Jak wygląda leczenie kanałowe w klinice stomatologicznej?

Jak wygląda leczenie kanałowe w klinice stomatologicznej?

Choć leczenie kanałowe jest zabiegiem wykonywanym od wielu lat, w ostatnim czasie znacząco zmieniły się jego standardy. Niegdyś zabieg ten kojarzył się z silnym bólem i dyskomfortem, obecnie jest odwrotnie. Jak wygląda leczenie kanałowe w profesjonalnej klinice stomatologicznej we Wrocławiu? O czym warto wiedzieć?

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to powszechny zabieg stomatologiczny, wykonywany m.in. w przypadku zapalenia oraz zakażenia miazgi zęba. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej na skutek zaniedbanej próchnicy. Leczenie kanałowe wykonuje się także w przypadku martwicy miazgi, a nawet i w przypadku pęknięcia zęba.

Cały zabieg polega na usunięciu miazgi zęba, a następnie na zastąpieniu jej specjalnymi materiałami. Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, stomatolog wykonuje zdjęcie rentgenowskie. Określa długość oraz kształt kanału, a następnie ostrożnie otwiera wejście. Leczony ząb osłania się specjalną gumą w celu ochrony przed ewentualnymi bakteriami. Następnie kanał poddaje się oczyszczeniu i opracowaniu w celu usunięcia bakterii z zainfekowanej części miazgi. 

Dzięki nowoczesnym i zaawansowanym technologicznie urządzeniom możliwe jest przeprowadzenie tego zabiegu w sposób sprawny i niezwykle dokładny. Następnym etapem leczenia kanałowego jest kształtowanie kanału.

Czy leczenie kanałowe boli?

Wybierając się do profesjonalnej kliniki stomatologicznej we Wrocławiu, możesz liczyć na całkowicie bezbolesne przeprowadzenie leczenia kanałowego. Obecnie stosuje się miejscowe środki znieczulające. W zależności od lokalizacji zęba w jamie ustnej znieczulenie może zostać podane nasiękowo, domiazgowo, przewodowo oraz śródwięzadłowo. W niektórych przypadkach stosuje się kilka z tych metod, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie maksymalnego komfortu pacjentowi.

Przed leczeniem kanałowym można również zastosować gaz rozweselający. To bezbarwna i bezzapachowa substancja o słodkawym smaku, działająca uspokajająco i rozweselająco. Pozwala zmniejszyć lęk przed zabiegiem, dlatego gaz ten stosuje się często u osób cierpiących na dentofobię.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Czas trwania leczenia kanałowego to kwestia indywidualna. Leczeniu można bowiem poddać zarówno jeden ząb, jak i 4. Istotna w tej kwestii jest także rozległość procesu chorobowego. W niektórych przypadkach możliwe jest przeprowadzenie leczenia podczas jednej wizyt, z kolei w przypadku zaawansowanego stanu zapalnego zęba – mogą być potrzebne dwie, trzy, a nawet i cztery wizyty w klinice stomatologicznej.

Przeciwwskazania do leczenia kanałowego

Istnieją również pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie leczenia kanałowego. Mowa tu m.in. o zębach zakrzywionych i zarośniętych. W przypadku dużego stanu zapalnego istnieje również jego ryzyko przetrwania. Wówczas konieczna jest ekstrakcja lub resekcja.

Kobiety w ciąży powinny każdorazowo omawiać z lekarzem przeprowadzenie leczenia kanałowego. W przypadku uczulenia na środek znieczulający również należy poinformować o tym stomatologa.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.