Morska, kamienna, himalajska - którą sól wybrać?

Morska, kamienna, himalajska - którą sól wybrać?

Sól to chyba dla każdego taki produkt, który w kuchni jest praktycznie niezastąpiona. Jednak jeszcze dawniej była cenniejsza, ponieważ używano jej nawet jako waluty. Oczyszczona sól kuchenna jest obecnie najlepiej dostępna i jednocześnie najbardziej znana, ale mamy też wybór innych produktów, które także zyskują sobie na popularności, a ich dostęp staje się łatwiejszy i warto z tego skorzystać. 

Sól kuchenna – wady i zalety

W większości sklepów obecnie znajdziemy sól kuchenną, która wzbogacona jest fluorem oraz jodem. Korzystniej jednak będzie sięgać po takie sole, które są jak najmniej przetworzone, ponieważ będą miały one niezbędne dla naszego organizmu składniki w jak najbardziej naturalnych proporcjach. Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że dziennie powinno się spożywać około pół grama soli, to na pewno nie powinno się przesadzać z jej używaniem. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że nie spożywamy jedynie tej soli, którą sami dodajemy do potraw. Praktycznie znajduje się ona we wszystkich produktach przetworzonych. Trudno się bez niej obejść całkowicie, szczególnie, że dzięki niej smak potraw jest po prostu lepszy. Powiemy dziś o soli morskiej, himalajskiej oraz kamiennej. 

Sól morska – na co działa?

Sól morska według lekarzy będzie tą najzdrowszą i jest ona również polecana przez dietetyków. Stosunkowo niewiele będzie w niej sodu, można będzie dodawać ją do jedzenia czy do kąpieli. Można w niej znaleźć cenny dla naszego organizmu magnez, lit, selen, cynk, jod. Sól morska powstaje przez odparowanie wody morskiej. 

Do niej zaliczać się będzie również Maldon Sea Salt, czyli brytyjska sól, która powstaje w formie płatków i jest robiona ręcznie. Oczywiście nie jest żadna wadą to, że sól morska jest nieco szara i lekko wilgotna. Ciekawe będzie to, że sól morska ma smak mocniejszy i będzie trzeba dodawać jej nieco mniej niż innych rodzajów. 

Flor de Sal to sól morska, która będzie powstawać w ogrodach solnych na terenie Portugalii, gdzie codziennie pozyskuje się ją z wody morskiej i odparowuje w słońcu. Bywa ona wzbogacona nieco przez użycie suszonych czarnych oliwek, płatek róż czy hibiskusa. Nadawać się będzie więc co dań, serów, pasztetów, sałatek i wielu innych potraw. 

Badania pokazały, że Hiszpanie, Japończycy, Wenezuelczycy chorują zdecydowanie rzadziej na białaczki limfatyczne oraz miażdżycę. Co ciekawe spożywają oni praktycznie wyłącznie sól morską. 

Sól himalajska – właściwości i działanie

Od jakiegoś czasu modna jest także sól himalajska, która jest pomocna, szczególnie gdy pojawiają się problemy z cerą. Jest ona wydobywana w Pakistanie w tym miejscu, gdzie przed milionami laty znajdował się ocean. To sól, która jest bardzo czysta, ponieważ pochodzi ona z tych czasów, gdy jeszcze nie było takich zanieczyszczeń. Nie musi być ona dodatkowo oczyszczana, a jednocześnie będzie bardzo bogata w minerały. Jest ona ręcznie wydobywana bez używania materiałów wybuchowych oraz sprzętu mechanicznego. Oprócz tego, że mamy tam chlorki oraz magnez to będzie ona zawierała również siarczany i żelazo. Nieco na wyrost uważa się obecnie, że spożywanie tej soli w słodkich daniach może zagwarantować uregulowanie poziomu cukru we krwi. Zakłada się, że działa ona pozytywnie na stabilizację ciśnienia oraz może poprawiać pracę połączeń nerwowych. Dla wielu jest również środkiem, który pozytywnie działa na układ oddechowy, uważana jest za sól, która opóźnia procesy starzenia się skóry. 

Okłady z soli himalajskiej robione na ciepło są polecane w momencie, gdy ma się problemy ze schorzeniami stawów. Jej znaczenie w kosmetyce będzie znane, ponieważ będzie ona wyraźnie pomagała w złuszczaniu się naskórka i daje efekt czystej, promiennej cery, która będzie doskonale wyglądała. Nie ma problemów z suchością skóry. 

Sól kamienna – zalety stosowania

W naszym regionie Europy mamy prawdziwe naturalne bogactwo, jakim jest sól kamienna, która nie będzie ługowana i w związku z tym ma tak wiele cennych minerałów. Jest to godna polecania sól z Kłodawy. Nie jest ona wybielana ani suszona przy użyciu chemikaliów. Jeśli chodzi o kosmetykę, cenionym produktem będzie sól bocheńska, która otrzymywana jest z odparowania wody ze źródeł solankowych. Podobnie sól oraz solanka z Ciechocinka czy Inowrocławia jest pozytywnie traktowana i znana wielu osobom, które przyjeżdżają do tych miejscowości uzdrowiskowych i chętnie spacerują przy tężniach. 

Sól kamienna nie jest przetworzona. Wydobycie soli z podziemnych złóż prowadzone jest metodą górniczą. Dalej będzie ona poddawana specjalnej obróbce mechanicznej, przez kruszenie oraz mielenie, a potem sortowanie. Tak można uzyskiwać i drobnoziarnistą sól jak i taką, która będzie miała charakter gruboziarnisty. 

Sól warzona – do czego służy?

Sól warzona to jednorodna substancja, która ma kolor śnieżnobiały i jest otrzymywana w procesie parowania oraz krystalizowania solanki. Sól warzona w czasie produkcji będzie oczyszczona z wielu mikroelementów, które naturalnie się w niej znajdują. Po rozpuszczeniu nie będzie osadu i to na pewno jej charakterystyczna cecha. Chętnie kupowana jest przez zakłady, które produkują wędliny albo przetwory warzywne. Soli takiej lepiej jednak nie używać w domu.

Nie samą solą człowiek żyje. W naszym sklepie oprócz soli znaleźć mogą Państwo m.in. żurawinę suszoną, którą można dodawać do płatków śniadaniowych. Jeżeli smażą Państwo na oleju, warto zainteresować się smalcem gęsi, który jest o wiele zdrowszy i smaczniejszy, a do tego pasuje zarówno do smażenia jak i do pieczenia. Dla wegan i nie tylko polecamy amarantusa, czyli zboże XI wieku oraz soczewicę czerwoną. W naszym sklepie znajdą Państwo również takie produkty jak nierafinowany olej tamanu.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.