Uczucie ciężkich nóg spowodowane jest przewlekłą niewydolnością żylną. Niewydolność spowodowana jest przez utrudniony dopływ krwi do kończyn. W Polsce prawie 50% kobiet cierpi na tę przypadłość. Niestety mimo dostępu do coraz większej ilości serwisów zdrowotnych, dolegliwość ta dotyka coraz młodsze osoby — nawet przed 35 rokiem życia. Jakie są przyczyny i objawy choroby oraz jak zapobiegać uczuciu ciężkich nóg?

Objawy ciężkości nóg

Objawy nazywane uczuciem ciężkich nóg to obrzęk, opuchlizna i ból kończyn. Intensywny styl życia, ciągłe stresy, praca siedząca lub stojąca… To wszystko odbija się na naszym zdrowiu. Niestety, nawet kobiecy strój może przyczyniać się do powstawania uczucia ciężkich nóg. Obcisłe rajstopy, spodnie i spódnice, a do tego wysokie obcasy, które równie negatywnie wpływają na kręgosłup.

Inne przyczyny prowadzące do powstawania uczucia ciężkich nóg:
– stojący i siedzący tryb życia,
– ciąża,
– nadwaga,
– buty na obcasie,
– ciasne ubrania: rajstopy, spodnie, skarpetki, spódnice,
– brak aktywności fizycznej,
– przyjmowanie antykoncepcji doustnej,
– palenie papierosów,
– niewydolność żylna i żylaki.


Zobacz również: Zespół niespkojnych nóg – ranking najlpeszych produktów 


Nadwaga przyczynia się do powstawania uczucia ciężkich nóg na dwa sposoby. Po pierwsze często towarzyszy jej miażdżyca i wysoki poziom cholesterolu, co utrudnia przepływ krwi w żyłach. Po drugie nadwaga utrudnia ruch i obniża sprawność. Choć wiele z nas uważa noszenie ciasnych ubrań za „dress code” i zaraz po przyjściu z pracy przebieramy się w wygodne ubrania, to jednak w pracy spędzamy znaczną część dnia i takie ubranie może niekorzystnie odbić się na zdrowiu naszych kończyn. Ciąża to okres, kiedy uczucie ciężkich nóg może pojawiać się bardzo często. Powodem takiego stanu rzeczy jest powiększona macica, która utrudnia przepływ krwi.

Sposoby na pozbycie się uczucia ciężkich nóg.

Jak radzić sobie z objawami?

By zlikwidować uczucie ciężkich nóg takie jak ból i obrzęk należy przywrócić odpowiednie krążenie. Zaleca się, by położyć się i unieść zmęczone nogi w górę np. opierając je o ścianę. Taka pozycja może przynieść szybką, lecz nie długotrwałą ulgę. Dlatego ważne jest, by już przy pierwszych objawach włączyć do swojego planu aktywność fizyczną. Pracujące mięśnie nóg wspomagają przepływ krwi i nie potrzeba do tego morderczych treningów, sprawdzi się nawet 30-minutowy spacer.

Pomoc doraźną mogą stanowić też żele i kremy roślinne. Jeśli dolegliwość pojawia się często, możemy spróbować stosować preparatów z rutyną i witaminą C, które uszczelniają naczynia krwionośne i rozrzedzają krew. Istotną sprawą jest również odpowiednie nawadnianie organizmu.

Oczywiście dobrze by było wykluczyć przyczyny powstania tej dolegliwości jak np. noszenie ciasnej odzieży czy butów na wysokim obcasie. Warto też pamiętać o tym by nie zakładać nogi na nogę — co szczególnie zdarza się podczas pracy.

Jeśli dokucza nam uczucie ciężkich nóg, dobrze jest zrezygnować z przegrzewania organizmu, czyli np. korzystania z sauny, solarium czy długotrwałego opalania się na słońcu.
W pozbyciu się dolegliwości może też pomóc rzucenie palenia. Nikotyna zwęża naczynia i grozi zakrzepami.

Środki na uczucie ciężkich nóg

Z bólem i obrzękiem kończyn można sobie poradzić, stosując preparaty przeznaczone specjalnie na dolegliwości uczucia ciężkich nóg. Skuteczny może okazać się lek Diosminex w postaci tabletek, który jest wskazany w leczeniu objawów związanych z niewydolnością krążenia żylnego, takimi jak ból nóg, uczucie ciężkości nóg czy nocne kurcze nóg. Podobne wskazania ma Diohespan Max, który rownież jest wskazany do stosowania w celu łagodzenia objawów towarzyszących niewydolności krążenia żylnego. Osoby, które nie chcą zażywać tabletek mogą wypróbować żel Lioton 1000, który jest lekiem działającym przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo, przynosząc nogom ulgę po całym dniu pracy.  

Ranking zamienników Najlepsze produkty - uczucie ciężkich nóg

Pelethrokrem 2%

5.07 opinii:
Pelethrokrem 2% to krem, który zapewnia obkurczenie i wzmocnienie ścian naczyń...
Zobacz ofertę

Rostil

4.8211 opinii:
Rostil to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek. Niniejszy lek jest wskazany do...
Zobacz ofertę

Fitoven

4.758 opinii:
Pasta doustna Fitoven to tradycyjny produkt leczniczy roślinny złożony do stosowania w...
Zobacz ofertę

Phlebodia

4.679 opinii:
Tabletki Phlebodia to lek wskazany do stosowania w przypadku niewydolności krążenia żylnego...
Zobacz ofertę

Lioton 1000

4.6411 opinii:
Lotion 1000 to produkt leczniczy w postaci żelu o miejscowym działaniu przeciwzapalnym,...
Zobacz ofertę

Olimp Diohesmin

4.638 opinii:
Tabletki Olimp Diohesmin to suplement diety, stanowiący...
Zobacz ofertę

Żel Detramax

4.615 opinii:
Żel Detramax to idealne rozwiązanie dla każdego, kto jest zmuszony spędzać długie godziny w...
Zobacz ofertę

Veno Terapia

4.577 opinii:
Veno Terapia to wyrób medyczny w postaci żelu z ekstraktem kasztanowcem.  Żel...
Zobacz ofertę

Pelethrocin

4.577 opinii:
Pelethrocin jest produktem leczniczym dostępnym w postaci tabletek powlekanych. Wskazaniem do...
Zobacz ofertę

Diosmina Hasco

4.569 opinii:
Diosmina Hasco to suplement diety dostępny w postaci tabletek. Preparat wskazany jest do...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.