jest w...
Zobacz ofertę

Asmag tabletki

4.888 opinii:
Asmag to lek dostępny w postaci tabletek. Produkt leczniczy jest przeznaczony dla osób,...
Zobacz ofertę

Asmag B

4.867 opinii:
Asmag B to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek. Wskazaniem do stosowania niniejszego...
Zobacz ofertę

Nervogran

4.867 opinii:
Nervogran to produkt leczniczy w postaci granulatu do stosowania tradycyjnie, pomocniczo...
Zobacz ofertę

Mind Up - Energy for mind

4.8533 opinii:
Suplement diety Mind Up - Energy for mind to naturalny produkt dostępny w postaci kapsułek....
Zobacz ofertę

Lecytyna 300

4.836 opinii:
Kapsułki Lecytyna 300 to suplement diety wskazany do stosowania jako uzupełnienie codziennej diet...
Zobacz ofertę

Nervinum Fix

4.836 opinii:
Nervinum Fix to produkt leczniczy w postaci herbatki do zaparzania w stanach napięcia...
Zobacz ofertę

Asmag Forte

4.836 opinii:
Asmag Forte to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek. Preparat w...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.