Morska, kamienna, himalajska - którą sól wybrać?

Morska, kamienna, himalajska - którą sól wybrać?

sól zdrowie

Sól to chyba dla każdego taki produkt, który w kuchni jest praktycznie niezastąpiona. Jednak jeszcze dawniej była cenniejsza, ponieważ używano jej nawet jako waluty. Oczyszczona sól kuchenna jest obecnie najlepiej dostępna i jednocześnie najbardziej znana, ale mamy też wybór innych produktów, które także zyskują sobie na popularności a ich dostęp staje się łatwiejszy i warto z tego skorzystać. 

W większości sklepów obecnie znajdziemy sól kuchenną, która wzbogacona jest fluorem oraz jodem. Korzystniej jednak będzie sięgać po takie sole, które są jak najmniej przetworzone, ponieważ będą miały one niezbędne dla naszego organizmu składniki w jak najbardziej naturalnych proporcjach. Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że dziennie powinno się spożywać około pół grama soli to na pewno nie powinno się przesadzać z jej używaniem. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że nie spożywamy jedynie tej soli, którą sami dodajemy do potraw. Praktycznie znajduje się ona we wszystkich produktach przetworzonych. Trudno się bez niej obejść całkowicie, szczególnie, że dzięki niej smak potraw jest po prostu lepszy. Powiemy dziś o soli morskiej, himalajskiej oraz kamiennej. 

Sól morska według lekarzy będzie tą najzdrowszą i jest ona również polecana przez dietetyków. Stosunkowo niewiele będzie w niej sodu, można będzie dodawać ją do jedzenia czy do kąpieli. Można w niej znaleźć cenny dla naszego organizmu magnez, lit, selen, cynk, jod. Będzie powstała przez odparowanie wody morskiej. 

Do niej zaliczać się będzie również Maldon Sea Salt, czyli brytyjska sól, która powstaje w formie płatków i jest robiona ręcznie. Oczywiście nie jest żadna wadą to, że sól jest nieco szara i lekko wilgotna. Ciekawe będzie to, że sól morska ma smak mocniejszy i będzie trzeba dodawać jej nieco mniej niż innych rodzajów. 

Flor de Sal to sól morska, która będzie powstawać w ogrodach solnych na terenie Portugalii, gdzie codziennie pozyskuje się ją z wody morskiej i odparowuje w słońcu. Bywa ona wzbogacona nieco przez użycie suszonych czarnych oliwek, płatek róż czy hibiskusa. Nadawać się będzie więc co dań, serów, pasztetów, sałatek i wielu innych potraw. 

Badania pokazały, że Hiszpanie, Japończycy, Wenezuelczycy chorują zdecydowanie rzadziej na białaczki limfatyczne oraz miażdżycę. Co ciekawe spożywają oni praktycznie wyłącznie sól morską. 

Warta uwagi sól himalajska

Od jakiegoś czasu modna jest także sól himalajska, która jest pomocna szczególnie, gdy pojawiają się problemy z cerą. Jest ona wydobywana w Pakistanie w tym miejscu, gdzie przed milionami laty znajdował się ocean. To sól, która jest bardzo czysta, ponieważ pochodzi ona z tych czasów, gdy jeszcze nie było takich zanieczyszczeń. Nie musi być ona dodatkowo oczyszczana a jednocześnie będzie bardzo bogata w minerały. Jest ona ręcznie wydobywana bez używania materiałów wybuchowych oraz sprzętu mechanicznego. Oprócz tego, że mamy tam chlorki oraz magnez to będzie ona zawierała również siarczany oraz żelazo. Nieco na wyrost uważa się obecnie, że spożywanie tej soli w słodkich daniach może zagwarantować uregulowanie poziomu cukru we krwi. Zakłada się, że działa ona pozytywnie na stabilizację ciśnienia oraz może poprawiać pracę połączeń nerwowych. Dla wielu jest również środkiem, który pozytywnie działa na układ oddechowy, uważana jest za sól, która opóźnia procesy starzenia się skóry. 

Okłady z soli himalajskiej robione na ciepło są polecane w momencie, gdy ma się problemy ze schorzeniami stawów. Jej znaczenie w kosmetyce będzie znane, ponieważ będzie ona wyraźnie pomagała w złuszczaniu się naskórka i daje efekt czystej, promiennej cery, która będzie doskonale wyglądała. Nie ma problemów z suchością skóry. 

Nasze lokalne, naturalne bogactwo – sól kamienna

W naszym regionie Europy mamy prawdziwe naturalne bogactwo jakim jest sól kamienna, która nie będzie ługowana i w związku z tym ma tak wiele cennych minerałów. Jest to godna polecania sól z Kłodawy. Nie jest ona wybielana ani suszona przy użyciu chemikaliów. Jeśli chodzi o kosmetykę to cenionym produktem będzie sól bocheńska, która otrzymywana jest z odparowania wody ze źródeł solankowych. Podobnie sól oraz solanka z Ciechocinka czy Inowrocławia jest pozytywnie traktowana i znana wielu osobom, które przyjeżdżają do tych miejscowości uzdrowiskowych i chętnie spacerują przy tężniach. 

Sól kamienna nie jest przetworzona. Wydobycie soli z podziemnych złóż prowadzone jest metodą górniczą. Dalej będzie ona poddawana specjalnej obróbce mechanicznej, przez kruszenie oraz mielenie a potem sortowanie. Tak można uzyskiwać i drobnoziarnistą sól jak i taką, która będzie miała charakter gruboziarnisty. 

Sól warzona to jednorodna substancja, która ma kolor śnieżnobiały i jest otrzymywana w procesie parowania oraz krystalizowania solanki. Sól warzona w czasie produkcji będzie oczyszczona z wielu mikroelementów, które naturalnie się w niej znajdują. Po rozpuszczeniu nie będzie osadu i to na pewno jej charakterystyczna cecha. Chętnie kupowana jest przez zakłady, które produkują wędliny albo przetwory warzywne. Soli takiej lepiej jednak nie używać w domu.

Nie samą solą człowiek żyje. W naszym sklepie oprócz soli znaleźć mogą Państwo m. in. żurawinę suszoną, którą można dodawać do płatków śniadaniowych. Jeżeli smażą Państwo na oleju to warto zainteresować się smalcem gęsi, który jest o wiele zdrowszy i smaczniejszy, a do tego pasuje zarówno do smażenia jak i do pieczenia. Dla wegan i nie tylko polecamy amarantusa, czyli zboże XI. wieku oraz soczewicę czerwoną. W naszym sklepie znajdą Państwo również takie produkty jak nierafinowany olej tamanu.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - zdrowie

Revitasens

5.035 opinii:
Revitasens to suplement diety dostępny w postaci kapsułek, przeznaczony dla...
Zobacz ofertę

Sapoven T

5.06 opinii:
Sapoven T to produkt leczniczy dostępny w postaci kapsułek miękkich. Preparat w...
Zobacz ofertę

Żel Veral

4.888 opinii:
Żel Veral to lek przeznaczony do miejscowego leczenia uszkodzonych tkanek skóry. Żel...
Zobacz ofertę

Asmag B

4.867 opinii:
Asmag B to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek. Wskazaniem do stosowania niniejszego...
Zobacz ofertę

Galvenox soft

4.836 opinii:
Galvenox soft to preparat dostępny w postaci żelu do nóg, który sprawdza się...
Zobacz ofertę

Olej Lniany Tłoczony Na Zimno

4.8312 opinii:
Olej Lniany Tłoczony Na Zimno to produkt ekologiczny, który jest stosowany jako dodatek do...
Zobacz ofertę

Afrin ND Rumianek

4.836 opinii:
Lek Afrin ND Rumianek to produkt leczniczy dostępny w postaci aerozolu do nosa. Produkt ten...
Zobacz ofertę

Rivanolum

4.836 opinii:
Rivanolum to lek dostępy w postaci tabletek. Wskazaniem do stosowania preparatu: są ropne...
Zobacz ofertę

Acerin - Płyn Na Odciski

4.789 opinii:
Acerin to produkt leczniczy dostępny w postaci płynu na odciski. Lek jest wskazany do stosowania...
Zobacz ofertę

Vitaleg

4.717 opinii:
Vitaleg to preparat kosmetyczny dostępny w postaci żelu. Preparat przeznaczony jest do...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.