Jak dbać o higienę osobistą?

jak dbać o higienę osobistą?

Higiena osobista jest ważna nie tylko dlatego by wyglądać ładnie na co dzień, ale również po to, by zapobiegać występowaniu i rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Odpowiednie środki ostrożności mogą pomóc tego uniknąć. Jak najlepiej zadbać o higienę osobistą? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. Codzienna kąpiel
  2. Mycie twarzy
  3. Mycie rąk
  4. Higiena jamy ustnej
  5. Stosowanie dezodorantu lub antyperspirantu
  6. Pranie ubrań
  7. Przycinanie włosów
  8. Dbanie o paznokcie
  9. Unikanie dzielenia się przedmiotami osobistymi

1. Codzienna kąpiel

Codzienna mycie ciała jest ważne dla utrzymania higieny i zdrowia skóry. Nie ma dużego znaczenia, czy będzie to relaksująca kąpiel w wannie, czy szybki prysznic. Codzienna kąpiel pomaga usunąć brud, pot, zanieczyszczenia i nadmiar sebum z powierzchni skóry. To z kolei zmniejsza ryzyko infekcji i chorób skóry. 


Czytaj także: Z higieną osobistą za pan brat


Do mycia użyj gąbki lub specjalnego ręcznika i delikatnymi ruchami masuj całe ciało. W ten sposób usuniesz martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia. Samo „lanie na siebie wody” nie pomoże w oczyszczeniu całego ciała. Pamiętaj, aby regularnie wymienić gąbkę, ponieważ może ona łatwo stać się siedliskiem bakterii. Zwróć uwagę także na to, że zbyt długie i zbyt częste kąpiele mogą prowadzić do wysuszenia skóry – warto więc unikać gorącej wody i sięgać po łagodne kosmetyki myjące.

Jeśli nie chcesz codziennie myć włosów, możesz ubrać na nie specjalny czepek kąpielowy. Jeśli zdarzy się, że nie będziesz mieć czasu na prysznic, wystarczy, że na koniec dnia umyjesz twarz, pachy, stopy i miejsca intymne.

2. Mycie twarzy

Skóra twarzy jest bardziej wrażliwa niż w innych partiach ciała. Nie ma znaczenia, czy myjesz twarz pod prysznicem, czy wolisz zrobić to osobno, przy umywalce – ważne, by robić to regularnie. 

Przy wyborze kosmetyku do mycia twarzy warto wziąć pod uwagę typ skóry. Jeśli masz bardzo suchą skórę, unikaj produktów o wysokiej zawartości alkoholu, który dodatkowo wysusza skórę. Jeżeli twoja skóra jest wrażliwa, postaw na produkty hipoalergiczne, które zawierają mniej agresywnych środków chemicznych.

Dla kobiet, które często się malują, ważne jest wybranie odpowiedniego środka do demakijażu. Pomoże on usunąć makijaż bez agresywnej ingerencji w delikatną skórę twarzy. Zmywanie makijażu zwykłym mydłem może skończyć się podrażnieniem i pieczeniem skóry. Również mężczyźni powinni w szczególny sposób dbać o swoją twarz, o czym więcej można przeczytać w artykule „Męska pielęgnacja twarzy".

3. Mycie rąk

Regularne mycie rąk wodą z mydłem jest jednym z najważniejszych kroków w utrzymaniu higieny osobistej. Mycie rąk zalecane jest zwłaszcza:

  • przed posiłkiem,
  • po powrocie z zewnątrz,
  • po skorzystaniu z toalety,
  • po kontakcie z osobą chorą.

4. Higiena jamy ustnej

Mówi się, że zęby należy myć po każdym posiłku. Niestety dla wielu z nas jest to niemożliwe ze względu na jedzenie obiadów w pracy. W takim przypadku ważne, by zęby myć rano i wieczorem. Wartościowym uzupełnieniem mycia zębów jest stosowanie nici dentystycznej, która pomoże dokładnie usunąć resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. 

Regularne szczotkowanie zębów pomaga zapobiegać chorobom dziąseł i jamy ustnej. Szczególnie ważne jest mycie zębów po zjedzeniu słodyczy lub kwaśnych pokarmów, które powodują erozję szkliwa.

Szczotkowanie zębów chroni też przed próchnicą, co jest szczególne ważne u dzieci. Im lepiej dbamy o higienę jamy ustnej, tym zdrowszymi zębami możemy się cieszyć. Równie istotne są wizyty kontrolne u dentysty. Obecnie protezy zębowe są zakładane nawet bardzo młodym osobom, tylko dlatego, że „nie miały czasu” przyjść do dentysty wcześniej.


Sprawdź także: Nadwrażliwość zębów. Jak sobie z nią radzić?

5. Stosowanie dezodorantu lub antyperspirantu

Dezodoranty i antyperspiranty zawierają składniki, które zapobiegają rozwojowi bakterii, które powodują nieprzyjemny zapach ciała. 

Antyperspiranty zawierają dodatkowo składniki, które pomagają kontrolować nadmierną potliwość. Poprzez zatykanie ujść gruczołów potowych, ograniczają ilość potu, który jest wydzielany przez skórę.

Dezodorant lub antyperspirant najlepiej stosować codziennie – ale jeśli nie mamy problemu z nadmiernym poceniem w ciągu dnia, warto używać go także przed planowanym wysiłkiem fizycznym czy przed formalnymi okazjami. Z pewnością poprawi to komfort i samopoczucie.

6. Pranie ubrań

Regularne pranie ubrań pozwala zachować ich świeżość oraz wyeliminować chorobotwórcze bakterie i grzyby. Przyjmuje się, że koszule należy prać po każdym użyciu, a spodnie czy bluzy mogą być noszone kilka razy, zanim wylądują w pralce. Jednak najlepiej samemu wypracować sobie najkorzystniejszy czas prania poszczególnych rzeczy. Niektóre mogą przecież potrzebować prania szybciej, inne później. Zanim jednak wrzucisz ubrania do pralki, sprawdź, czy nie mają plam. Takie bowiem, najlepiej wywabić przed praniem.

7. Przycinanie włosów

Włosy najlepiej podcinać co 4-8 tygodni. Przycinanie pozwoli zachować włosy w dobrej kondycji, bez rozdwojonych i łamliwych końcówek. Osoby, które zapuszczają włosy, powinny podcinać je co 3 miesiące, a w tym czasie zabezpieczać końcówki przed uszkodzeniami mechanicznymi.

8. Dbanie o paznokcie

Regularne przycinanie paznokci u dłoni i stóp jest ważne z kilku powodów:

  • higiena: krótko obcięte paznokcie łatwiej utrzymać w czystości i uniknąć gromadzenia się bakterii, które mogą prowadzić do infekcji,
  • komfort i wygoda: długie paznokcie mogą powodować dyskomfort i ból podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak pisanie, pracowanie na komputerze czy noszenie butów,
  • estetyka: krótkie i równo obcięte paznokcie wyglądają estetycznie i schludnie, co może poprawić postrzeganie naszego wyglądu,
  • zdrowie paznokci: regularne obcinanie paznokci pomaga utrzymać ich zdrowie. Długie paznokcie są bardziej podatne na pęknięcia i uszkodzenia;
  • zapobieganie urazom: długie paznokcie zwiększają ryzyko urazów, którym często towarzyszy ból.

9. Unikanie dzielenia się przedmiotami osobistymi

Unikanie dzielenia się przedmiotami, których używamy do pielęgnacji ciała i włosów, pomaga uniknąć przenoszenia zarazków. Bakterie, wirusy i grzyby mogą przetrwać na powierzchniach przedmiotów osobistych przez długi czas, co zwiększa ryzyko infekcji i zakażenia. Choroby, które mogą być przenoszone przez dzielenie się przedmiotami osobistymi, to np. dermatozy, zapalenia gardła, grypa, infekcje dróg moczowych czy zapalenie opon mózgowych.

Akcesoria, takie jak:

  • szczoteczka do zębów,
  • szczotka do włosów,
  • gąbka,
  • ręcznik,
  • nożyczki i pilnik do paznokci,
  • pędzle i gąbki do makijażu,

powinny mieć tylko jednego właściciela. Każdy z nas powinien mieć swoje własne przedmioty osobiste i nie udostępniać ich innym – nawet bliskiej rodzinie.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.