Jak dbać o kobiecą higienę intymną?

Jak dbać o kobiecą higienę intymną?

Dbanie o prawidłową pielęgnację miejsc intymnych jest niezwykle ważne, nie tylko po to, aby czuć się czysto i świeżo, ale także w po to, by uniknąć nieprzyjemnych, a czasem też niebezpiecznych problemów zdrowotnych. W dzisiejszym artykule zajmiemy się przełamaniem tematu tabu i porozmawiamy o tym, jak dbać o kobiecą higienę intymną.

Kobiety często dzielą się swoimi doświadczeniami i wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji skóry i włosów, czy też najlepszych technik makijażu lub najnowszych sposobów na utrzymanie zgrabnej sylwetki. Niestety, choć higiena osobista jest bardzo ważna, to rzadko jest tematem takich rozmów. Dbanie o prawidłową pielęgnację miejsc intymnych jest niezwykle ważne, nie tylko po to, aby czuć się czysto i świeżo, ale także w po to, by uniknąć nieprzyjemnych, a czasem też niebezpiecznych problemów zdrowotnych. W dzisiejszym artykule zajmiemy się przełamaniem tematu tabu i porozmawiamy o tym, jak dbać o kobiecą higienę intymną.

Utrzymanie odpowiedniej pielęgnacji miejsc kobiecych jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia — zapobiega nieprzyjemnym zapachom, swędzeniu i uczuciu dyskomfortu. Odpowiednie dbanie o strefę intymną pomaga również w zapobieganiu występowania infekcji bakteryjnych. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w niektórych przypadkach infekcje bakteryjne mogą prowadzić do bezpłodności czy nawet raka.

Aby zachować prawidłową higienę, należy regularnie rozwijać zdrowe nawyki i przestrzegać podstawowych zasad, które nam w tym pomogą. Oto najważniejsze z nich:

1. Nie stosuj zwykłego mydła do higieny intymnej.

Większość mydeł i żeli pod prysznic ma na celu utrzymanie naturalnego pH naszej skóry — które wynosi 5,5. Prawidłowe pH okolic intymnych wynosi natomiast od 3,3 do 4,5. Stosując w miejscach intymnych, środki przeznaczone do pielęgnacji skóry, możemy zakłócić naturalną florę bakteryjną pochwy, umożliwiając w ten sposób rozwój i namnażanie się szkodliwych bakterii. Może również wystąpić uczucie swędzenia i pieczenia, ból, a nawet upławy.

Wielu lekarzy radzi przemywanie pochwy jedynie ciepłą wodą, ale jeśli zdecydujesz, że nie jest to dla ciebie wystarczające rozwiązanie, używaj wyłącznie środków myjących przeznaczonych specjalnie do miejsc intymnych.

2. Myj tylko zewnętrzną część miejsc intymnych.

Nie powinno się oczyszczać pochwy wewnątrz, ponieważ możemy wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Dlatego strefę intymną należy myć tylko na zewnątrz — to znaczy, że przemywamy tylko wargi sromowe oraz okolice łechtaczki.


Może zainteresuje cię artykuł: "Jak dbać o higienę osobistą?"


3. Przemywaj miejsca intymne przynajmniej raz dziennie.

Miejsca intymne powinno się przemywać przynajmniej raz w ciągu dnia. Zaleca się jednak mycie pochwy również po każdym oddaniu kału, aby zapobiec przeniesieniu bakterii do pochwy.

Podczas okresu staraj się w ciągu dnia przemywać pochwę przynajmniej dwa razy, używając do tego celu ciepłej wody.

4. Nie używaj gąbek ani rękawiczek do mycia.

Po pierwsze gąbki i rękawiczki do mycia mogą powodować podrażnienia delikatnej skóry miejsc intymnych. Dlatego wystarczy jeśli będziesz przemywać pochwę za pomocą dłoni.

Po drugie, na tego typu „myjkach” zbierają się bakterie, które mogą zainfekować nasze kobiece okolice.

5. Nie kieruj bieżącej wody bezpośrednio do pochwy.

Kiedy myjesz strefę intymną, nie pozwól, by woda płynęła bezpośrednio w kierunku pochwy. Pozwól wodzie spłynąć z górnej części miejsc intymnych, aby zapobiec wniknięciu bakterii do środka.

6. Zawsze używaj miękkiego ręcznika.

Ręcznik, którego użyjesz po kąpieli czy prysznicu, powinien być miękki i całkowicie suchy. Szorstki ręcznik może podrażnić miejsca intymne, a wilgotny przyczyniać się do powstawania infekcji. Dbaj również o czystość używanego ręcznika — pierz go często w temperaturze przynajmniej 60’C i nie pozwalaj, by był używany przez inne osoby.

7. „Przecieraj od przodu do tyłu”.

Po wizycie w toalecie przecieraj pochwę i odbyt „od przodu do tyłu”, tzn. od pochwy w kierunku odbytu. W ten sposób unikniesz rozprzestrzeniania się szkodliwych bakterii z odbytu do pochwy, które mogą powodować infekcje pęcherza oraz liczne poważne komplikacje zdrowotne.


Sprawdź także: "Najlepsze produkty do higieny osobistej"


8. Noś bawełnianą bieliznę.

Bawełna ma to do siebie, że pozwala skórze oddychać. Materiały syntetyczne zapobiegają cyrkulacji powietrza, zwiększają wilgotność w strefie intymnej, a tym samym tworzą idealne środowisko dla rozwoju szkodliwych bakterii.

Noś wygodną bawełnianą bieliznę, a figi i stringi zachowaj tylko na specjalne okazje. Z tych samych powodów staraj się unikać obcisłych spodni.

9. Myj miejsca intymne przed i po stosunku seksualnym.

Zadbaj o higienę intymną przed i po stosunku seksualnym. Jest to ważne, ponieważ pomaga zapobiec rozmnażaniu i rozprzestrzenianiu się szkodliwych bakterii. Co więcej, równie ważne jest, aby twój partner też zadbał o dobrą higienę przed stosunkiem. Zbagatelizowanie tej czynności może przysporzyć ci wielu problemów.

Męski członek może przenieść do twojej pochwy liczne bakterie „zebrane” w ciągu dnia. Dlatego zawsze proś partnera, by zadbał o swoją higienę intymną przed stosunkiem. Nie wstydź się tego robić — chodzi tutaj o twoje zdrowie.

10. Unikaj seksu podczas menstruacji.

Nie zaleca się zbliżeń seksualnych podczas okresu. Przestrzeganie tego jest ważne, szczególnie u kobiet, które mają skłonności do infekcji. Najlepszym rozwiązaniem jest poczekanie, aż krwawienie się skończy — to w końcu nie aż tak długo :)

11. Podczas miesiączki staraj się stosować podpaski zamiast tamponów.

Tampony, choć bardzo pomocne dla wielu kobiet, są idealnym siedliskiem dla bakterii i często przyczyniają się do powstawania infekcji. W czasie okresu staraj się używać podpasek higienicznych, a po tampony sięgaj tylko w konieczności.

Pamiętaj również, by nie używać tamponów podczas infekcji, ponieważ może to pogorszyć sytuację.

Podpaski należy zmieniać co 2-4 godziny.

Tampony należy zmieniać co 2-3 godziny.


Produkty, które pomogą ci w zachowaniu odpowiedniej higieny miejsc intymnych.

GineIntima ActiveProtection wspomaga utrzymanie prawidłowego pH oraz przyczynia się do ochrony okolic intymnych. Baifem K to żel zalecany do stosowania w okresach zwiększonej podatności na podrażnienia i infekcje intymne. PLIVAfem F ogranicza rozwój baterii w miejscach intymnych i może być stosowany również przez kobiety w ciąży. Łagodny Żel Do Higieny Intymnej Sylveco jest żelem hipoalergicznym do higieny intymnej.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.