Homeopatia - czym jest i jak działa?

Homeopatia - czym jest i jak działa?

homeopatia

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2014 roku przez GfK Polonia - 53% badanych korzystało ze środków homeopatycznych. 76% badanych wierzy w skuteczność tych środków. Czym jest homeopatia, skąd się wzięła, czy działa oraz w jakiej kondycji jest obecnie rynek tego typu preparatów?

W 2014 roku rynek środków homeopatycznych w USA wart był niespełna 4 mln dolarów. Szacuje się, że do 2024 rynek będzie wart 17 mld. W stanach od 2016 roku środki homeopatyczne na etykiecie muszą mieć dołączoną informację o tym, że opracowane zostały na podstawie przestarzałych teorii oraz że nie ma żadnych dowodów na to, by takie środki naprawdę działały.

Początki homeopatii 

Początki homeopatii przypadają na przełom XVIII i XIX wieku. Był to czas, kiedy medycyna nie była zbyt dobrze rozwinięta i dochodziło do szeregu błędów w profesji. Tamtejsza medycyna stosowała m.in.: przystawianie pijawek, upuszczanie krwi z żyły, przykładanie do skóry żrących lub gorących substancji w celu usunięcia infekcji oraz podawanie dużych ilości trujących związków, takich jak kalomel – w celu wywołania purgacji jelit lub masywnych wymiotów. Niezadowolony z takiego stanu rzeczy był Hahnemann.

Hahnemann to niemiecki lekarz, twórca współczesnej homeopatii. Początki jego techniki leczenia plasują się około 1789 roku, kiedy to spotkał się z informacjami o leczeniu malarii chininą. Hahnemann postanowił wypróbować na sobie działanie chininy i odkrył, że po zażyciu chininy wystąpiły u niego objawy charakterystyczne dla malarii.


Zobacz również: Homeopatia – ranking najlepszych produktów


Zasady homeopatii

W ten sposób narodził się pierwszy z wniosków, który jest jednym z głównych założeń homeopatii, mówiący: „podobne należy leczyć podobnym”. Oznacza, to, że jeśli środek x u osoby zdrowej wywołuje np. wymioty, to u osoby chorej na wymioty — ten sam środek x może je wyleczyć.

Drugi postulat homeopatii mówi o „dynamizowania roztworów”, czyli rozcieńczania środka leczniczego w wodzie lub alkoholu. Hahnemann wysunął te wnioski po obserwacji ludzi, którym podawał zmniejszone dawki substancji trujących, by osłabić ich silne objawy uboczne.

Składniki w produktach homeopatycznych

Obecnie rozcieńczenia stosowane w homeopatii są naprawdę duże. Do ich znakowania używa się skali C, gdzie C oznacza stukrotne rozcieńczenie danej substancji w alkoholu lub wodzie. W takiej skali 2C będzie oznaczało dwukrotny proces rozcieńczania, czyli rozcieńczenie substancji leczniczej 10 000 razy. Rozcieńczeniem używanym początkowo przez Hahnemanna było 60C. Dla przykładu preparat z kaczej wątroby sprzedawany pod nazwą Oscillococcinum ma rozcieńczenie 200C.

Nie ma badań potwierdzających działanie środków homeopatycznych, ale można spotkać się z szeregiem badań udowadniających, że ich działanie nie wpływa w żaden sposób na poprawę stanu osoby chorej. Ponadto mówi się, że działanie środków homeopatycznych plasuje się na tym samym poziomie co działanie placebo. Preparaty homeopatyczne są uważane za środki ogólnie bezpieczne, ponieważ (poza nielicznymi wyjątkami) składają się wyłącznie z alkoholu czy cukru.

Według Ministra Zdrowia preparaty te w Polsce mogą być przepisywane pacjentom przez lekarzy, dentystów oraz lekarzy weterynarii. Zostały one też wprowadzone do ustawy o prawie farmaceutycznym. Praktykowanie homeopatii przez lekarzy i lekarzy dentystów — według Rady Naczelnej Izby Lekarskiej — uznawane jest za błąd w sztuce lekarskiej. Samo przepisywanie leków homeopatycznych uznawane jest natomiast za nieetyczne i niezgodne z przysięgą lekarską

Ranking zamienników Najlepsze produkty - homeopatia

L52

4.8715 opinii:
L52 to lek homeopatyczny dostępny w postaci kropli do podawania doustnie. Krople przeznaczone są...
Zobacz ofertę

Nafta dest.Petroleum D-5

4.710 opinii:
Krople Nafta dest.Petroleum D-5 to lek homeopatyczny przeznaczony do stosowania w przypadku...
Zobacz ofertę

HOMEOPTIC

4.5714 opinii:
Homeoptic to preparat homeopatyczny w postaci kropli do oczu, przeznaczony dla osób z...
Zobacz ofertę

Homeovox

4.518 opinii:
Homeovox to homeopatyczny produkt leczniczy dostępny w formie tabletek do ssania. Preparat...
Zobacz ofertę

Heel Cralonin

4.339 opinii:
Heel Cralonin to homeopatyczny produkt leczniczy ze wskazaniami leczniczymi, dostępny...
Zobacz ofertę

Oscillococcinum

4.235 opinii:
Granulki Oscillococcinum to homeopatyczny produkt leczniczy ze wskazaniami leczniczymi,...
Zobacz ofertę

HOMEOGENE 46

4.06 opinii:
Homeogene 46 to homeopatyczny produkt leczniczy ze wskazaniami leczniczymi, który...
Zobacz ofertę

Heel-Nervoheel N

4.08 opinii:
Tabletki Heel-Nervoheel N to homeopatyczny produkt leczniczy ze wskazaniami...
Zobacz ofertę

Heel-Hepeel N

3.867 opinii:
Tabletki Heel-Hepeel N to homeopatyczny produkt leczniczy ze wskazaniami...
Zobacz ofertę

CORYZALIA

3.8419 opinii:
CORYZALIA to lek homeopatyczny ze wskazaniami leczniczymi w postaci tabletek drażowanych....
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.