Trądzik dorosłych - najważniejsze fakty

Trądzik dorosłych - najważniejsze fakty

Trądzik kojarzy nam się głównie z koszmarem dorastania. Wypryski pojawiają się u młodzieży w okolicy 14 roku życia i zazwyczaj znikają po upływie maksymalnie 5 lat. Jest to związane z gwałtownymi zmianami w gospodarce hormonalnej młodego człowieka. Wydawać by się mogło, że będąc dorosłym takie problemy nas miną. Jednak od kilkunastu lat lekarze obserwują, że coraz starsze osoby doświadczają nawrotu trądziku. Ma on jednak inne podłoże niż trądzik młodzieńczy. Inaczej wygląda też jego leczenie.

Przyczyny pojawiania się trądziku

U dorosłych trądzik jest inny. W ciele nastolatka szaleje burza hormonów, która uwidacznia się dla twarzy, dekolcie czy plecach. U młodych dziewczyn najlepsze rezultaty przynosi wprowadzenie tabletek hormonalnych i jest to bardzo popularny sposób na poradzenie sobie ze zła cera. Chłopcy nie maja takiego ułatwienia, ale zazwyczaj faza trądziku trwa u nich nieco krócej.

Jeśli chodzi o dorosłych, trądzik dotyka głównie kobiety. Poza przypadkami hyperandrogenizmu za powstawanie zmian skórnych nie odpowiadają hormony a zazwyczaj stres oraz zła dieta. Już prawie połowa kobiet w wieku 21-30 lat walczy z tą przypadłością. Jedna na cztery panie będzie miała z nim problem aż do 40-tki. Trądzik dorosłych w przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego atakuje okolice brody i linie żuchwy. Czasem tez policzki. Natomiast młodzież musi bardziej dbać o tak zwana strefę T. U dorosłych są to raczej długo gojące się stany zapalne, które mogą tworzyć brzydkie blizny.

Czynniki sprzyjające:

  • Stres – ponieważ zwiększa produkcję sebum na skórze. Pory skóry zatykają się łojem i martwym naskórkiem, a w środku tworzą się procesy zapalne. Organizm w okresie nasilonego stresu wydziela neuromediatory prozapalne.
  • Dieta – szczególnie ta bogata w produkty o wysokim indeksie glikemicznym, przetworzone i fast foody. Po strawieniu tych produktów w organizmie zaczyna się wydzielać nadmiar insuliny, który to hormon stymuluje produkcję androgenów, co również nasila produkcję łoju przez naskórek.

Na częstość występowania trądziku u dorosłych maja także wpływ predyspozycje genetyczne, ale również nasila się on u osób, które palą papierosy lub nadużywają alkoholu. Posiłki nieregularne i zbyt obfite, bogate w tłuszcze czy jedzenie w pośpiechu również jest niewskazane. Zmiany trądzikowe mogą też nasilać nieodpowiednie kosmetyki, szczególnie jeśli są komedogenne, czyli zapychające.

Niektóre osoby mają naturalne predyspozycje by po spożyciu określonych pokarmów jak mleko krowie czy czekolada pojawiały się na ich skórze wypryski. Wtedy najprostszym sposobem jest unikanie konkretnych grup produktów.

Mechanizm tworzenia się wyprysków

Ponieważ łój produkowany w fazie stresu oraz przez zła dietę jest dużo gęstszy od naturalnie wytwarzanego, a jednocześnie nasila się proces złuszczania naskórka, pory skóry zatykają się nadmierną treścią. W środku nadal gromadzi się łój, a że nie ma ujścia, tworzy grudy i zaskórniki. W miejscach, gdzie pory już są zatkane, namnażają się bakterie beztlenowe, powodując procesy zapalne. Pojawiają się ropne nacieki, bolące guzki a skóra jest zaczerwieniona.

Leczenie

Trądzik u dorosłych jest trudny do wyleczenia. O ile za problemy odpowiadają grupy pokarmów, należy je niezwłocznie zidentyfikować i wyeliminować. Odstawienie tych produktów nie poskutkuje od razu, gdyż zmiany muszą mieć czas na wyleczenie, natomiast nie będą się tworzyć nowe.  

Do leczenia zmian trądzikowych u dorosłych szybciej niż u młodzieży włącza się leki te dostępne bez recepty, a także zalecone przez dermatologa. W aptece bez recepty dostępne są preparaty zawierające:

  • Kwas azelainowy – stosuje się w leczeniu zmian grudkowo-krostkowych. Hamuje nadmierne rogowacenie naskórka, działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Hamuje wydzielanie łoju i rozjaśnia przebarwienia. Do tego jest pochodzenia biologicznego i naturalnie występuje w produktach pełnoziarnistych.
  • Kwas salicylowy – popularny składnik leków na trądzik. Zapobiega zatykaniu się gruczołów łojowych i nasila złuszczanie naskórka. Działa również przeciwzapalnie.
  • Nadltenki – mają działanie antybakteryjne i odtykające zatkane pory. Niestety mogą odbarwiać odzież, brwi oraz linię włosów.
  • Siarka – u niektórych faktycznie pomaga leczyć zmiany skórne, u innych może je jednak nasilać.

Szukasz sprawdzonego środka na trądzik na bazie kwasu azelainowego? Sprawdź: http://www.skinoren.pl/pl/tradzik-doroslych/

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.