Ciągła senność – co jest przyczyną?

Ciągła senność – co jest przyczyną?

dla seniora sen

Wiele kobiet odczuwa ciągłe zmęczenie i senność, nawet w przypadku gdy na sen poświęcają wystarczająco dużo czasu. Co zatem może być przyczyną tego wiecznego niewyspania?

Długotrwałe zażywanie leków nasennych 

Choć może to brzmieć dość nieprawdopodobnie, nasza senność może być spowodowana tym, że chrapiemy. Czego wynikiem jest chrapanie? Przede wszystkim faktu, iż nasze drogi oddechowe są zwężone lub też zablokowane. Z tego powodu nie pobieramy wystarczająco dużo powietrza i pojawia się bezdech senny, który musza nas do przebudzania się aby nabrać powietrza. Może się to zdarzać wiele razy w ciągu nocy, a my nieświadomie przerywamy błogi sen, co sprawia, że tak naprawdę nie odpoczywamy. W takim przypadku należy przejść specjalistyczne badania potwierdzające taką przypadłość i oczywiście wyleczyć ją zgodnie z zaleceniami lekarza.

Senność w ciągu dnia to również skutek regularnego zażywania leków pomagających w zaśnięciu. Niektóre z nich mają bardzo długi czas działania, przez co wpływają na nas także w ciągu dnia. Zażywając taki lek każdego wieczoru, jego działanie się „zazębianie” przez co niemal cały czas możemy być pod jego wpływem. Warto wówczas zaprzestać przyjmowania takiego preparatu i znalezienie innych metod na spokojne zasypianie.

Anemia i mononukleoza 

Senność bywa także spowodowana słabszą kondycją naszego organizmu, który na przykład zwalcza atakujące nas drobnoustroje. Zdarza się to zarówno w czasie przebywania wszelkiego typu infekcji jak i po nich, ale trzeba pamiętać, że uczucie osłabienia w tym przypadku mija po kilku dniach.

Niestety senność może być również objawem nieco poważniejszych dolegliwości jak chociażby mononukleozy. Jest to choroba zakaźna, której nosicielami jest aż 80 procent wszystkich osób, które skończyły 40 lat. U niektórych może się rozwinąć przewlekły zespół tej choroby, czego skutkiem jest między innymi wspomniana senność. Aby potwierdzić bądź też wykluczyć mononukleozę, osoba u której podejrzewa się jej wystąpienie musi przejść odpowiednie badanie krwi oraz USG śledziony.

Inną chorobą, która objawia się sennością, ale również ogólnym przemęczeniem, częstymi bólami głowy, bladością skóry oraz łamliwością paznokci i włosów, jest dość dobrze znana anemia. W celu potwierdzenia tej choroby przeprowadza się morfologię krwi z oznaczeniem poziomu żelaza surowicy. Aby zwalczyć anemię należy uzupełnić swoją dietę w produkty zawierające żelazo, jak czerwone mięso czy zielone warzywa, a także przyjmować żelazo w postaci tabletek.

Cukrzyca oraz niedoczynność tarczycy 

Jeśli senność odczuwamy przez dłuższy okres czasu, często ma ona podłoże endokrynologiczne. Możemy cierpieć chociażby na niedoczynność tarczycy, której oprócz senności towarzyszą: obrzęki, zaparcia, sucha skóra, wzrost wagi, gorsze samopoczucie i osłabienie. Niedoczynność tarczycy można zdiagnozować przede wszystkim poprzez oznaczenie poziomu TSH oraz wykonanie wszystkich zleconych przez lekarza badań. Niewystarczająca ilość hormonów tarczycy jest wyrównywana farmakologicznie.

Jeśli notoryczna senność pojawiła się nagle i zupełnie niespodziewanie, powinniśmy się zastanowić czy nie jest ona objawem powikłań cukrzycy. W przypadku osób młodych często przyczyną takiego stanu rzeczy jest kwasica ketonowa, czyli znane wielu osobom zakwaszenie organizmu. Osoby starsze częściej natomiast borykają się ze zbyt dużym stężeniem glukozy.
Senność jest również częstym objawem podczas wczesnego etapu ciąży. Rewolucyjne wręcz zmiany hormonalne w organizmie „zmuszają” go wówczas do większej ilości odpoczynku.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - dla seniora

Olimp Żeń-Szeń Vita-Complex

4.910 opinii:
Olimp Żeń-Szeń Vita-Complex to suplement diety dostępny w postaci kapsułek, który jest w...
Zobacz ofertę

Bilobil kapsułki

4.638 opinii:
Bilobil to lek w formie kapsułek, do stosowania w zaburzeniach krążenia obwodowego...
Zobacz ofertę

Olimp Ginkoflav MAG Plus

4.569 opinii:
Kapsułki Olimp Ginkoflav MAG Plus to suplement diety skierowny do osób...
Zobacz ofertę

Cordaflos Tea

4.58 opinii:
Herbatka ziołowa Cordaflos Tea to produkt, który znajduje zastosowanie w...
Zobacz ofertę

Olimp Gold Glucosamine

4.510 opinii:
Kapsułki Olimp Gold Glucosamine to suplement diety rekomendowany dla osób,...
Zobacz ofertę

Bodymax 50+

4.4231 opinii:
Bodymax 50+ to suplement diety dostępny w postaci tabletek, polecany w szczególności...
Zobacz ofertę

Olimp Arthroblock

4.3520 opinii:
Olimp Arthroblock to suplement diety wspomagający prawidłowe funkcjonowanie stawów,...
Zobacz ofertę

Apetizer Senior

4.2921 opinii:
Apetizer Senior to suplement diety dostępny w postaci syropu. Preparat polecany jest dla...
Zobacz ofertę

Lupulina Neo

4.2114 opinii:
Lupulina Neo jest suplementem diety o naturalnym składzie, pomocnym przy trudnościach z...
Zobacz ofertę

Olimp Ginkoflav Forte

4.220 opinii:
Suplement diety Olimp Ginkoflav Forte wyprodukowany jest na bazie naturalnych składników....
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.