Kolka u dziecka – jak jej zapobiegać

Dodano: 10-04-2019

dla dzieci zdrowie

Przeczytaj poniższy poradnik, a z pewnością będziesz wiedziała jak postąpić, jeśli maluch dostanie kolki. 

Czym jest kolka?

Zanim zaczniesz zapobiegać, dowiedz się najpierw czym tak naprawdę jest kolka. Nie da się ukryć, że na tę dolegliwość nie wymyślono jeszcze skutecznego leku, który szybko by się z nią rozprawił. Rodzice jednak nie są bez szans. Wystarczy kilka sprawdzonych sposobów, a Twoje dziecko będzie mogło spać spokojnie. 

Wracając jednak do odpowiedzi na pytanie - czym jest kolka, należy podkreślić, że jest to silny ból brzuszka, który spotyka prawie 40% nowonarodzonych dzieci. Wówczas maluchy podkurczają nóżki do brzuszka. Kolka jest bolesnym skurczem jelit, który pojawia się nagle między pierwszym a trzecim miesiącem życia. Mogą trwać kilka minut, a nawet kilka godzin. Skąd się bierze? Lekarze do tej pory nie ustalili przyczyny pojawienia się bólu. Mało tego, nie ma na niego skutecznego leku, co oznacza, że trzeba radzić sobie z nim domowymi sposobami. 

Co robić, kiedy pojawi się kolka?

Choć krzyk dziecka może wyprowadzić nas z równowagi, każdy rodzic powinien zachować zimną krew i zastanowić się, co zrobić, żeby ulżyć maluszkowi w cierpieniu. Jeśli Ty będziesz spokojna, Twoja pociecha również szybciej się uspokoi. Kiedy zacznie się atak, przytul maluszka, noś go i kołysz. Pamiętaj, że brzuszek powinien być w cieple, dlatego tutaj mogą sprawdzić się pościele dla dzieci i kocyki. Otul maluszka szczelnie. Ciepło na pewno pomoże ulżyć w cierpieniu. Kocyki dla niemowląt i szczelne otulenie to jedno. Jeśli to nie wystarcza możesz zrobić jeszcze kilka rzeczy:

masuj plecki dziecka, układając go na brzuszku. W ten sposób delikatnie będziesz uciskać jego brzuszek, co sprzyja wydalaniu nadmiernej ilości gazów. Jeśli wolisz, aby dziecko leżało na plecach, podnieś jego nóżki do brzuszka. Uzyskasz taki sam efekt. 

poza otuleniem przy użyciu kocyka, możesz również zrobić dziecku ciepły okład. Pieluszkę tetrową nagrzej żelazkiem, pamiętaj jednak o tym, aby nie była zbyt gorąca. Połóż ciepłą pieluszkę na brzuszek. Jest to sposób, kiedy kolka zaatakuje po raz pierwszy. Jeśli będziesz spodziewała się kolejnych ataków, zaopatrz się w specjalne żelowe poduszeczki, które są dostępne w aptekach. Wystarczy, że nagrzejesz je w ciepłej wodzie i przyłożysz do brzuszka dziecka. 

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.