Czym jest motywacja i jak znaleźć ją w sobie?

Czym jest motywacja i jak znaleźć ją w sobie?

odchudzanie motywacja

Chcemy być szczuplejsi, bogatsi, szczęśliwsi. Obiecujemy sobie, że od jutra zaczniemy ćwiczyć, będziemy odkładać pieniądze, nauczymy się nowej umiejętności, pogłębimy swoje pasjie, albo w końcu wyruszymy w wymarzoną podróż dookoła świata. Jutro nadchodzi! Pełni entuzjazmu wstajemy rano z łóżka, myjemy zęby, przecieramy twarz i…. i idziemy w deszczu do nudnej pracy, ze sztucznym uśmiechem na twarzy spoglądamy na współpracowników, zastanawiając się “co ja tu jeszcze robię”? Nic się przecież nie zmieniło. Były chęci, były cele i marzenia, nawet chyba była motywacja więc dlaczego znowu nie wyszło?

Motywacja, kontra nasze myśli.

Myślisz, że jesteś leniem, a “nicnierobienie” to twoja natura. Wmawiasz sobie, że takie masz geny, a tych przecież zmienić się nie da. “Widocznie taki mój los” powtarzasz sobie w duchu, godząc się tym samym, na rzeczywistość, w której nie masz ochoty żyć.

Na całe szczęście to tylko myśli i nie mają one nic wspólnego z tym jak motywacja działa naprawdę.

Pomyśl przez chwilę. Czy czułeś kiedyś brak motywacji, kiedy robiłeś coś co bardzo kochasz? Czy musiałeś się do tego zmuszać? - Oczywiście, że nie! Ponieważ brak motywacji to naturalna obrona organizmu przed rzeczami, na które nie masz ochoty i z którymi wewnętrznie się nie zgadzasz. Nie ma mowy o braku motywacji, kiedy decydujesz się na życie zgodne z twoimi wewnętrznymi pobudkami. 

Niezaspokojone potrzeby czyli sedno problemu.

Powiesz, że to niemożliwe. No bo dlaczego miałbyś nie chcieć schudnąć? Dlaczego niby nie chciałbyś być bogatszy?

Tutaj ważne jest uświadomienie sobie, że za wszystkimi naszymi działaniami stoją głębsze potrzeby, które chcemy zaspokoić. Problem w tym, że często zabieramy się za to zupełnie nie tak jak powinniśmy. Nie poświęcamy czasu na wsłuchanie się w to co mówi nam nasz organizm, dlatego ślepo lgniemy przed siebie, myśląc, że w końcu jesteśmy na dobrej drodze do spełnienia.

Każdy nasz cel czy marzenie, dobrze jest rozłożyć na czynniki pierwsze, tak by łatwiej było nam dojść do prawdziwej potrzeby, którą staramy się zaspokoić. Oto przykład takiej wewnętrznej rozmowy:

- Dlaczego chcesz schudnąć? 
- By podobać się innym. 
- Po co masz podobać się innym? 
- By czuć się pewnie. 
- Dlaczego chcesz czuć się pewnie? 
- Wtedy czuję się bezpiecznie.

Wyszło nam, że za chęcią schudnięcia stoi potrzeba bezpieczeństwa. W takiej sutuacji warto pomyśleć dlaczego możesz czuć się niepewnie i co jeszcze może wpłynąć na to, że poczujesz się lepiej wśród innych ludzi. To kluczowe ale też najtrudniejsze co trzeba zrobić. Uświadomienie sobie prawdziwych powodów takiego uczucia, może przynieść za sobą wiele negatywnych emocji, ale uwierz mi, że będzie to tylko chwilowe, ponieważ dzięki temu dojdziesz do sedna problemu, a przecież nie można rozwiązać czegoś jeśli się nie zaakceptuje, że to istnieje.

Popatrz na piramidę potrzeb stworzoną przez Maslowa. Nie jest to jedyny wzór potrzeb ludzkich jak powstał, ale na początku ta piramida może ci bardzo pomóc w precyzowaniu swoich.

 

 

Akceptacja. Kolejny mały krok ku naturalnej mocy motywacji.

Akceptacja. To kolejny ważny krok do pobudzenia naszej prawdziwej motywacji. Jeśli już wiesz dlaczego twoja potrzeba głośno krzyczy by ją zaspokoić, możesz skupić się na zaakceptowaniu takiego stanu rzeczy. Większość z nas nie akceptuje swoich wad, porażek czy drobnych niepowodzeń. Powodem tego jest obawa, że akceptacja oznacza poddanie się. Nic bardziej mylnego! Akceptacja siebie i swoich błędów daje niewyobrażalną dawkę energii i chęci do działania. 

Przykładowo, jeśli zaakceptujesz to jak wyglądasz, ze wszystkimi swoimi mankamentami, od razu poczujesz przypływ dobrej energii. Twoje ciało będzie ci wdzięczne, że w końcu postanowiłeś się z nim scalić. Po takim akcie masz naturalną ochotę by o nie zadbać. W końcu zrozumiałeś przecież, że jesteście jednością.

Może brzmi to nieco wyniośle, ale pomyśl szczerze. Wcześniej chciałeś schudnąć dla kogoś? Czy może dlatego, że tak bardzo nienawidziłeś swojego ciała? Ciężko jest o motywację, jeśli robisz coś dla innych, a nie z własnej potrzeby. Jeszcze gorzej jeśli twoją motywacją są negatywne emocje, wtedy skazujesz się na jeszcze większego doła i brak chęci jeśli coś pójdzie nie tak.

Skupiłam się na odchudzaniu, bo to ostatnio modne by szukać motywacji do odchudzania się. Jednak szukanie prawdziwych niezaspokojonych potrzeb można odnieść do każdego celu, który wciąż nie został przez nas zrealizowany.

Pamiętaj...

Motywacja to naturalny stan, który ujawnia się zawsze wtedy, kiedy podążasz drogą zgodną ze swoim wewnętrznym głosem. Nie ma czegoś takiego jak brak motywacji, są tylko złe decyzje i złe działania!

 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - odchudzanie

Fitt spray PRO

4.88134 opinii:
23.05.2018 r. produkt Fitt spray PRO został laureatem nagrody magazynu...
Zobacz ofertę

African MANGO

4.87180 opinii:
African MANGO to naturalny suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Produkt ten polecany...
Zobacz ofertę

Olimp Therm Line Man

4.810 opinii:
Tabletki Olimp Therm Line Man to suplement diety przeznaczony dla dorosłych mężczyzn...
Zobacz ofertę

Noble Health Hydrodren

4.789 opinii:
Tabletki Noble Health Hydrodren to naturalny suplement diety, przeznaczony w...
Zobacz ofertę

Amlan FORTE

4.7799 opinii:
Amlan FORTE to naturalny suplement diety dostępny w postaci kapsułek do przyjmowania doustnego....
Zobacz ofertę

Olimp Therm Line HydroFast

4.7311 opinii:
Tabletki Olimp Therm Line HydroFast to suplement diety przeznaczony dla osób...
Zobacz ofertę

Shape Up - Thermogenic

4.7281 opinii:
Shape Up - Thermogenic to termogeniczny spalacz tłuszczu: naturalny suplement diety dostępny w...
Zobacz ofertę

Zdrowy Duet Odchudzanie

4.717 opinii:
Zdrowy Duet Odchudzanie to naturalny suplement diety wspomagający odchudzanie...
Zobacz ofertę

Adipobon mono

4.717 opinii:
Adipobon mono to suplement diety wspomagający odchudzanie oraz redukcję cellulitu. Kapsułki...
Zobacz ofertę

L-Karnityna GoldStrong

4.717 opinii:
L-Karnityna GoldStrong to suplement diety w postaci tabletek musujących. Produkt skraca...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.