ZGAGA — 10 sposobów na pozbycie się zgagi.

ZGAGA — 10 sposobów na pozbycie się zgagi.

Dodano: 05-07-2017

refluks problemy trawienne zgaga

Statystyki jasno obrazują, że prawie połowa Polaków chociaż raz w życiu doświadczyła uczucia palącego pieczenia w przełyku, zwanego potocznie zgagą. Właściwe rozpoznanie przyczyny tej dolegliwości to jedna połowa sukcesu, skuteczne pozbycie się zgagi to druga — wypróbuj zatem nasze 10 sposobów na pozbycie się zgagi! 


Zgaga (refluks żołądkowo-przełykowy) to uczucie nieprzyjemnego palenia lub pieczenia w przełyku, które powstaje w wyniku cofania się treści żołądkowej (kwasów trawiennych, żółci oraz cząsteczek pokarmu). Zgaga może pojawić się okazjonalnie, po obfitym posiłku, w trakcie ciąży lub występować chronicznie, skutecznie obniżając komfort życia. Jak się z nią rozprawić?

1. Jedz częściej, ale małe porcje

Jeśli Twoim celem jest trwałe pozbycie się zgagi, postaraj się bardziej równomiernie rozkładać posiłki w ciągu dnia. Pozwól sobie na częstsze, ale mniejsze posiłki. Ostatni z nich spożywaj nie później niż dwie godziny przed snem. Unikaj jedzenia przed wysiłkiem fizycznym, który może nasilić dolegliwości. Za to po “cięższym” jedzeniu zdecydowanie wybierz się na długi spacer. 

2. Zmień nawyki żywieniowe

Jeśli doskwiera Ci zgaga, pomocna będzie zmiana niezdrowych nawyków żywieniowych. Unikaj potraw oraz napojów, które najczęściej wywołują zgagę – cebuli, czosnku, cytrusów, czekolady, kawy, mocnej herbaty, alkoholu, a także napojów gazowanych. Ogranicz spożycie tłuszczów i ostro przyprawionych potraw. Poprawę da się zauważyć błyskawicznie!


Przeczytaj także: Problemy trawienne? Zwalcz je prosto i skutecznie!


3. Rzuć palenie

Palenie papierosów to nałóg, z którym niełatwo się rozstać, ale miej na uwadze, że często jest on przyczyną zgagi. 

4. Rozluźnij ubranie

Za ciasne ubranie czy uwierające paski tylko zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej, sprzyjając wywołaniu zgagi.

5. Wypij szklankę mleka

Aby doraźnie szybko uwolnić się od zgagi domowym sposobem, można sobie pomóc poprzez wypicie duszkiem szklanki chłodnego mleka.

6. Zastosuj zioła

Jak w wielu innych schorzeniach, tak i w przypadku zgagi korzystnie działa picie ziołowych naparów, zwłaszcza z kwiatu lipy. Zalecane dzienne spożycie to trzy filiżanki świeżo przygotowanego naparu.


Może zainteresuje Cię również: Naturalne sposoby na poprawę trawienia


7. Miód i ocet jabłkowy

Gdy czujesz pojawiającą się zgagę, możesz skutecznie zahamować jej rozwój. Wypróbuj naturalną miksturę w postaci ciepłej wody z dodatkiem jednej łyżki miodu oraz jednej łyżki octu jabłkowego i wypij szybko powstały napój.

8. Węgiel drzewny

Jeśli chcesz pozbyć się zgagi na dłużej, sposobem godnym wypróbowania jest proszek z węgla drzewnego. Już połowa łyżeczki proszku dodana trzy razy dziennie do herbaty spowoduje, że uczucie zgagi skutecznie odejdzie w niepamięć.

9. Akupresura

W pozbyciu się palącego problemu zgagi pomocna jest akupresura. W tym celu należy uciskać punkt między kościami obojczykowym, w zagłębieniu między nimi. Ulgę dają już dwie minuty masażu tego punktu!

10. Środki farmakologiczne

W przypadku silnej i nawracającej zgagi konieczna jest wizyta u lekarza oraz wykonanie koniecznych badań, ponieważ zgaga może być jednym z objawów poważnej choroby układu pokarmowego. Leczenie zgagi opiera się na przyjmowaniu leków zobojętniających, które są dostępne bez recepty (jak np. tabletki Pantorpaz Bio  lub tabletki Ranigast Fast), a w przypadku leczenia się na refluks — leków na receptę przepisanych przez lekarza.

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.