6 najgroźniejszych sposobów na odchudzanie

6 najgroźniejszych sposobów na odchudzanie

Dodano: 30-06-2017

odchudzanie dieta

To zaskakujące jak niektóre sposoby na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów zyskują na popularności pomimo dowodów na szkody, jakie wyrządzają w naszym organizmie, a nawet przypadki śmiertelne. Lato trwa w najlepsze, a wielu z nas szykuje się na długo wyczekiwany urlop. Dlatego dziś artykuł ku przestrodze — dla wszystkich, którzy odchudzanie zostawili na ostatnią chwilę. Jeśli właśnie przeszukujesz internet w poszukiwaniu „szybkiego sposobu na zrzucenie kilogramów”, jest to tekst dla Ciebie! Oto 6 najgroźniejszych sposobów na odchudzanie.

1. Niezweryfikowane tabletki odchudzające

Tabletki odchudzające zaczęły zyskiwać na popularności w 1800 r., pomimo słynnej toksyczności, a nawet przypadków śmiertelnych po ich spożywaniu.

- Agencja Żywności i Leków (FDA) wskazała już ponad 300 tabletek odchudzających, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia.
- Z powodu przyjmowania niebezpiecznych środków odchudzających, rocznie odnotowuje się ponad 23 tysiące wizyt na izbie przyjęć.
- Niebezpieczne substancje obejmują leki, substancje kontrolowane i niezbadane substancje czynne.
 
Ryzyko: udar, uszkodzenie wątroby, niewydolność nerek, kołatanie serca, drgawki, zgon.

2. Dieta grejpfrutowa

Została stworzona w 1930 roku i towarzyszyło jej mylne twierdzenie, że enzymy zawarte w grejpfrutach zwiększają spalanie tłuszczu.

- Dieta ta ogranicza liczbę spożywanych kalorii do 800 w ciągu dnia. Każdy posiłek zaczyna się od zjedzenia połowy grejpfruta.
- Naringenin - przeciwutleniacz zawarty w grejpfrutach, ma właściwości przeciwcukrzycowe, ale trzeba by zjeść ok. 40 grejpfrutów (~ 5000 kalorii) na raz, by zauważyć jakiekolwiek efekty.
- Grejpfrut może być zdrowym składnikiem zrównoważonej diety.

Ryzyko: niedożywienie, nadwrażliwość na światło. Grapefruit wchodzi w interakcję z ~43% wszystkich leków, powodując poważne szkody w organizmie, takie jak zaburzenia rytmu serca, uszkodzenia nerek i krwawienie z przewodu pokarmowego.

3. „Dieta” z płatkami kosmetycznymi

„Dieta” ta stała się popularna w 2013 roku i rozprzestrzeniła się wirusowo po sieci za pomocą serwisu YouTube i witryn promujących anoreksję.

- „Posiłek” składa się z 5 płatków kosmetycznych zanurzonych w soku pomarańczowym, lemoniadzie lub koktajlu. Płatki mają zapobiec głodowi.
- „Dieta” stała się bardzo popularna wśród dziewcząt w wieku 9-16 lat.

Ryzyko: duszność, niedożywienie, zwiększone ryzyko zachorowania na anoreksję, zagrażająca życiu niedrożność jelit.


Sprawdź też: Najpopularniejsze mity odchudzania


4. Dieta kofeinowa

Stała się popularna przez szum marketingowy i poparcie wielu gwiazd, które promowały produkty odchudzające zawierające kofeinę takie jak zielona herbata czy kawa.

- Dieta zakłada, że 2 filiżanki kawy pomogą zrzucić ok. 14 kalorii w ciągu godziny. Niestety (albo „stety”) to nie działa na ludzi, bez względu na to, jak dużą dawkę kofeiny byśmy nie przyjęli.
- Skutki działania ok. 500 mg kofeiny mogą nasilać stres, który sygnalizuje organizmowi, by rozpoczął proces gromadzenia tłuszczu.

Ryzyko: wrzody żołądka, przyspieszona utrata tkanki kostnej, zaburzenia rytmu serca, drżenie mięśni, zatrzymanie krążenia.

5. Dieta oczyszczająca „detoks”

Opracowana w 1940 roku przez Stanley Burroughs. Ostatnio zyskała na popularności dzięki takim gwiazdom jak Beyonce.

- Słona woda, herbata przeczyszczająca i „lemoniada” z soku z cytryny, syropu klonowego i pieprzu cayenne jest podstawą tej diety.
- Limit dzienny to 650 kalorii. Co ważne — eksperci alarmują, że nie powinno się schodzić poniżej 1200 kalorii dziennie.
- Nie ma dowodów na to, że dieta oczyszczająca prowadzi do długotrwałej utraty wagi.

Ryzyko: wahania nastroju, nudności, utrata mięśni, osłabienie odporności, palpitacje serca, niskie ciśnienie krwi.

6. Dieta kapuściana

Ta dieta po raz pierwszy pojawiła się w 1900, odrodziła się w 1990, kiedy to była masowo wysyłana przez wiadomości e-mail i faksy.

- Dieta zakłada limit 1000 kalorii dziennie dostarczanych w postaci zupy z kapusty — powoduje to utratę wagi w postaci wody, a nie tkanki tłuszczowej.
- Brak węglowodanów złożonych, białka oraz witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego.

Ryzyko: wrzody żołądka, przyspieszona utrata kości, zaburzenia rytmu serca, drżenie mięśni, zatrzymanie krążenia.

Wniosek?

Nie ma szybkiego i skutecznego sposobu na utratę masy ciała. Jedyne co możemy stracić przez stosowanie takich diet to własne zdrowie. Dlatego, jeśli właśnie chciałeś znaleźć „dietę cud”, by w te wakacje wcisnąć się w ulubiony kostium kąpielowy, to polecam Ci odpuścić. Jeśli zależy ci na zdrowym odchudzaniu, to już teraz możesz zacząć stosować zrównoważoną dietę, która powinna stać się twoim sposobem na życie, a nie przymusem. Dodatkowo dodaj ulubioną aktywność fizyczną przynajmniej 3 razy w tygodniu. Gwarantuję, że tak wypracowany efekt zostanie z tobą na długo, bez szwanku na zdrowiu.


źródła:

American Academy of Family Physicians. (2010). Choosing the diet to lose weight. Weight Loss & Diet Plans. [link]
Bailey DG, et al. (2013). Grapefruit-medication interactions: Forbidden fruit or avoidable consequences? CMAJ. 185(4). [link]
Daily Mail. (2013). ‘It’s like dipping your T-shirt in orange juice and eating it’: Experts explain how dangerous the ‘cotton ball diet’ really is. [link]
FDA. (2016). Questions and Answers about FDA’s Initiative Against Contaminated Weight Loss Products. [link]
FDA. (2015). Beware of Products Promising Miracle Weight Loss. Consumer Updates. [link]
Mayo Clinic. (2014). Caffeine: How Much is Too Much?. Nutrition and Healthy Eating. [link]
Winston AP, et al. (2005). Neuropsychiatric effects of caffeine. Advances in Psychiatric Treatment. 11(6):432-439. [link]

 

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.